Andrew Robinson
Po prudkém oživení EUR na konci newyorské seance došlo v Asii po zveřejnění zprávy o tom, že Čína hodlá ze svých rezerv investovat až 1 bln. USD v zahraničí (upozorňujeme však, že v průběhu 5 až 10 let!), k dalšímu povzbuzení ochoty riskovat. Přesto to stačilo k vytlačení rizikových měn na vyšší úrovně. Jasným vítězem zde byl AUD.
Čínské údaje o HDP za druhé čtvrtletí byly lepší, než se očekávalo, na úrovni +9,5 % r-r (i když to znamená mírné zpomalení růstu z 9,7 % v 1. čtvrtletí), což ale ještě stále není tak špatné, jak se mnozí obávali vzhledem k několikerému zvýšení sazeb, ke kterému od začátku roku přistoupila čínská centrální banka. Meziročním nárůstem o 15,1 %, resp. 17,7 % předčily odhady také průmyslová výroba a maloobchodní tržby, což naznačuje, že boj s inflací nezasáhl ekonomiku v širším slova smyslu až tak tvrdě. To dále podpořilo rizikový apetit, a asijské akciové trhy se tak poprvé za čtyři dny ocitly v černých číslech.
Vzhledem k tomu, že USDJPY se v důsledku poklesu výnosů amerických dluhopisů potácí na svých nejnižších úrovních od březnového zemětřesení, jsme stále častěji svědky slovních intervencí z úst japonských činitelů. Ministr financí J. Noda poznamenal, že „trhy bedlivě sleduje“ (což obvykle mívá nulový dopad), ale dodal, že JPY se v poslední době pohybuje „jen jedním směrem“ (což pravděpodobně popíchne jestřáby k intervenci). První tajemník vlády J. Edano dodal, že prudké pohyby JPY jsou „nežádoucí“ a že jsou „bedlivě sledovány“. Po USDJPY se po celou asijskou seanci udržovala poptávka, ačkoli mnozí pochybují, že k intervenci dojde na současných úrovních, protože Nikkei je ve srovnání s březnem výše, BoJ se nechystá k dalšímu uvolňování (makrodata se zlepšují) a oslabování USD je obecnější povahy.
Včerejší volatilní seance vyvolala silný tlak na EUR. Jednotnou měnu srážely obavy z dluhové nákazy na periferii EU. Pohyb z počátku evropské seance byl pod vlivem dalšího zasedání ministrů financí eurozóny, které začalo a opět skončilo, aniž přineslo jakékoli konkrétní řešení problémů na trzích, a jehož výsledkem bylo stlačení EURUSD hodně pod 200denní pohyblivý průměr, který byl předtím hlavním tématem diskuse. Později se však euro pokusilo o comeback, jemuž předcházel průnik informací o tom, že Itálie plánuje úsporné škrty v rozpočtu, a také že o řešení se bude důkladně debatovat na příštím pátečním zasedání EU. V mezičase Forex zaplavily fámy, že ECB plánuje skoupení dluhu periferních států EU, možná jménem Číny. Nedávné snížení úvěrového ratingu Irska agenturou Moody’s však tento odraz trochu pokazilo. Co se týče ostatních zemí, Bank of England by mohla čerpat jistou útěchu z reálného poklesu červnové inflace, i když prudký nárůst obchodního deficitu vymazal určitá pozitiva.
Také USA zaznamenaly v květnu prudký nárůst obchodního deficitu, který překročil 50 mld. USD, což je nejhorší číslo od srpna 2008. Ze zápisu z posledního zasedání FOMC, jak bylo jasně avizováno již na tiskové konferenci po jeho skončení ze strany B. Bernankeho, je jasné, že členové výboru se před dalším rozhodnutí o směřování strategie snaží shromáždit více informací o výhledu v oblasti hospodářského růstu a inflace. Mluvilo se o třetí vlně kvantitativního uvolňování, i když její realizace není na obzoru, a to s ohledem na další zveřejňované informace, zejména v oblasti počtu pracovních míst. Obě tato témata společně srazila oproti indexu dolar z jeho čtyřměsíčního maxima, což napomohlo oživení EUR. Wall Street prožila již třetí den plný ztrát, přičemž svou daň si vybraly finanční strasti EU a mdlý začátek výsledkové sezóny technologického sektoru.
Co se týče dnešního dne, Evropa může očekávat zveřejnění velkoobchodních cen z Německa, ceny výrobců ze Švýcarska, údaje o zaměstnanosti ve Velké Británii a průmyslovou výrobu v eurozóně. Americká seance se soustředí na dovozní ceny a prohlášení představitele Fedu E. S. Rosengrena. Jeho šéf vystoupí zatím před Senátem v prvním dějství pololetního slyšení podle Humprey-Hawkinsova zákona.