Dobrý den,
Udělají to, nebo ne? To je otázka…
O čem to mluvím? V zásadě o americkém Fedu a o Maďarsku – dovolte, abych to trochu rozvedl.
Od závěru včerejšího odpoledního evropského obchodování jsme tu již měli vystoupení tří vysokých představitelů amerického Fedu, kteří vykládali o pravděpodobném zvýšení amerických úrokových sazeb v příštím roce. Prvním z těchto potentátů byl D. Lockhart, který vystoupil s jestřábím komentářem o tom, jak se americká ekonomika už vyhrabala z nejhoršího a jak klesá potřeba dále praktikovat uvolněnou politiku úvěrových sazeb. O konkrétním časovém horizontu se ani rámcově nezmínil, ovšem vyslal signál, že zvýšení sazeb bychom mohli očekávat někdy během příštího roku… Druhým v řadě byl T. Hoenig (což není žádným velkým překvapením, protože Hoenig byl na nedávných zasedáních Federálního výboru pro volný trh (FOMC) vždy jediným nesouhlasícím), který mluvil nejen o zvýšení úrokových sazeb, ke kterému by mělo dojít do konce tohoto roku, ale dokonce také uvedl, že sazby se budou zvyšovat v krocích větších než 25 bazických bodů… Konečně vystoupil také R.W. Fischer z Fedu, který podpořil dvě předchozí prohlášení a naznačil, že do léta příštího roku by se úroková sazba OCR mohla zvednout na přibližně 1 %...
Není mi úplně jasné, co tahle parta kouří, ale podle mých záznamů jsou nejméně o 18 měsíců mimo; asi je to ale jenom můj názor, který se opírá o to, co se děje ve skutečném, reálném světě, nikoli na planetě, na které žijí tihle tři…
Druhý napínavý nervák, který jsme mohli sledovat k závěru včerejšího evropského odpoledního obchodování, bylo rozhodnutí maďarské vlády trochu zpražit své občany a oznámit jim, že se možná nacházejí ve stejně zoufalé situaci jako Řekové... Neřekl někdo RUCE PRYČ OD RIZIKA!? Nemusím ani dodávat, že tyto zprávy způsobily zakopnutí EURUSD, který se během seance dostal na čerstvá minima. Nevím, jak je to doopravdy, ale mám pocit, že Maďarsko i přes celkem jednoznačná fundamentální data na stejné lodi jako Řecko přeci jen není…
Jinak v Japonsku během noci dosadila Demokratická strana Japonska (DPJ) na post ministerského předsedy dosavadního ministra financí Naoto Kana. Většina hráčů na trhu nadále zůstává sedět na plotě a vyčkává na další vývoj situace, protože tento člověk je z dřívějška znám jako zastánce holubičího přístupu k japonské měně, který by oslabení JPY jenom uvítal… Vzhledem k výše uvedenému bych se za současné situace vůbec nedivil, kdyby nový ministerský předseda ve své nástupní řeči zdůraznil, že je se stávajícím kurzem JPY spokojen. Jinak platí, že pokud bude nechuť k riziku v následujících týdnech přetrvávat, nevyhneme se asi tomu, že JPY překoná své počáteční (současné) oslabení dané obratem trendu z technických důvodů a bude nadále posilovat.
A samozřejmě dnes se zveřejňují údaje o změně počtu pracovních míst mimo zemědělství (NFP)… HURÁ!!!!!
Co to v praxi znamená? V zásadě číselný odhad, který už trh do ceny započítal a který předpokládá nárůst počtu pracovních míst o asi 525 tisíc, je nesmyslný, protože asi 415/25 tisíc z tohoto čísla představují dočasná pracovní místa, která jsou nafouknuta v důsledku najímání dočasných pracovníků na sčítání lidu probíhající v USA. Reálně očekávám čistý nárůst přibližně o 70 tisíc, což je můj opatrný odhad.
Ať se již na tyto údaje díváte jakkoli, šance, že nakoupíte fámu a prodáte skutečnost, dnes bude velmi vysoká a bez ohledu na to, jak to bude, budeme na konci dnešního obchodování pravděpodobně svědky výprodeje EURUSD.
Další dnešní údaje o zaměstnanosti dnes přijdou z Kanady a měly by být velmi pozitivní, obzvláště vezmeme-li v úvahu data z minulého měsíce. Bude obtížné dostat se na úroveň čísel z minulého měsíce, ale dokud nepřijde signál o nepříznivém obratu trendu, měl by CAD ještě posilovat.
Pokud jde o vývoj u měnových párů pro dnešní den a příští týden, zde je můj názor na možný vývoj situace:
EURUSD: První dnešní resistence se nachází na úrovni 1,2230/50 a vzhledem k dnešnímu zveřejnění údajů o zaměstnanosti v nezemědělském sektoru by měla vydržet. Mnohem silnější a pravděpodobnější bude tlak směrem dolů, kde první překážka leží na úrovni 1,2150. Mluví se také o expiraci obrovské opce na úrovni 1,2200 dnes odpoledne, která by měla udržet pár přibližně na těchto úrovních. Přesto ale intuitivně očekávám, ještě před tím než budeme pokračovat na naší veselé cestě směrem dolů, alespoň jeden návrat na hranici 1,2350. Začátkem příštího týdne budu prodávat při nárůstu na úroveň 1,2470 (pokud se vůbec tak vysoko dostaneme) a očekávám, že bude testována, a s největší pravděpodobností prolomena, úroveň1,2000. Z Evropy nepřicházejí žádné nové ani dobré zprávy, tak proč se vzpírat tak očividnému trendu.
GBPUSD: Vzhledem k tomu, že tento týden se celý točil kolem vyklízení pozic a jištění se před rizikem v souvislosti s nyní odvolanou transakcí mezi společnostmi Prudential a AIG, byl o tento pár celkem zájem, ale přesto se nedokázal dostat nad úroveň 1,4800. Dnes i na začátku příštího týdne se přikláním k návratu na nižší úrovně v rámci pásma, ve kterém se pár v poslední době pohyboval, a nejprve očekávám prolomení úrovně 1,4580, což bude potvrzením dalšího bolestivého poklesu. Prodávám při růstu na 1,4750 a 1,4830, přičemž stop-lossy umísťuji nad těmito hladinami a budu očekávat stabilní návrat na úroveň poblíž 1,4300. Nezapomínejte, že až do 22. června, kdy se narodí nouzový rozpočet nové vlády, se bude trh pohybovat povětšinou horizontálně.
USDJPY: Přinejlepším boční pohyb, pokud odhlédneme od o něco lepší poptávky v uplynulých dnech. Vůči JPY stále zastávám býčí přístup a až tento korektivní technický pohyb páru skončí, čekal bych návrat na současná rozpětí, přičemž vzhledem k tomu, že úrovně 89,3 a 91,8 vymezují velmi těsné rozpětí, dávám přednost prodeji. Dnes bychom mohli ještě jednou zažít ‚squeeze‘ na úroveň 93,00/30, ale to by na straně růstu mělo být všechno.
AUDUSD: Pásmo 0,8530/50 se ukázalo být pro tento pár ve střednědobém výhledu stropem a na těchto úrovních začnu zase prodávat. Nechápejte mě špatně, myslím si, že tento kurz představuje pro tento pár odpovídající hodnotu, ale vzhledem k přirozenému stavu všeobecné averze vůči riziku na trzích a hrozícím problémům v Číně a ve zbytku tohoto regionu (Severní Korea by mohla znovu vstoupit do války s Jižní Koreou) to se vší pravděpodobností stáhne tohoto malého bojovníka dolů. Pro své čerstvě otevřené krátké pozice vidím zónu pro výběr zisků v pásmu 0,8330/0,8280.
EURGBP: U tohoto páru důrazně doporučuji držet se stranou, protože jinak si hrajete s ohněm, a to na obou stranách hřiště. Pokud máte nutkání se zde angažovat, pak je samozřejmostí počkat na přesvědčivé prolomení úrovně 0,8380, které by potvrdilo další možný vzestup s cílovou hladinou 0,8460. Pokud však dojde ke zhroucení podpůrné úrovně 0,8300, pak je přirozeným cílem 0,8180.
USDCAD: Jak již bylo uvedeno, sledujte pozdně odpolední data. Celkově upřednostňuji krátké pozice v USDCAD. Musím ale připomenout, že tak učiním, až se kurz dostane do pásma 1,0450/1,0530, abych do krátkých pozic nevstoupil příliš brzy. Otevření krátké pozice znamená, že očekávám prolomení hranice 1,0330/10, které otevře prostor pro hlubší pokles k úrovni 1,0130 a možná i níže. Kanadské hospodářství si vede opravdu slibně a z fundamentálního pohledu nemám problém s dlouhými pozicemi v CAD.
GBPCHF: Jak jsem se již zmiňoval v uplynulých dnech, tomuto páru dávám mnohem větší přednost před EURGBP, nejen jako náhradě za EURGBP, ale také jako mnohem méně volatilní alternativě. Zůstávám prodejcem, a to na úrovních 1,7000/70 se stoplossy nad 1,7220 a cílovými úrovněmi kolem 1,6650/80 na cestě k dalšímu poklesu až k 1,6480/6500.
CHFJPY: Nemám rád EURJPY a kdybych se ocitl v situaci, kdy bych potřeboval obchodovat, poohlížel bych se spíš po CHFJPY jako po mnohem spolehlivější náhradě. S ohledem na to se chystám prodávat v pásmu 80,90/81,30 se stop příkazy umístěnými nad 81,50 a přibližně v průběhu příštího týdne očekávám pohyb k 79,00 a 78,50.
AUDNZD: Vzhledem k nedávným pohybům a prohlášení novozélandského premiéra o preferenci dlouhých pozic u carry obchodů v AUDNZD z počátku týdne se zdá, že trh je u tohoto páru připraven na malý zvrat osudu. Nejsem o tom tak úplně přesvědčen, ale pokud bych byl nucen otevřít nějaký speciální obchod, pokusil bych se vstoupit do dlouhé pozice kolem 1,2200/2180, stop příkazy by měly být o trochu větší kolem úrovně 1,2080 a očekával bych návrat k 1,2430/50... Ale stále o tom nejsem úplně přesvědčen.
A konečně těm z vás, kteří hledí trochu dále do budoucnosti, doporučuji věnovat větší pozornost dolarovému indexu (DXY), který nyní kolem úrovně 87,50 formuje trojitý vrchol. I když nemám žádný důvod dolar prodávat, nemohu ignorovat technický obraz, který se vytváří a ukazuje na blížící se korekci… Mějte, přátelé, oči na stopkách, pokud k tomu dojde a až k tomu dojde, protože pak může nastat docela slušný zmatek, i kdyby jen na krátkou dobu.
A jako každý pátek i tentokrát vám doporučuji užívat si víkendu a vyhnout se dnes levným sázkám, obzvláště ve světle rizika událostí dnešního odpoledne.
S pozdravem
Ken Veksler.
0 komentářů:
Okomentovat