Evropské akciové indexy otevřou ve čtvrtek výše, jelikož index S&P přes noc rostl v očekávání pozitivního výsledku schůzky zemí G20 a díky dobrým hospodářským výsledkům společnosti Siemens. Ty kompenzují zklamání z výsledků zveřejněných společností Cisco.
Výsledky společnosti Siemens zveřejněné dnes ráno byly přesně takové, jaké si akciové trhy představovaly. Tento celosvětový výrobce téměř všeho oznámil, že v roce 2011 očekává silný růst, a zároveň zvýšil výplatu dividendy vyplácené za rok 2010 z 1,60 EUR na 2,70 EUR. To je velmi silný signál, který naznačuje obrat v očekáváních ohledně výkonnosti globální ekonomiky a posouvá je do pozitivní zóny.
Siemens předpokládá v roce 2011 u výnosů mírný nárůst, ale ve srovnání s rokem 2010 stále ještě oživení v objednávkách. Provozní příjmy se však mají podle Siemensu zvýšit oproti roku 2010 o 25-35 %. Největší změna by měla přijít v podobě zvýšené poptávky v oblasti elektrárenských zařízení, vysokonapěťových energetických sítí a turbín pro větrné elektrárny. Na pozadí výsledků společnosti Siemens bychom si měli povšimnout jedné zajímavé skutečnosti: motorem tohoto hospodářského růstu nejsou objemy/výnosy, ale stále ještě zvyšování marží.
Jak jsme teď již nějakou dobu psali, neočekáváme globálně pro rok 2011 silný růst výnosů, ale stále očekáváme, že většina zisků bude růst na základě zvyšování marží. Podniky v tomto ohledu jasně překvapily nás i trh – tím, že dokážou neustále zefektivňovat svoji činnost a zvyšovat marže i přes to, že se blížíme rekordním maržím z roku 2006. Srovnáme-li Siemens s jeho hlavními srovnatelnými konkurenty, jako je Philips, General Electric a ABB, vidíme, že Siemens své konkurenty jasně předstihl a podle jeho výhledu na rok 2011 to vypadá, že tento trend bude pokračovat.
Z dalších zpráv očekáváme novinky z vrcholné schůzky zemí G20. Náš názor je, že se na jednáních nevyřeší nic moc, pokud jde o měnovou válku mezi Čínou a USA nebo o zásadní problém – tedy jak by se měl globálně distribuovat růst. Nejpravděpodobnějším výsledkem bude vytvoření určitého politického rámce pro dosažení dlouhodobějšího řešení těchto otevřených otázek, kde v roli prostředníka uvidíme Německo, popř. MMF. Tento rámec by měl fungovat v době mezi schůzkami G20 a veškeré důležité výsledky budou oznamovány mezi schůzkami spíše než na nich. Závěrečné komuniké summitu bude přesto pravděpodobně vyznívat pozitivně, pokud jde o výhled na dosažení řešení, což podpoří akciové trhy.
0 komentářů:
Okomentovat