Andrew Robinson, FOREX Analyst, Saxo Capital Markets
Asijská seance se dnes soustředila především na sérii čínských makrodat za květen. V prognózách panovala shoda ohledně vyšší inflace a nižší výroby, což se v zásadě potvrdilo. Inflace po dubnovém poklesu vystoupala na nejvyšší úroveň od srpna 2008, ale oznámených 5,5 % není až tak špatný výsledek, jak se někteří experti ve spekulacích před vlastním zveřejněním tohoto údaje obávali. Index cen výrobců vyšel mírně nad očekávanými 6,8 % r-r, zatímco maloobchodní tržby a průmyslová výroba se navzájem vyrušily, když první ukazatel skončil mírně pod odhadem a druhý mírně nad ním. Reakce trhu naznačila, že absence špatných zpráv je vlastně dobrá zpráva, a tak se po zveřejnění dat zvedla poptávka po rizikových aktivech.
Kromě údajů z Číny byly v Austrálii zveřejněny výsledky průzkumů podnikatelských podmínek a podnikatelské důvěry NAB, které vykázaly v obou případech mírné zhoršení. Průzkumy mezi velkými japonskými podniky ve zpracovatelském sektoru a ve všech průmyslových odvětvích vykázaly za 2. čtvrtletí dramatické zhoršení. BoJ však naproti tomu poprvé od březnového zničujícího zemětřesení zvýšila svůj ekonomický odhad. BoJ potvrdila, že ekonomika čelí „tlaku, ale vykazuje známky oživení“. Problémy s dodávkami začínají mizet a banka rozšířila svůj program půjček zaměřených na investice v růstových odvětvích.
Evropská seance přinese švédský index spotřebitelských cen, britské indexy spotřebitelských cen, maloobchodních cen a cen domů DCLG a vystoupení Ewalda Nowotného z ECB, zatímco během amerického obchodování na burze bude zveřejněn optimismus malých podniků NFIB, ceny výrobců, maloobchodní tržby a podnikové zásoby spolu s kanadskou mírou využití kapacit.
Přes noc se toho moc nedělo, i když přes stupňující se zátěž negativních zpráv (včetně snížení řeckého ratingu agenturou S&P na stupeň CCC) začalo EUR posilovat, když sestupné momentum v průběhu seance vyprchalo. Vzhledem k nedostatku dat, která by mohla zahýbat sentimentem na trhu, aktivovalo EUR na konci seance stopy a zase prolomilo hranici 1,44 vůči dolaru. J.-C. Trichet z ECB zopakoval, že nejlepším řešením situace v Řecku by byl „dobrovolný plán“. CHF zase oslňovalo a EURCHF se dostal na historická minima. Známý jestřáb z Bank of England M. Weale se znovu nechal slyšet, že existují pádné důvody pro brzké preventivní zvýšení sazeb, což poskytlo GBP určitou oporu.
Stabilní byly i americké trhy. Wall Street uzavírala obchodování s akciemi beze změny a výnosy z amerických dluhopisů znovu klesaly (u 10letých dluhopisů zpět pod 3 %) a stlačily USDJPY zpět k 80,0. J. Lacker z richmondského Fedu poznamenal, že poslední slabá makrodata mohou vyvolat potřebu přehodnotit výhled americké ekonomiky v 2. pololetí vzhledem k riziku toho, že tento podtrendový růst může ještě nějakou dobu trvat. Poté dodal, že USA nesmějí zapomenout na inflaci. Na počátku asijské seance pak R. Fisher z dallaského Fedu oznámil, že nebude nadále podporovat kvantitativní uvolňování a varoval, že by Fed neměl pokračovat v politice monetizace dluhu.
0 komentářů:
Okomentovat