Andrew Robinson, FOREX Analyst, Saxo Capital Markets
Na prvním ze zasedání centrálních bank, která nás tento týden čekají, ponechala Reserve Bank of Australia sazby podle očekávání beze změny na 4,75 %, nicméně tón některých výroků průvodního prohlášení byl holubičí více, než se předpokládalo. V hrubých rysech se toto prohlášení od předchozích verzí nelišilo, avšak zazněla zmínka, že došlo k mírnému poklesu cen komodit, předstihové ukazatele naznačují horší podmínky pro zaměstnanost a nejistota ohledně dluhu v eurozóně narůstá. Zdá se, že potenciální zvyšování sazeb se prozatím odsunuje, což se projevilo příslušnou reakcí AUD.
Již před komentářem RBA se zjevné známky oslabování ekonomiky objevily v květnovém AiG indexu výkonů ve stavebnictví, který sice oproti dubnu mírně posílil, ani tak však vzhledem k mohutnému propadu u bytových domů a komerčních nemovitostí nevybředl z hlubin pod hladinou 50, kde se drží již dvanáctý měsíc v řadě.
Vypadá to, že bez královské svatby a velikonočních svátků by britští spotřebitelé ani neměli důvod k utrácení, neboť BRC tržby ve srovnatelných obchodech poklesly meziročně o 2,1 % na rozdíl od dubnového nárůstu o 5,2 %. Je zjevné, že obavy z ekonomického vývoje a nezaměstnanosti spolu s vysokou inflací a pomalým růstem mezd mají svůj vliv. Výroční analýza MMF uvádí, že britská ekonomika je pro rok 2011 na „správné cestě“ k 1,5% růstu a střednědobě k dosažení 2,5% růstu, ačkoli tento vývoj není bezrizikový. Zpráva také dodává, že pro případ vývoje růstu podle těchto předpovědí nastoupila Bank of England správný kurs.
V Evropě nás během obchodování na burze čeká míra nezaměstnanosti v Norsku, index spotřebitelských cen ve Švýcarsku, maloobchodní tržby v eurozóně a německé podnikové objednávky. V průběhu americké seance jsou pak na programu IBD/TIPP index ekonomického optimismu a JOLTs nové pracovní pozice.
Nervozita – to je nejlepší charakteristika nočního dění. Kocovina z pátečních katastrofálních čísel o zaměstnanosti mimo zemědělství jen přispěla ke stále menší chuti riskovat. Na jistotě nepřidaly ani nejednotné zprávy o situaci v Řecku a varování německého ministra financí, že poskytnutí druhého záchranného balíku zatím vůbec není jisté. Pesimistický komentář L. Bini Smaghiho z ECB a bídný výsledek důvěry investorů v eurozóně Sentix stáhly EUR až pod úroveň 1,46. Dalšímu tlaku pak euro vystavil šéf ministrů financí EU J.-C. Juncker svým komentářem, že je tato měna vůči svým protějškům „objektivně nadhodnocená“. Na druhou stranu J.-C. Trichet hovořil o „riziku zvyšující se inflace“, což by naznačovalo, že výraz „obezřetnost“ bude na čtvrteční tiskové konferenci ECB znovu v permanenci. Jedny z nejhorších výsledků zaznamenala GBP poté, co MMF snížil výhled Velké Británie na růst a vyslovil otázku, zda pokračující slabý růst s přetrvávající vysokou inflací nebudou vyžadovat přehodnocení celkového přístupu.
Z USA přes noc nedorazila žádná zásadní makrodata, z Kanady jsme se dočkali všehochuti – na jedné straně naprosto neodhadnutý propad u stavebních povolení (-21,1% m-m proti očekávaným -7,5 %, nicméně v obrovském kontrastu k +16,8 % z minulého měsíce), na straně druhé pak jeden z celosvětově nejlepších výsledků Ivey indexu nákupních manažerů na úrovni 69,1 po předchozí hodnotě 57,7. Poklesem na dvouapůlměsíční minimum zaznamenala Wall Street čtvrtou ztrátu v řadě, když kocovina z pátečních údajů o zaměstnanosti i nadále srážela sentiment do hlubin.
0 komentářů:
Okomentovat