Andrew Robinson
Během začátku asijského obchodování na burze převládla silná poptávka po CHF v celé řadě měnových párů, přičemž aktivace stop příkazů poslaly EURCHF dolů na nové rekordní minimum na úrovni 1,1365. Velice aktivní byly na Forexu taky všechny související měnové páry a někteří se domnívají, že tyto pohyby souvisely s refinancováním hypoték poskytnutých v CHF. Novozélandská inflace byla ve 2. čtvrtletí vyšší, než se očekávalo, a podle zveřejněných údajů vzrostla mezičtvrtletně o 1,0 % a meziročně o 5,3 %, což pomohlo NZD, jinak však vstup do nového týdne probíhal v poklidném duchu a k umírněné náladě přispěl také dnešní japonský svátek.
Pokud jde o data, nic dramatického se nedělo, britský index cen domů podle agentury Rightmove se meziměsíčně propadl o výrazných 1,6 %, což je první negativní výsledek v roce 2011, a podle zveřejněné zprávy se dá očekávat, že tlak na pokles cen vyvolaný sezónními faktory, nedostatkem financování na nákup domů a nízkou důvěrou kupců bude přetrvávat i v následujících měsících. Australský prodej motorových vozidel se odrazil od květnového revidovaného propadu o 7,5 % a zaznamenal v červnu nárůst o 1,3 %, což lze vysvětlit obnovením dodavatelského řetězce narušeného japonským zemětřesením. Singapurský vývoz vykázal v červnu minimální nárůst, neboť narušení dodavatelského řetězce a zpomalující globální ekonomika i nadále sužují tuto exportně orientovanou zemi. Vývozy vzrostly meziročně o 1,1 % oproti původně očekávaným 3,8 % a oproti revidovanému květnovému nárůstu o 7,6 %. Tento slabý výsledek byl zaznamenán i přesto, že se volatilnímu farmaceutickému sektoru v červnu dařilo lépe, neboť nejvíce utrpěly vývozy elektroniky.
Evropský kalendář událostí zeje prázdnotou s výjimkou zápisu z posledního zasedání švédské centrální banky Riksbank (zvýšení úrokových sazeb o 25 bazických bodů na 2,0 %) a Severní Amerika bude mít oči upřené na kanadské transakce s mezinárodními cennými papíry, americký příliv kapitálu TIC a index stavitelů domů NAHB.
V pátek se hlavní pozornost soustředila na zátěžové testy bank v EU. O rozruch se v průběhu obchodní seance postaraly protichůdné spekulace o tom, kdo testy prošel či neprošel. Konečné výsledky ukázaly, že v případě katastrofického scénáře (patřil by do něj i řecký bankrot?) neprojde osm bank, avšak znepokojivý počet bank by prošel jen s odřenýma ušima. AUD byl také v centru pozornosti, protože se stále více hovoří o tom, že RBA do prosince sníží sazby (některé snad už příští měsíc) a dále se jedná o velkém obchodu v oblasti fúzí a akvizic. Tyto zprávy způsobily propad kdysi silné měny na třídenní minima.
Index spotřebitelských cen v USA následoval trend nastolený předchozí den indexem cen výrobců, přičemž celkové číslo bylo kvůli nižším cenám energií mírně pod hladinou očekávání, kdežto jádrový údaj zůstal nezměněn. Index podnikatelské nálady NY Fedu údajem -3,76 (oproti očekávaným +5,0) prodloužil své slabší období a očekávání zklamala i průmyslová výroba a využití kapacit. Sérii slabých dat završil index spotřebitelské důvěry podle University of Michigan, který se propadl na nejnižší úroveň od března 2009, čímž potvrdil předpoklad, že růst ve 3. čtvrtletí začne z velice nízké úrovně, a zpochybnil výhled Fedu na oživení ve 2. pololetí. Wall Street zakončil nejhorší týden z posledních pěti kladným číslem, které však bylo spíše důsledkem hvězdných výsledků společnosti Google než nějakého obecného obratu k lepšímu.
Kromě makroekonomických údajů se tento týden pozornost zaměří hlavně na pokračující debatu ohledně amerického dluhového stropu (americký prezident B. Obama o víkendu prohlásil, že „už nemáme moc času“). Dále také můžeme před čtvrtečním summitem EU očekávat politické „zaujímání postojů“ k otázce Řecka. Německá kancléřka A. Merkelová už dopředu varovala, že se summitu nezúčastní, pokud se do jeho začátku nedosáhne dohody o výrazném zapojení soukromých investorů do plánu na pomoc Řecku.
Držte si klobouky, tenhle týden to může být pěkně divoká jízda ….
0 komentářů:
Okomentovat