01 září 2011

1.9. Bernanke hraje pokr. A vede si zatím dobře…

Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank

Čestně prohlašuji, že jsem patřil k té části trhu, která čekala, že Ben Bernanke se vydá cestou dalšího kvantitativního uvolňování (QE - kvantitative easing). Ale realita je jiná a tady je můj pohled na věc.

Z taktického pohledu (relativně vzhledem k tomu, co bude možná muset udělat později) je to dobrá zpráva. Vyjádřil obavy. Nepanikaří (alespoň ne veřejně) a mluví o tom, že v případě potřeby má potřebné nástroje. To znamená, že říká: “Pokud trhy klesnou, něco udělám.” Myslím, že jeho hranici představuje 1050/1000 bodu u indexu S&P500. Pak se vrátí i se stimulačními opatřeními.

Určitou důvěryhodnost mu pomohl získat fakt, že se soustředil na výši amerického dluhu a fiskální opatření jako jeho řešení. Opírá se o klasickou ekonomickou teorii, která říká, že v pasti likvidity (nebo v dluhové pasti) jsou fiskální stimuly jako je snížení daní, podpora pracovních míst a další způsoby realokace investic jedinou cestou, která vede k ekonomickému růstu,

Také přihrál míč americkému Kongresu, který musí na výši dluhu reagovat. To je pro trhy dobrá zpráva a pravděpodobně je to to nejlepší, co ten den řekl. Je to v souladu s ekonomickou teorií, že nejlepší podmínky pro růst tvoří vláda, která není schopna tvořit jakoukoliv politiku. Za příklad poslouží prezident Clinton. Přišel s velkým politickým programem a skončil … tak, že nedělal nic. Jako vedlejší produkt se dostavil růst, fiskální PŘEBYTEK a zisky. A to je dobrá zpráva.

“Špatnou zprávou” je, že většina lidí čekala, že Fed pomocí nákupu hypotéčních dluhopisů poskytne určitou pomoc hypotéčnímu trhu. To by bývalo pomohlo bankám, které jsou pod tlakem jako například Bank of Amerika. V jejich rozvahách by tímto krokem došlo k poklesu rizika. Toto opatření je, alespoň prozatím, mimo hru.

Bernankeho pozice se příliš neliší od ECB, která rovněž cítí, že evropská fiskální politika musí v dluhové krizi, pokud má být vyřešena, hrát významnější roli. Je to malý krok pro člověka, ale víc jsme tentokrát nedostali. “Protahovat a chránit” stále platí.

Co se akciových trhů týče, držím se své teorie, že nás čeká malý růst a pak pátá vlna směrem dolů. Být v dlouhé pozici je samozřejmě riskantní. S pomocí našeho makro stratéga, Madse Koefoeda, jsem sestavil “pravděpodobný” scénář vývoje indexu S&P500 v následujících třech měsících.


Zdroj: Bloomberg LLP and Saxo Bank

Graf ukazuje nedávná minima na akciových trzích z počátku srpna a budoucí vývoj vynáší s pomocí analogie s rokem 2008. Ta ukazuje růst do konce září a pak trh začne hledat nové minimum, na které narazí na přelomu prosince a ledna.
Nejde sice o vědeckou metodu, ale jako vodítko to použít lze.
Aktuálně pracujeme na výhledu na čtvrtý kvartál a předpokládám, že nás čekají dvě změny:

Předpověď vývoje amerického HDP posuneme na základě našich indikátorů v porovnání s konsenzem trhu výše. Indikátory nám totiž ukazují významné zlepšení ve výdajích spotřebitelů (z části díky nižším cenám benzínu). To také odpovídá mému pravidlu číslo jedna v ekonomických předpovědích, konkrétně pravidlu reverze. Celý rok jsme se na americký růst dívali negativně a měli jsme pravdu. Nyní názor měníme, jsme více optimističtí než konsensus trhu, který je (extrémně) nízký.

Začínáme se soustředit na to, kdy může dolar nastartovat fázi posilování, která bude založena na zvyšování americké konkurenceschopnosti.


0 komentářů: