Asijská seance byla poněkud turbulentní, neboť jeden zpravodajský servis zveřejnil údaje o čínském indexu spotřebitelských cen s předstihem a uvedl nesprávná čísla. Podle zpráv týkajících se Řecka zase poslední jednání skončilo bez výsledků – následně jsme se ovšem dozvěděli, že nevyřešena zůstala pouze jedna otázka.
EUR zahájilo obchodování chabými výkony, na kterých se podepsaly zprávy, že poslední jednání řeckých koaličních partnerů skončilo bez dosažení dohody. To stačilo na to, aby se EURUSD propadl o 40-50 bodů, načež, když se ukázalo, že k pokroku v jednáních přece jen došlo a že nevyřešena zůstala pouze otázka škrtů v penzích, EURUSD zase posílil.
Obrat ve vývoji kurzu EURUSD směrem nahoru spustila zpráva uveřejněná v britském deníku Guardian, podle níž Řecko přistoupilo na podmínky záchranného balíčku (i když v článku se žádné nové informace, které by nebyly známé již dříve, neobjevily). EUR ale i přesto v reakci na tuto zprávu posílilo na nová denní maxima a na těchto úrovních potom setrvalo po zbytek seance.
Pokud jde o další trhy, údaje o čínské lednové inflaci byly údajně zveřejněny předčasně – inflace překonala předpovědi a byla vyšší než inflace v předchozím měsíci – což poněkud oslabilo chuť k riziku. Následně se ale ukázalo, že zveřejněné údaje jsou ve skutečnosti stará data, takže se vše zase vrátilo do starých kolejí a čekali jsme na „skutečné“ údaje. Ty nakonec přinesly ještě větší šok, protože index spotřebitelských cen vyskočil v meziročním srovnání o 4,5 % oproti 4,1 % vykázaným v minulém měsíci (konsensus předpokládal 4,0 %). Jednalo se o první nárůst po 6 měsících, přičemž k nárůstu z velké části přispěly především ceny potravin. Ty vzrostly meziročně o 10,5 %, zatímco ceny ostatního zboží a služeb šly nahoru o 1,8 %. Index cen výrobců byl naopak příznivější, protože meziročně klesl z +1,7 % na +0,7 %. Vyšší aktivita spotřebitelů spojená s oslavami lunárního nového roku sice určitý dopad měla (i když „jedna paní povídala“, že letošní spotřeba nebyla tak masivní jako v předchozích letech), ale na oslabujícím AUD bylo znát riziko, že to může zabránit dalšímu uvolňování ze strany centrální čínské banky.
V průběhu evropské a americké obchodní seance se obchodovalo většinou v úzkých pásmech, protože trhy vyčkávaly, co vzejde z pokračujících jednání týkajících se Řecka. EURUSD se tak dokázal vyšplhat na nová letošní maxima, než se na něm mírně podepsal komentář uveřejněný v deníku FT, podle něhož si Německo přeje většinu plateb v rámci pomoci Řecku oddálit. ECB dále popřela včerejší komentář uveřejněný ve WSJ, podle kterého rozhodla přispět na restrukturalizaci řeckého dluhu. USDJPY se vyšplhal nad úroveň 77,0, což japonští exportéři ocenili vysokými nabídkami.
Co se týká amerických makrodat, nebylo toho včera ke zveřejnění mnoho. Index žádostí o hypotéku (MBA) se z -2,9 % v minulém týdnu vyhoupl na 7,5 %. Kanadské údaje o započaté výstavbě byly slabší než v předchozím měsíci, ale lepší než prognóza, jakkoli CAD zůstal v rámci pásma. Wall Street uzavřel obchodování mírně v plusu, ovšem obchodované objemy byly nízké, přičemž DJIA vzrostl o 0,04 %, S&P o 0,22 % a Nasdaq o 0,41 %.
Vývoj v Evropě bude pod taktovkou centrálních bank, pozornost se však bude zaměřovat také na zprávy z Řecka. Nickovo shrnutí našich očekávání si můžete přečíst zde.
0 komentářů:
Okomentovat