27 srpna 2009

27/8 Ekonomický komentár - Kúp, predaj, podrž

Pripravil Martin Kadlec, Saxo Bank


Ako sa podľa vás bude dnes vyvíjať cena ropy?
- Ako sme videli pocas vcerajsieho obchodovania, na trhoch momentalne prebieha konsolidacia.

- Zmiesane obchodovanie na akciovych trhoch poznacilo aj vyvoj cien ropy, ktora mierne poklesla.

- Dnesne zverejnenie revizie udajov o US HDP by nemalo vyrazne ovplyvnit trhy, kedze by uz malo byt zaratane v cenach. Investori budu sledovat udaje o osobnej spotrebe a novych nezamestnanych v USA.

- Na dnesny den mame mierne pozitivny vyhlad. Odporucame nakup po poklesoch smerom ku 70.50 s cielom na 72.00 USD/barel. Stop pod 69.50.


Aký očakávate vývoj u zlata?
- Na zlato sme dnes mierne pozitivne naladeni. Odporucame nakup okolo 945 s cielom na 956. Stop pod 940.


Čo dnes môžeme očakávať na eurodolárovom trhu?
- Pocas vcerajsieho obchodovania sa EUR posunulo na nizsie urovne, co bolo velmi prekvapujuce a naznacuje zmenu trendu. USD na pozitivne udaje reaguje posilnenim, nie oslabenim ako tomu bolo v poslednych par mesiacoch.

- Dolezite je si vsimnut aj fakt, ze akciove trhy uz nie vzdy reaguju pozitivne na ekonomicke data.

- Dnes vidime obchodovanie s EURUSD mierne negativne. Doporucujem predaje po zhodnoteni na 1.4260-80 smerom ku podpornej urovni 1,4170-80. Stop nad 1.4320.


EUR/CZK
- Zmiesane obchodovanie na akciovych trhoch ovplyvnilo aj doterajsi trend posilnovania CZK.

- Hlavne faktory ktore investori nesmu prehliadnut je situacia na akciovych trhoch, obchodovanie EURUSD a takisto aj zacinajuce sa rozhovory o navrhu statneho rozpoctu pre rok 2010.

- CZK zatial zostava odolna voci negativnym vplyvom vdaka niektorym naznakom ozivenia ekonomiky, co moze pomoct k dalsej stabilite CZK, ale zaroven je potrebne byt opatrny.

26 srpna 2009

26/8 Ekonomický komentár - Kúp, predaj, podrž

Pripravil Martin Kadlec, Saxo Bank

Ako sa podľa vás bude dnes vyvíjať cena ropy?
- Počas dnešného obchodovania odporúčame sledovať dôležité ekonomické ukazovatele na oboch stranách Atlantiku. V GE to bude IFO - index podnikateľskej klímy a v USA objednávky na tovary dlhodobej spotreby a údaje o predajoch nových domov.

- Pri IFO a objednávkach tovarov dlhodobej spotreby očakávame zlepšenie, naopak pri predajoch nových domov očakávame horšie čísla. Zverejnenie týchto údajov bude mať priamy vplyv na obchodovanie s ropou.

- Určitý vplyv na obchodovanie budú mať aj vyššie zásoby ropy v USA.

- Na dnešný deň máme mierne pozitívny výhľad, ešte stále pod vplyvom rastu na akciových trhoch. Odporúčame nákup po poklesoch smerom ku 70.50 s cieľom na 73.00 USD/barel. Stop pod 69.30.


Aký očakávate vývoj u zlata?
- Na zlato sme dnes mierne pozitívne naladení. Odporúčame nákup okolo 945 s cieľom na 956. Stop pod 940.


Čo dnes môžeme očakávať na eurodolárovom trhu?
- Počas včerajšieho obchodovania sme zaznamenali možnú zmenu trendu, ked vývoj USD prestáva byť závislý od vývoja na akciových trhoch. Po zverejnení lepších údajov o spotrebiteľskej dôvere v USA, USD posilnil. To však nebol prípad v posledných týždňoch.

- Dnes vidíme obchodovanie s EURUSD neutrálne v pásme 1.4250-1.4330. Ak nás IFO prekvapí v dobrom alebo zlom slova zmysle, tak sa môžeme dočkať prelomenia hranice v oboch smeroch, ale úroveň 1.4500 EURUSD predstavuje strop.


EUR/CZK
- Najdôležitejší údaj, ktorý dnes ovplyvní CZK je zverejnenie indexu podnikateľskej klímy IFO v GE. Lepšie údaje by mohli posunúť CZK na silnejšie úrovne.

- Nesmieme zabúdať aj na náladu na akciových trhoch a ekonomické údaje z USA, ktoré budú mať taktiež významný vplyv aj dnešné obchodovanie s CZK.

- Za zmienku stojí aj fakt, že CZK bol veľmi rezistentná pri nedávnych korekciách akciových trhov čo môze byť dané aj niektorými náznakmi oživenia CZ ekonomiky.

25 srpna 2009

25/8 Ekonomický komentár - Kúp, predaj, podrž

Pripravil Martin Kadlec, Saxo Bank

Ako sa podľa vás bude dnes vyvíjať cena ropy?
- Podobne ako akciove trhy aj obchodovanie s ropou skoncilo vcera na nizsich urovniach.

- Dnes bude dolezite sledovat udaje o spotrebitelskej dovere v USA, kde ocakavame mierne zlepsenie ako aj udaje o cenach domov, kde my sme mohli zaznamenat mensi narast.

- Na dnesny den mame mierne pozitivny vyhlad. Odporucame nakup po prelomeni hranice 74.20 s cielom na 76.00 USD/barel. Stop pod 73.


Aký očakávate vývoj u zlata?
- Na zlato sme dnes neutralni. Odporucame sledovat vyvoj na trhu a nasledne zaujat pozicie. Dnesne obchodovanie by mohlo byt velmi neurcite. Trh si bude hladat novy smer.

Čo dnes môžeme očakávať na eurodolárovom trhu?
- Vyvoj EURUSD je stale ovplyvnovany vyvojom na akciovych trhov. Na jednej strane negativne spravy vytvaraju tlak na akciove trhy a tym na rast USD a zaroven je USD posuvany vyssie investormi hladajucimi bezpecnejsie utocisko.

- Mierna korekcia na akciovych trhoch moze byt vnimana ako prilezitost na nakup z kratkodobeho hladiska, preto by investori mali sledovat dnesne udaje o spotrebitelskej dovere.

- Dnesny vyvoj EUR/USD vnimame mierne pozitivne. Spodne urovne su limitovane na 1.4270-80. Je mozne opat navrat na testovaciu uroven 1.4340. Po prelomeni tejto hranice vidime EUR na 1.4440.


EUR/CZK
- Vyvoj CZK je stale pod vplyvom vyvoja na akciovych trhoch. Dnesne zverejnenie udajov o podnikatelskej dovere a dovere spotrebitelov by nemali velmi ovplyvnit obchodovanie s CZK.

- Ocakavame mierne zlepsenie udajov o podnikatelskej dovere a zaroven dalsie zhorsenie dovery spotrebitelov, co je zapricenene najma rastom nezamestnanosti.

- Dalsia vyzva pre CZK moze byt v podobe verejnych financii. Neochota politikov pred volbami vyznamnejsie znizovat vydavky by mohli podla CNB posunut deficit statneho rozpoctu v 2010 na 6,4% HDP. Konecny udaj by mohol byt vsak aj horsi.

24 srpna 2009

24/8 Is the Wall of Worry becoming too slippery to climb?

By Nick Beecroft, Senior Forex Consultant, Saxo Bank

Investors seem to be flagging as they nervously climb the famous 'Wall of Worry' that characterizes bear market rallies. Chinese markets are wobbling as the authorities fret over yet another liquidity driven bubble in stocks, and US economic indicators are mixed at best with disturbingly low inflation indicators, cratering consumer confidence, stubbornly high jobless claims and lower than expected Leading Indicator readings.
Meanwhile, on this side of the Atlantic, the somewhat delphic Bank of England MPC seems to maybe know something frightening which we don't, as their only bone of contention seems to be just how much quicker the printing presses need to turn. Finally, German inflation figures may presage a calamitous decline into deflation.All in all, the foregoing imply a distinctly unfriendly global cocktail of declining consumer demand and continued labour market slack, leading to weak demand and declining price pressures.
Fears abound that the fiscal stimuli implemented in most OECD countries may be losing their traction on economies still stifled by sclerotic banking systems unable or unwilling to facilitate the vital circulation of money from central banks' gushing taps to individual and commercial borrowers that recession-hit economies desperately need. Against this backdrop it seems likely that Investor fatigue will set in, with earnings figures flattening out as the one-off inventory rebuilding and cost cutting effects that flattered to deceive in Q1 and Q2 disappear, leading to oxygen starvation and increasingly frequent, and violent, bouts of Equity market profit-taking in the final months of 2009.
This will create an increase in risk aversion, leading to USD strength against the EURO and the Pound but, in all probability, mild USD weakness against that other perennial favourite of the wobbly investor-the Japanese Yen. Expect to see EUR/USD close to 1.30, GBP/USD at 1.50 and USD/YEN at 90 as we approach Christmas. In parallel moves, government bond markets will out-perform, as deflation becomes a market pre-occupation again. Expect to see 10-yr yields in US Treasuries, UK Gilts and German Bunds slip by 50bp. Similarly, any prospect of hikes in Central Bank base rates, in these regions, during 2010, will be increasingly priced out of short-term futures markets. Time for investors to give up the climb before they slip?