12 června 2012

Facebook - Dokonce i 25 dolarů za akcii je při poklesu odhadovaných zisků mocPeter Bo Kiaer, akciový analytik Saxo Bank

Nedávno se mě někdo ptal, co si myslím o situaci kolem Facebooku po propadu ceny jeho akcií od květnového IPO. Musím říct, že už v únoru jsem psal o rozumné ceně 25 dolarů za akcii Facebooku. A právě na tuto hodnotu nakonec akcie klesly.

Ale ani teď bych se do nákupu akcií Facebooku nehrnul, a to z mnoha důvodů. Zaprvé, analytici teď upravují své předpovědi o ziscích Facebooku směrem dolů. Shodují se na tom, že za celý rok 2012 klesne zisk na akcii (EPS) o 11 procent. Což zatím pokles ceny akcií Facebooku ještě zcela neodráží. Zadruhé, kroky Facebooku se teď nedají dost dobře předpovědět a vypadají spíše jako zoufalé pokusy, jako třeba snaha zpřístupnit služby dětem mladším 13 let.
Přál bych si, abych měl přesnější informace o tom, co se právě teď s Facebookem děje. Doufám, že se toho dočkáme 23. července při představení výsledků za druhý kvartál.
 
Situace po IPO
Myslím, že se všichni shodneme na jedné věci - celé IPO byla katastrofa! Jen se podívejte na graf č. 1.
Přitom graf ani nezachycuje 45dolarové maximum během prvního dne obchodování. Doufám proto, že investoři nakupující za tuto cenu už akcie Facebooku prodali, nebo mají opravdu velkou trpělivost. Předpokládám totiž, že to ještě chvíli potrvá, než se znova dostaneme na 45 dolarů za akcii. Akcie už od svého uvedení a otevírací hodnoty 38 dolarů ztratila celkem 30 procent.  


Co říkají analytici
Když teď akcie klesla o 30 procent, existuje ještě šance vydělat? Nejprve se podívejme na to, jak se vyvíjel konsensus analytiků. Neberte však graf č. 2 příliš vážně, protože do odhadů tržeb a čistého zisku mluví stále více analytiků a celý proces zprůměrování jejich “skutečných” konsensů ještě chvíli potrvá. Součástí grafu jsou předpovědi vývoje akcií od poloviny května od většiny analytiků. Předtím se jednalo o takzvané pre-IPO, tedy situaci, kdy jsou akcie před vstupem na burzu nabízeny privátním investorům. Graf znázorňuje pokračující pokles jak v tržbách, tak čistém zisku pro rok 2012.O situaci se tak nedá mluvit jako o statusu quo v porovnání s pre-IPO. Na obchodní záměr se teď jen nahlíží z méně optimistického úhlu: analytici prostě nevěří Facebooku tak jako dříve. Management firmy už nevydává tak povzbudivá prohlášení. A nejde jen o případ roku 2012, ale také o odhady na roky 2013 a 2014 (viz graf č. 3). Ovšem když předpokládaný zisk na akcii klesl o 11 procent, pak akcie Facebooku, jejichž cena spadla z 38 dolarů na 25 dolarů, nejsou zrovna výhodná koupě.


Podle současných odhadů by měla hodnota EPS v roce 2012 vyrůst o 13 procent, což už není tak zajímavé číslo. Odhadované EPS má v roce 2012 klesnout dramatičtěji než o rok později, a tudíž EPS v roce 2013 oproti 2012 vzroste (viz graf č. 4).
Podle mě hrozí v následující části tohoto roku vyšší riziko dalších úprav. Tedy poté, co se analytici do čísel ponoří hlouběji a budou mít více informací o druhém a třetím kvartálu.Proč jsem skeptický ohledně akcie Facebooku za 25 dolarů?
první hodnocení akcií Facebooku bylo založeno na informacích, které byly aktuální nějakou chvíli před definitivní podobou IPO. Následný vývoj v celém IPO mě ale znejistil. A když se cítím nejistý, existují dva scénáře, jak se s tím vyrovnat: buď cena klesne ještě níže nebo se naplní předpověď, která vše urovná a překoná i předchozí odhady. A pokud k tomu nedojde, pak nastane zvrat.


Stále čekám na nějaká čísla o rostoucím počtu uživatelů Facebooku, ta současná však nevypadají příliš dobře. Proto si nejsem jistý, zda jsou tato čísla správná, i když pochází přímo od samotného Facebooku. Do té doby, než firma poskytne další informace, nebudu se do všech těch čísel kolem Facebooku vůbec pouštět. Větší zmatek panuje také kolem toho, jak se vede zdroji příjmů z mobilní reklamy. To však také v krátkodobém horizontu obchodnímu záměru firmy moc nepřidá. A ani oznámení o tom, že Facebook zvažuje zpřístupnit svou síť dětem mladším 13 let, mé nervy zrovna neuklidnilo. Spíše to poukazuje na to, že Facebook má problém přilákat nové uživatel i běžnou cestou a snaží se to rychle nějak napravit.


Pokud bych to všechno sečetl a podtrhl, pak mám méně důvodů k radosti než na začátku května. Právě proto po akciích Facebooku zrovna netoužím, a to ani na současných úrovních.Podívejte se i na mé další články týkající se Facebooku:

1. Otázky, které byste si měli položit před koupí akcií Facebooku

2. Jakou cenu má Facebook? Ne tak velkou, jak si někteří myslí.

3. Hej Facebooku! Musíš nám toho ukázat víc

4. Facebooku roste počet uživatelů, ale za každého z nich teď platí víc

5. IPO Facebooku - ocenění vyhnáno do extrému
11 června 2012

Zlato vzlétlo, ale po Bernankeho slovech opět padalo k zemi


Ole S. Hansen, komoditní stratég Saxo Bank

Komoditní trhy se minulý týden pokoušel vzpamatovat ze svého slabého květnového výkonu. Zpočátku jim pomáhaly obnovené spekulace o dalším stimulu ze strany amerického FEDu, které se objevily po slabém reportu práce z 1. června. Zlato vyskočilo nejvíce za několik uplynulých let, aby zažilo po slovech šéfa FEDu Bena Bernankeho, který další opatření odmítl, největší propad za dva měsíce.

Čína snížila poprvé po čtyřech letech klíčovou úrokovou sazbu, aby podpořila oslabující ekonomiku. Tento krok ekonomiku opět nepodpořil, protože vzbudil obavy, že nadcházející ekonomická data budou horší než očekávání. Úvěrový rating Španělska poklesl o tři stupně i přes to, že tato země dokázala prodat svůj dluh ve výši 2 miliard eur. Bankovní krize a krize financování v této zemi nadále pokračuje. Pozornost bude následující týdny opět patřit volbám 17.června v Řecku, jejichž výsledky mohou opět nastartovat spekulace o další budoucnosti Řecka v Eurozóně.

Dá se čekat, že rizikové a na růstu závislé komodity budou pravděpodobně nadále pod tlakem a to do doby, než dostaneme odpovědi na otázky ohledně krátkodobých vyhlídek světového růstu. Zemědělské komodity může opět hnát výše pouze nepřízeň počasí, již jsme v poslední době svědkem. 

Zemědělským komoditám se dařilo, energie trpěly
Minulý týden se nejlépe vedlo zemědělskému sektoru. Zemědělský index DJ-USB přidal více jak čtyři procenta, zatímco vzácné kovy více jak dvě procenta ztratily a energetický index odepsal jedno procento. Mezi šesti nejlepšími komoditami z pohled růstu najdeme tři hlavní sklizně, kterým se daří díky exportům nebo suchému počasí, které panuje v klíčových oblastech jak v USA tak v Rusku.
Více diverzifikovaný komoditní  index DJ-USB si minulý týden připsal první malý zisk po třech týdnech, zatímco více energetický index S&P GSCI utrpěl rekordní ztrátu během uplynulých ztrátových šesti týdnů, má tak za sebou nejdelší ztrátovou šňůru za 11 let.  To jen podtrhuje agresivní výprodeje, jichž jsme od května u ropy svědky.

Zlato díky stimulům jak na horské dráze
Slabý report z amerického trhu práce zvýšil 1.června vyhlídky na další americký stimul a zlato přidalo pět procent, čímž se dostalo zpět nad rezistenci ve výši 1610 dolarů. Po překonání této laťky strávilo následující dny konsolidací zisků a dosáhlo ceny 1640 dolarů, aby mohl přijít prudký výprodej ze strany hedžových fondů, který následoval nicneříkající  čtvrteční proslov šefa FEDu Bena Bernankeho. Skutečnost, že tato skupina, která využívá pákového efektu, opustila dlouhé pozice tak rychle, je varovné znamení, které ukazuje v tomto volatilním prostředí na omezenou trpělivost.

To opět narušilo statut zlata jako bezpečného přístavu a pozornost se opět soustředila na další trhy, přičemž krátkodobě drží otěže trhu opět dolar. Ačkoliv další stimuly nebyly vyloučeny, prostor FEDu pro jejich využití se zmenšuje. V posledních měsících probíhající prezidentské kampaně se neočekává jejich oznámení.

Ohledně zlata jsme nadále pozitivní, zejména díky nevyřešené evropské krizi, která nadále šance na využití stimulů jak v USA tak v EU zvyšuje, spolu s negativními reálnými výnosy, které nedávají alternativy k držbě zlata. Nyní však znovu nastupuje budování důvěry, přičemž zlato musí udržet laťku 1500 dolarů, pokud se chce vyhnout dalším ztrátám.

Rally na ropě neměla dlouhého trvání
Ekonomické zpomalení mezi třemi největšími světovými konzumenty ropy, tj. USA, Čínou a Evropou je pro další vývoj ropy významné. Po pár dnech oživení, které následovalo předprodanou situaci, se prodejci vrátili a obchodníci, kteří koupili futures na ropu při pohybu zpět nad 100 dolarů, prodávali, jakmile se cena odrazila zpět.

Ropa Brent ztratila v roce 2012 téměř 9 procent a obchoduje se výrazně pod průměrem loňského roku ve výší 111 USD. Nepříznivé tržní podmínky, jichž jsme byli v uplynulých měsících svědky, jsou stále příznivější. Produkce Saudské Arábie je rekordní, roste produkce Severní Ameriky a zpomaluje poptávka, zejména v Evropě. Další pokles íránského exportu po té, co vstoupí 1.července v platnost americké a evropské sankce, rovnováhu vychýlí jen mírně a nebudou mít na ceny ropy velký vliv. Írán bude možná dokonce muset ropu zlevnit, aby našel ochotné kupce, což může na globální benchmark ceny ropy Brent mít další negativní vliv.

Před námi je setkání členů OPEC. Dojde k pokusu snížit nabídku, aby se cena stabilizovala před tím, než budeme znát důsledky sankcí uvalených na Írán a než sezonní poptávka dosáhne vrcholu? Nebo se bude OPEC obávat současného ekonomického zpomalení a zvolí raději zachování nabídky na současné úrovni i s rizikem převisu nabídky v systému?

Technické výhled není dobrý. Techničtí obchodníci nyní mají cíl na 73 dolarech. Aby se tato cena stala skutečností, bude třeba dalšího zhoršení poptávky v rozvíjejících se ekonomikách a pravděpodobně také rozpad eura. Geopolitická rizika jsou stále přítomná. Mnozí producenti požadují vyšší ceny než před arabským jarem, protože potřebují financovat svoje rozpočty, takže další pokles by odstartoval i jejich reakce. Před řeckými volbami však budou obchodníci opatrní a nelze vyloučit pokles na nedávná minima 95,60 USD nebo níže.

Pokles cen potravin vyvážilo posilování dolaru
Měsíční index cen potravin, který zahrnuje více jak 55 různých potravinových komodit, zažil největší pokles za uplynulé dva roky. Nejvíce poklesly mléčné produkty a to skoro o 12 procent. Index UN FAO pokles o 4,2 procenta na 203,9. Na této úrovni byl index naposled v říjnu 20120, přičemž 5 různých potravinových skupin je na rekordních minimech. Ačkoliv to je pro spotřebitele úleva, mnoho zemí spoléhajících se na import a platících dolary tento efekt tolik nepocítí. Dolar posílil proti ostatním hlavním měnám během května o více jak 5 procent.

Snížení cen  přišlo po té, co vyšší ceny způsobily rekordní světovou produkci. FAO také zvýšila odhad produkce pro sezónu 2012-2013 o dvě procenta na 2?42 miliard tun. Velká část tohoto navýšení jde na vrub dobrým podmínkám, které se v příštích měsících očekávají. V tuto chvíli způsobuje sucho v USA a v Rusku další obavy z vývoje produkce pšenice, stejně jako suché počasí v Jižní Americe snížilo v dřívějších měsících letošního roku významně produkci sojových bobů.