25 listopadu 2011

25.11. Bank of America a Citigroup – toxický odpad nebo skvělá příležitost?

Tomas Berggren, akciový analytik Saxo Bank

Bank of America (BAC) a Citigroup (C), dvě hlavní americké banky, které byly v roce 2008 díky poskytovaným půjčkám nejvíce pod tlakem, prodávají aktiva, aby snížily aktiva na úvěr, a konsolidují kapitál. Nejvíce postižená je Bank of Amerika, Citi ji těsně následuje.

BAC nedávno oznámila prodej 10,4 mld. akcií China Construction Bank se ziskem 1,8 mld. USD po zdanění. To potvrzuje strategii ředitele BOA Briana T. Moynihana, který hodlá rozvahu největší americké banky, která půjčuje peníze spotřebitelům, vyčistit a soustředit se opět na vlastní americké bankovnictví.

Tato americká banka je momentálně pod velkým tlakem ze strany Wells Fargo, která si brousí zuby na její tržní podíl v půjčkách a ze strany JP Morgan Chase, která ji ohrožuje na poli depozit.

Citi má na druhé straně, ačkoliv je konkurentem Bank of Amerika, globálnější provozní strukturu s velkým podílem v Asii a EMEA. Citi se také zbavila velkého množství aktiv, zejména prostřednictvím divize Citi Holdings.

Trh s bydlením může vše změnit
V předchozím tématu jsme se věnovali nabídce a poptávce na americkém nemovitostním trhu. Výstupem bylo, že současná rychlost, kterou se staví nové domy je cca 600 tis. domů ročně, což je méně než 1,2 milionů domů, které se průměrně ročně znehodnotí pro další užívání. To znamená, že zabavené domy budou jednou prodejné.

V říjnu se zahájilo 655 tis. staveb nových domů, což je nejvíce od dubna 2010. Další zveřejňovaná data budou velmi dobrým indikátorem potenciálního oživení.

Zdá se, že se trh s novými stavbami stabilizuje, ačkoliv na nízkých úrovních. Nyní jsme svědky toho, že bankyse budou každým dnem dostávat do silnější vyjednávací pozice a možná jsme na silnici právě minuli největší díru (viz graf 1). Je to hrubý odhad, protože mnoho domů je v oblastech, kde situace není dobrá, jako je například Michigan a Nevada, tedy státy, které už pravděpodobně nikdy nezískají svoji dřívější pověst.

24 listopadu 2011

24.11. EUR je v Asii mírně na vzestupu, ale stále ještě vypadá zranitelně

Andrew Robinson, Forex Strategist, Saxo Bank

Dnešní americký Den díkuvzdání si navzdory výrazným negativním pohybům přes noc a včerejšímu návratu Japonců po skončení svátku v průběhu asijské seance vybral svoji daň na objemu obchodování.

Ke skomírající aktivitě přispěl i kalendář událostí, který téměř zeje prázdnotou, nicméně obecně jsme svědky mírné korekce agresivních pohybů směrem dolů, ke kterým došlo přes noc. Obrat začal později v New Yorku, když agentura Reuters přinesla zprávu o článku otištěném v dnešním německém deníku Bild, podle něhož podpora Německa vydání společných dluhopisů zemí eurozóny už není nadále naprosto vyloučená.

Jediná data zveřejněná během obchodní seance byla obchodní data z Nového Zélandu za říjen, která přinesla třetí měsíční deficit v řadě, třebaže nižší než minulý měsíc. Nový Zéland po deficitu revidovaném směrem vzhůru ve výši 789 mil. NZD v předchozím měsíci zaznamenal deficit ve výši 282 mil. NZD.

Hlavním faktorem, kterému za zlepšení vděčí, je nižší dovoz. NZD zpočátku na tyto údaje nijak nereagoval, ale při pozdějším obecnějším oživení rizika se vyšplhal o něco výše.

Přes noc se dále objevily další známky toho, že evropská dluhová krize se rozšiřuje ze zemí na periférii EU směrem k jejímu středu, jelikož Německu se při aukci nepodařilo prodat plný počet desetiletých dluhopisů, které včera v noci nabízelo, jakkoli jde podle mnohých o „absolutně nejbezpečnější“ aktivum. To postačilo k tomu, aby beztak oslabené EUR spadlo na sedmitýdenní minima a utvrdila se nechuť k riziku.

Celé situaci navíc vůbec neprospělo vyjádření agentury Fitch, která varovala, že Francie si už další šoky nemůže dovolit, aniž by tím byl ohrožen její rating AAA. Předběžná makrodata z Německa a eurozóny byla smíšená, přičemž za zlepšení vděčí hlavně sektoru služeb, kdežto výroba je stále oslabená.

Zápis z posledního zasedání BoE lze hodnotit jako méně holubičí, než se dalo předpokládat na základě nedávné rétoriky Výboru pro měnovou politiku (MPC) a jednomyslného hlasování 9-0 ve prospěch ponechání úrokových sazeb i programu odkupu aktiv na aktuální úrovni. Nicméně, jak již poznamenal Nick, prudkému posílení libry stojí v cestě mimo jiné i známky rozdělení názorů na jiná témata.

Nabitý kalendář makrodat z USA byl smíšený, ale převládalo spíše zklamání. Nejdříve byly oznámeny údaje o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby, jejichž meziměsíční nárůst o 0,7 % (v kategorii mimo přepravu) překonal očekávání, ale klíčové objednávky (v civilním sektoru, očištěné o leteckou dopravu) poklesly pod očekávání (na -1,8 % oproti -1,0 %) a údaje za předchozí měsíc byly revidovány směrem dolů o výrazných 1,5 procentního bodu.

Příjmy obyvatel stouply v říjnu více, než se očekávalo, a to o 0,4 %, ale nárůst výdajů o 0,1 % byl naopak pomalejší než prognózy.

Jádrový index cen PCE, který posílil meziměsíčně o 0,1 % a meziročně o 1,7 %, naznačuje pokračující zpomalení inflace. Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti na úrovni 393 tis. (naposledy revidováno na 391 tis.) lehce překonal prognózy a obrátil zhoršující se trend, který trval 5 týdnů.

Index spotřebitelské důvěry agentury Bloomberg zůstal beze změny na -50,1. Michiganský index důvěry byl revidován s konečnou platností směrem dolů z 64,2 na 64,1 a index výrobní aktivity Fedu v Kansas City oslabil z 8 na 4 body.