24 listopadu 2011

24.11. EUR je v Asii mírně na vzestupu, ale stále ještě vypadá zranitelně

Andrew Robinson, Forex Strategist, Saxo Bank

Dnešní americký Den díkuvzdání si navzdory výrazným negativním pohybům přes noc a včerejšímu návratu Japonců po skončení svátku v průběhu asijské seance vybral svoji daň na objemu obchodování.

Ke skomírající aktivitě přispěl i kalendář událostí, který téměř zeje prázdnotou, nicméně obecně jsme svědky mírné korekce agresivních pohybů směrem dolů, ke kterým došlo přes noc. Obrat začal později v New Yorku, když agentura Reuters přinesla zprávu o článku otištěném v dnešním německém deníku Bild, podle něhož podpora Německa vydání společných dluhopisů zemí eurozóny už není nadále naprosto vyloučená.

Jediná data zveřejněná během obchodní seance byla obchodní data z Nového Zélandu za říjen, která přinesla třetí měsíční deficit v řadě, třebaže nižší než minulý měsíc. Nový Zéland po deficitu revidovaném směrem vzhůru ve výši 789 mil. NZD v předchozím měsíci zaznamenal deficit ve výši 282 mil. NZD.

Hlavním faktorem, kterému za zlepšení vděčí, je nižší dovoz. NZD zpočátku na tyto údaje nijak nereagoval, ale při pozdějším obecnějším oživení rizika se vyšplhal o něco výše.

Přes noc se dále objevily další známky toho, že evropská dluhová krize se rozšiřuje ze zemí na periférii EU směrem k jejímu středu, jelikož Německu se při aukci nepodařilo prodat plný počet desetiletých dluhopisů, které včera v noci nabízelo, jakkoli jde podle mnohých o „absolutně nejbezpečnější“ aktivum. To postačilo k tomu, aby beztak oslabené EUR spadlo na sedmitýdenní minima a utvrdila se nechuť k riziku.

Celé situaci navíc vůbec neprospělo vyjádření agentury Fitch, která varovala, že Francie si už další šoky nemůže dovolit, aniž by tím byl ohrožen její rating AAA. Předběžná makrodata z Německa a eurozóny byla smíšená, přičemž za zlepšení vděčí hlavně sektoru služeb, kdežto výroba je stále oslabená.

Zápis z posledního zasedání BoE lze hodnotit jako méně holubičí, než se dalo předpokládat na základě nedávné rétoriky Výboru pro měnovou politiku (MPC) a jednomyslného hlasování 9-0 ve prospěch ponechání úrokových sazeb i programu odkupu aktiv na aktuální úrovni. Nicméně, jak již poznamenal Nick, prudkému posílení libry stojí v cestě mimo jiné i známky rozdělení názorů na jiná témata.

Nabitý kalendář makrodat z USA byl smíšený, ale převládalo spíše zklamání. Nejdříve byly oznámeny údaje o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby, jejichž meziměsíční nárůst o 0,7 % (v kategorii mimo přepravu) překonal očekávání, ale klíčové objednávky (v civilním sektoru, očištěné o leteckou dopravu) poklesly pod očekávání (na -1,8 % oproti -1,0 %) a údaje za předchozí měsíc byly revidovány směrem dolů o výrazných 1,5 procentního bodu.

Příjmy obyvatel stouply v říjnu více, než se očekávalo, a to o 0,4 %, ale nárůst výdajů o 0,1 % byl naopak pomalejší než prognózy.

Jádrový index cen PCE, který posílil meziměsíčně o 0,1 % a meziročně o 1,7 %, naznačuje pokračující zpomalení inflace. Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti na úrovni 393 tis. (naposledy revidováno na 391 tis.) lehce překonal prognózy a obrátil zhoršující se trend, který trval 5 týdnů.

Index spotřebitelské důvěry agentury Bloomberg zůstal beze změny na -50,1. Michiganský index důvěry byl revidován s konečnou platností směrem dolů z 64,2 na 64,1 a index výrobní aktivity Fedu v Kansas City oslabil z 8 na 4 body.

0 komentářů: