22 října 2009

22/10 Ekonomický komentář

Připravil Luboš Spousta, Saxo Bank

ZLATO
Cena zlata se včera opět vyvíjela v kontextu euro-dolarového měnového páru a zámořských akcií. Jaké pohyby můžeme od zlata čekat v blízké budoucnosti, čekáte návrat k 1070 ti dolarům?

V nejbližší době návrat k 1070 usd neočekáváme, konkrétně dnes máme výhled na vývoj ceny zlata neutrální. A to i přes očekávané mírné oslabení dolaru, ale aktuálně nevidíme změnu v rizikových očekávání na trzích, proto neutrální vývoj.

ROPA
Cena ropy včera vzrostla na letošní maxima, od té doby už mírně klesla. Jaké faktory to způsobily a co čekat od ropy ve zbytku týdne?

Za mírným poklesem ropy z nejvyšších hodnot stojí jednak mírné posílení dolaru, který se prozatím odrazil od hodnot 1,50 a také, jak naznačovaly některé technické indikátory, byla ropa mírně překoupená. Od ropy očekáváme spíše pozitivní vývoj, proto doporučujeme nakupovat při poklesech s cílem na 81 dolarů za barel.

EURCZK
Koruna aktuálně oslabuje k hranici 26 EURCZK. Příčinou jsou především pokračující slovní intervence členů bankovní rady ČNB.

19 října 2009

19/10 Ekonomický komentár - Kúp, predaj, podrž

Pripravil Martin Kadlec, Saxo Bank

ROPA -
Po zmiesanych piatkovych ekonomickych ukazovateloch z USA ropa skoncila v ciernych cislach a to s novym maximom 2009 78.17 USD/barel. Dopomohli tomu hlavne nizsie zasoby benzinu v USA.

- Pocas dnesneho obchodovania bude dolezite sledovat Bernankeho komentar ohladne financnej krizy ako aj hospodarske vysledky spolocnosti Apple a Ttexas Instruments. Tie by mohli nepriame ovplyvnit obchodovanie s ropou cez akciove trhy.

- Dnesny vyhlad na ropu je mierne negativny. Odporucame predaje pri urovni 78.50 s cielom na 77.00 USD/barel. Stop nad 79.15.

ZLATO-
Na zlato mame mierne pozitivny vyhlad. Doporucujeme nakupy po poklesoch smerom ku 1045 USD/uncu s cielom na 1055. Stop pod 1040.

STRIEBRO-
Na striebrom mame mierne negativny vyhlad. Doporucujem predaje po prelomeni hranice 17.17 USD/uncu s cielom pri 16.87. Stop nad 17.30.

EUR/USD -
Dnes nebudu zverejnene ziadne ekonomicke date, ktore by mali vyraznejsie ovplyvnit obchodovanie s devizami. Celkovo sa spekulativne nakupy EUR a JPY znizili, ale to neznamena ze vypredaje USD skoncili.

- Nepodarilo sa sice prelomit psychologicku hranicu 1.4965 EURUSD, ale momentalne sme svedkami prirodzenej korekcie.

- USD by mohli pomoct pozitivne spravy, ale predovsetkym zvysenie urokovych sadzieb FED-om. Toho sa vsak v dohladnej dobe nedockame.

- Na EURUSD sme mierne negativne naladeni. Odporucame predaje po zhodnoteni smerom ku 1.4915-25 s testovanim 1.4800. Stop nad 1.4965.

EUR/CZK-
Obchodovanie s EURCZK ovplyvnuje staly zaujem o nakupy tohto menoveho paru.

- Pri zvysenom zaujme investorov o rizikovejsie aktiva CZK nezhodnocuje tak ako PLN alebo HUF. V tejto situacii (nizke urokove sadzby) by sa CZK mohla stat financujucou menou (Carry Trade), co by mohlo posunut EURCZK na vyssie urovne.

www.saxobank.cz