23 září 2010

Propad dolaru pokračuje…

Strmý pokles dolaru po zasedání FOMC včera nerušeně pokračoval, a to navzdory zřetelnému utlumení rizikového apetitu napříč trhy. K oslabení dolaru přispělo hlavně EUR, které energicky vystoupilo na pětiměsíční maxima, čemuž pomohla úspěšná aukce portugalských dluhopisů a vyšší výnosové rozdíly mezi Evropou a USA. GBP se nepodařilo rozpohybovat, jelikož zápis ze zasedání BoE naznačuje, že ke stimulaci ekonomiky a udržení inflace ve vymezených kolejích bude ve střednědobém horizontu zapotřebí dalších opatření (kvantitativní uvolňování). S. Dale z BoE kromě toho prohlásil, že inflaci hrozí riziko na obou stranách, které by však mělo odeznít, jakmile pominou dočasné vlivy, které drží inflaci na vyšší úrovni, a až dojde k oživení ekonomiky. Pokud jde o zprávy z dalších centrálních bank, Norges Bank ponechala sazby na nezměněné úrovni a z doprovodného prohlášení čišel spíše jestřábí tón, který naznačuje, že sazby by se postupně mohly vracet k „normálu“. AUD po spekulacích o nabídkách RBA ke „zmírnění“ jeho vzestupu ustoupil ze svých dvouletých maxim.

Příliv špatných výsledků z Kanady pokračoval. Maloobchodní tržby nesplnily předpoklady (meziměsíčně -0,1 % oproti očekávaným +0,6 %), zatímco v USA v červenci poklesly ceny domů, meziměsíčně spadly o 0,5 % oproti očekávaným -0,2 % a směrem dolů výrazně revidovaným údajům za předchozí měsíc (-1,2 %).

Americký sněmovní rozpočtový výbor (House Ways and Means Committee) má zítra hlasovat o zákoně o Číně (plnohodnotné hlasování ve Sněmovně reprezentantů proběhne příští týden). Předseda čínské vlády Wen začal včera v podvečer schůzky s americkým prezidentem Barackem Obamou uplatňovat svůj šarm. Řekl, že se stupňujícím se tlakem na Čínu v oblasti devizové politiky (jüan se dostatečně nezhodnocuje) si je jist schopností vlády USA překonat finanční krizi. Uvedl, že doufá, že USA zůstanou silnou a stabilní zemí. Dále konstatoval, že nevidí žádný důvod pro nepříznivý obrat v čínsko-amerických vztazích a je si jist, že malicherné obchodní potyčky lze vyřešit (ačkoli v jiném prohlášení zdůraznil, že směnný kurz jüanu není ekonomický problém a není třeba z něj dělat politickou záležitost). Uvidíme, zda vyloží na stůl ještě další karty – příští fixace jüanu je plánována na pondělí.

Evropský kalendář zveřejňovaných údajů je také prořídlý – z důležitých údajů budou zveřejněny pouze německý/unijní index nákupních manažerů a informace o úvěrech na bydlení v Británii. V průběhu amerického obchodování budou zveřejněny každotýdenní počty nově hlášených nezaměstnaných (očekává se, že číslo z minulého týdne – 450 tis. – zůstane beze změny), prodeje stávajících domů (prodeje nových domů z počátku tohoto týdne byly překvapivě vysoké) a americké předstihové ukazatele.

0 komentářů: