14 února 2011

FX Update: Na NZD se nepříznivě podepsalo zklamání z údajů o maloobchodních tržbách

www.saxobank.cz
Zveřejněné údaje o novozélandských maloobchodních tržbách za 4. čtvrtletí přinesly zklamání. Celkový objem tržeb mezičtvrtletně poklesl o 0,4 %, přičemž ve srovnání s výsledky za 3. čtvrtletí došlo k výrazné revizi. NZD se oproti USD rychle propadl o 50 bodů a skomíral poblíž pátečních minim. V měsíčním srovnání prosincové maloobchodní tržby poklesly o 1,1 % m-m, což je ještě horší výsledek než očekávaný propad o 0,4 %, který již byl revizí v listopadu očekávaného nárůstu o 1,2 %.
Pokud jde o dění na ostatních trzích, japonská ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí roku 2010 zaznamenala negativní růst, který byl způsoben zpomalením vývozů a odezníváním dopadu vládního stimulačního balíčku. Pokles v růstu, který v přepočtu na jeden rok dosáhl 1,1 %, byl nižší než původně očekávaný propad o 2,0 % a i mezičtvrtletní výsledky překonávají poklesem o pouhých 0,3 % původní očekávání. Znamenalo to však, že japonské HDP ve výši 5,47 bln. USD bylo překonáno čínským HDP dosahujícím 5,88 bln. USD.
Čínský šanghajský akciový index dnes díky zvěstem o údajích o nižší lednové inflaci, které by měly být zveřejněny zítra, nalezl dobrou podporu. Podle této šuškandy by namísto očekávaných 5,3 % měl zveřejněný výsledek dosáhnout pouhých 4,9 %, musíme mít ale na paměti, že Čínský národní statistický úřad tentokrát mění složení spotřebitelského koše, což prakticky zaručuje nižší čísla. Čínský statistický úřad spotřební koš takto „dolaďuje“ jednou ročně a každých pět let přistupuje k zásadnějším změnám. Očekává se, že tentokrát statistický úřad sníží ve spotřebním koši zastoupení potravin (hmmm).
Na zveřejnění údajů o čínské obchodní bilanci za leden jsme si museli počkat, ale výsledkem nakonec bylo snížení obchodního přebytku z 13,1 mld. vykázaných v minulém měsíci na 6,46 mld. USD. Vývozy přitom byly velmi silné a dosáhly v meziročním srovnání nárůstu o 37,7 % oproti 17,9 % v minulém měsíci, ovšem nejvíce se nakonec projevil obrovský nárůst v dovozech. Šlo o 51,0% meziroční růst, což by mohlo být chápáno jako pozitivní krok k řešení globální nerovnováhy, ale tak jako je tomu u čínských údajů za leden a únor vždy, nemalou roli zde mohlo sehrát načasování lunárního Nového roku. Po zveřejnění údajů však ochota k riziku vzrostla.
Při pátečním obchodování se dolarový index držel na vyšší úrovni díky poněkud solidnějším údajům z USA, přesto však po překonání významných technických bodů poté, co na poli geopolitiky došlo k menšímu uklidnění a co egyptský prezident Mubarak odstoupil a do nastávajících voleb předal moc do rukou Nejvyšší rady (vrchního velení egyptské armády), již výše nepostoupil. Dalším velkým hybatelem trhu byl CAD, který nabral vítr do plachet díky výborným údajům o obchodní bilanci (za prosinec Kanada v důsledku silného exportu zaznamenala přebytek ve výši 3,0 mld. CAD oproti listopadovému deficitu ve výši 0,1 mld. CAD). Navzdory signálům ukazujícím na další tlak na snižování nákladů vzrostl index výrobních cen ve Velké Británii meziměsíčně o 1,0 % a meziročně o 4,8 %, následkem čehož si GBP nevedla moc dobře, a do začátku týdne tak vstupujeme s GBPUSD opět pod hladinou 1,60.
Co se týká amerických dat, celková obchodní bilance byla víceméně v souladu s očekáváním, když zaznamenala schodek ve výši 40,6 mld. USD oproti očekávaným 40,5 mld. USD, došlo však k výraznému zlepšení v kategorii údajů bez ropy. Předběžná únorová hodnota indexu spotřebitelské důvěry podle University of Michigan mírně předčila očekávání a dosáhla lepší úrovně než v lednu, když vzrostla ze 74,2 na 75,1. Americká agentura Conference Board také zveřejnila index trendů v oblasti zaměstnanosti v USA za leden, který ze 100,3 vzrostl na 100,5. Wall Street potěšilo uvolnění geopolitického napětí, a tak uzavřel druhý ziskový týden v řadě růstem indexů DJIA o 0,36 %, S&P o 0,55 % a Nasdaq o 0,68%.
Evropská obchodní seance je poměrně poklidná a jediným plánovaným údajem je průmyslová výroba eurozóny. Severoamerická seance postrádá jakékoli nové údaje kromě vystoupení šéfa newyorského Fedu W. Dudleye.

0 komentářů: