16 března 2011

Dochází ke stabilizaci chuti investorů k riziku?

Objednejte ZDARMA brožuru NAUČTE SE OBCHODOVAT AKCIE OD PROFESIONÁLŮ zde


Peter Garnry, Equity Strategist, Saxo Bank


Evropské akciové trhy ve středu otevřou o něco málo výše, protože v Japonsku poprvé došlo ke stabilizaci chuti k riziku, což souviselo s indexem Nikkei 225, který přes noc posílil o 5,7 %, a s cenami surové ropy typu Brent, které poklesly pod hranici 110 USD za barel.

Futures na index FTSE 100 jsou před začátkem obchodování o 0,2 % výše. Investoři dnes budou sledovat únorová data z Velké Británie týkající se změny počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti (09:30 GMT), kde se očekává nárůst o 1 300, a dále britské údaje za leden o míře nezaměstnanosti podle ILO (09:30 GMT), kde se očekává hodnota 7,9 %. Zveřejněná čísla ukážou, že i přes pomalé zotavování britské ekonomiky se situace na trhu práce zlepšuje jen hlemýždím tempem. Později během obchodní seance bude zveřejněn únorový index spotřebitelských cen v eurozóně (10:00 GMT), u kterého se očekává meziměsíčně nárůst o 0,4 % a meziročně o 2,4 %. Včera pozdě večer snížila agentura Moody’s úvěrový rating Portugalska z A1 na A3 s negativním výhledem a tato zpráva by mohla vyvolat nové tlaky na trhu s dluhopisy periferních zemí eurozóny.

Domníváme se, že nárůst cen japonských akciových titulů je příkladem klasické psychologické reakce investorů na rychle padající ceny akcií. Zároveň jsme ale také přesvědčení, že by investoři měli zachovat zdrženlivost a že by si před tím, než se rozhodnou zvýšit svoji angažovanost vůči japonským akciím, měli počkat na podrobnější informace o situaci v Japonsku. Domníváme se, že výprodej vytvořil fantastické příležitosti k nákupu, ovšem jistě nechcete být tím prvním, kdo vyrazí na běžeckou dráhu, aby zjistil, že ostatní vyčkávají a on běží zcela sám.

Tlak na trhy s energiemi kvůli krizi v Japonsku trochu opadl a ceny ropy Brent klesly pod 110 USD za barel. Ale ani to nám ještě nezaručuje chvíli klidu. V Bahrajnu bylo obchodování s akciemi pozastaveno v důsledku vyhlášení výjimečného stavu a agentura Fitch kvůli zvýšenému politickému riziku snížila Bahrajnu rating z A- na BBB (druhý nejnižší investiční stupeň). Investoři kvůli situaci v Japonsku dočasně úplně zapomněli na Blízký východ, což hraje do karet úsilí Muammara Kaddáfího převzít kontrolu nad celou Libyí, následkem čehož klesly ceny ropy Brent. Realita je však stále takováto: pravděpodobnost, že se vlna napětí na Blízkém východě bude dále šířit a narušovat energetické trhy, je stále značná, a tak bude toto riziko akciové trhy nadále paralyzovat.

Včera se Federální výbor pro otevřený trh (FOMC) rozhodl ponechat americkou referenční úrokovou sazbu na 0,25 % a dále se vyjádřil k vývoji americké ekonomiky. Federální rezervní systém se nechal slyšet, že oživení stojí na pevných základech a inflační očekávání zůstávají stabilní. Dobré zprávy od strýčka Sama!

0 komentářů: