16 listopadu 2011

16.11. EUR pod tlakem, jelikož dluhová situace EU zůstává i nadále středem zájmu

Andrew Robinson, Forex Strategist, Saxo Bank

EUR během asijské seance dále oslabovalo. Akciové trhy se snaží navázat na pozitivní uzávěrku obchodování na Wall Street a všeobecně převládá averze vůči riziku.
EURUSD se po otevření asijských trhů odrazil od newyorských minim, ale brzy se obchodoval znovu na nižších úrovních, prolomil minima a aktivoval stop příkazy, které mu stály v cestě. Objevily se názory, že hlavním katalyzátorem tohoto oslabení byla zpráva o tom, že přední čínský realitní developer může snížit ceny svých projektů v Šanghaji až o 20 %.

Tato zpráva je zjevně stará (z pátku), ale rozhodně měla dnes vliv na index Hang Seng, který se v jednu chvíli propadl o více než 2 % a do červených čísel s sebou stáhl i další asijské burzy. Hodně se také spekulovalo o snížení úvěrového ratingu Francie (i když si myslím, že se spíš hledala příčina tohoto pohybu) a jako důvod se rovněž uváděla aktivace binární opce.

Ať tak či tak, škody byly napáchány a tato seance, které jinak postrádala jiné vstupy, měla za následek největší pohyby, které jsme během obchodování na asijských trzích tento týden zaznamenali. Jediným zveřejněným údajem byl podružný australský předstihový index Westpac, který sice v září klesl o 0,3 %, ale pro následující 3 až 9 měsíců stále ukazuje na solidní růst tempem 3,3 %, které se blíží dlouhodobému trendu na úrovni 3,2 %.

Souběžný ukazatel, který je v současné situaci relevantnější, se však svými pouhými 0,9 % nachází poměrně hluboko pod svým dlouhodobým trendem na úrovni 2,7 %. Zdá se, že tlaky na mzdové náklady polevují, protože index mzdových nákladů ABS vzrostl v třetím čtvrtletí mezikvartálně o 0,7 % a meziročně o 3,6 %, což je pomalejší tempo, než se předpokládalo.

Bank of Japan v souladu se všeobecným očekáváním ponechala úrokové sazby beze změny a neoznámila ani žádné nové kroky k uvolnění měnové politiky. Centrální banka snížila svou prognózu hospodářského vývoje, když počítá s mírným růstem vzhledem k tomu, že na místní ekonomiku budou mít vliv vnější faktory jako například dluhová situace v EU, povodně v Thajsku (velká výrobní základna japonských podniků) a silný JPY.

Banka bude situaci dále monitorovat. Kupodivu se neobjevila žádná zmínka týkající se přímo úrovně USDJPY nebo případné intervence.

Poté, co se pozornost opět obrátila na výnosy dluhopisů zemí EU, dalo se EUR včera v evropské/americké seanci na ústup. Na pozadí spekulací o hrozícím snížení úvěrového ratingu dostaly ránu nejprve výnosy rakouských dluhopisů.

Později se však ukázalo, že nadcházející návštěva zástupců agentury Moody’s byla plánovaná a nijak mimořádná. Výnosy italských desetiletých dluhopisů kvůli dohadům ohledně dalšího snížení ratingu opět přesáhly hranici 7 % navzdory dalšímu nákupu v rámci programu pro trhy cenných papírů (SMP).

Ušetřeny nebyly ani výnosy dluhopisů hlavních zemí EU, kdy spready francouzských dluhopisů přesáhly německé a dostaly se na nová krizová maxima a výnosy nizozemských dluhopisů také zamířily vzhůru. Průzkumy ZEW týkající se Německa a eurozóny způsobily, že se euro dostalo ještě pod větší tlak, protože výhledová čísla vykazují další zhoršení.

Guvernér BoE M. King ve svém dopise ministru financí G. Osbournovi uvedl, že inflace v průběhu nadcházejících šesti měsíců prudce poklesne a do konce roku 2012 dosáhne 2% cílové úrovně, jelikož britská ekonomika je pod tlakem zhoršujícího se globálního výhledu (říjnový index spotřebitelských cen byl s 5,0 % v meziročním srovnání nižší, než se odhadovalo). Upozorňujeme, že dnes má BoE zveřejnit čtvrtletní zprávu o inflaci, která se podle očekávání patrně ponese v podobně holubičím duchu.

V USA předčily maloobchodní tržby očekávání a vzrostly o 0,5 % (některé komentáře uvádějí, že je to jen díky tržbám za nový iPhone). Také index podnikatelské nálady NY Fedu vykázal pozitivní obrat v porovnání s katastrofickým údajem -8,48 v minulém měsíci. Vzrostl na +0,61 a předčil tržní odhady, které předpovídaly zlepšení pouze na úroveň -2,0. Ceny výrobců vykázaly krátkodobou příznivou tendenci, přičemž hlavní a jádrová čísla byla pod odhadovanou úrovní (povšimněte si však, že jádrový meziroční údaj stoupl na 2,8 %).

Představitelé Fedu nastínili své rozdílné názory na stimulační opatření/vývoj ekonomiky: R. Fisher se nechal slyšet, že Fed to se stimulací ekonomiky „přehnal“, zatímco Ch. Evans zopakoval své stanovisko, že je potřeba dalších stimulačních opatření, aby se snížila nezaměstnanost. Navzdory přehršli povzbudivých dat dosáhl Wall Street pouze malých zisků. Zejména začátek byl pomalejší, protože problémy eurozóny obchodní aktivitu i nadále tlumí. DJIA si připsal 0,14 %, S&P 0,48 % a Nasdaq 1,09 %.

0 komentářů: