20 prosince 2011

20.12. Méně holubičí zápis ze zasedání RBA, asijské trhy přesto zpomalují

Andrew Robinson, Forex Market Strategist, Saxo Bank

Při nedostatku dat či jiných zpráv, které by mohly podnítit aktivitu, zažily měnové trhy v Asii další den nepřítomně klidného obchodování.

Nejvýraznějším okamžikem bylo zveřejnění zápisu z prosincového zasedání Reserve Bank of Australia, které nakonec vyznělo pro domácí vývoj o špetku optimističtěji a celkový tón byl méně holubičí, než se očekávalo.

Z komentářů RBA vyplývá, že hlavním faktorem pro „umírněné“ snižování sazby bylo narůstající riziko propadu v Evropě, zatímco z jiných faktorů jako je investiční boom, rostoucí trend domácí ekonomiky a silný růst hlavních obchodních partnerů lze usuzovat, že ke snižování není závažný důvod.

Bankovní rada poznamenala, že celá Asie a zejména Čína vykazují silnou míru růstu, přičemž poslední údaje ze samotné Austrálie dokládají oproti polovině roku mírné zlepšení (ačkoli dle našeho názoru se toto vše s nástupem nového roku 2012 změní). Obecně v zápisu nic nenasvědčovalo tomu, že by v nejbližší době bylo na programu nějaké agresivní snižování sazeb, takže AUD vůči USD v průběhu seance prudce vystoupal zpět a prolomil hladinu 0,99.

Jediným zaznamenáníhodným údajem byl celostátní průzkum spotřebitelské důvěry v listopadu ve Velké Británii, která oproti říjnovému rekordnímu minimu vykázala mírné zlepšení, jež však stačilo jen na druhý nejhorší výsledek v celé sedmileté historii průzkumu.

Veškeré ukazatele zůstaly slabé a odrážejí tak skutečnost, že průzkumu předcházelo 29. listopadu zveřejnění dalších úsporných opatření z dílny britského ministra financí Osborna a neveselé snížení výhledu na růst v roce 2012. Na kurzu GBP se tyto údaje neprojevily.

První známkou zpomalování trhů před nástupem svátků byla těsná pásma, ve kterých se na měnových trzích během včerejší evropské i severoamerické seance obchodovalo. Setkání ministrů financí zemí EU bylo hluchou událostí, jejímž výsledkem bylo pouze formální schválení dohody dosažené na summitu EU o poskytnutí půjčky Mezinárodnímu měnovému fondu ve výši 150 mld.

EUR (bez příspěvku Velké Británie, protože její rozhodnutí příspěvek neposkytnout se nezměnilo). Guvernér ECB M. Draghi vystoupil v Evropském parlamentu, ovšem kromě zdůrazňování potřeby rekapitalizace bankovního sektoru a připuštění rizika poklesu hospodářského růstu s ničím novým nepřišel.

Data zveřejněná v průběhu severoamerické seance se nesla v mírně pozitivním duchu, neboť kanadské maloobchodní tržby vzrostly v říjnu meziměsíčně o 0,9 %, čímž překonaly v minulém měsíci nahoru revidovaných +0,5 % a přidaly se k sérii výsledků překonávajících původní očekávání, kterou v poslední době zažíváme.

Také americký index trhu rezidenčních nemovitostí NAHB vykázal zlepšení, když vzrostl na 21 bodů z původních 19, a překonal tak konsensem očekávaných 20 bodů. Wall Street poškodil propad finančních titulů (Bank of America se poprvé za téměř tři roky propadla pod hranici 5 USD), přičemž DJIA ztratil 0,84 %, S&P 1,17 % a Nasdaq 1,26 %.

0 komentářů: