02 února 2012

2.2. Poté, co údaje o australské obchodní bilanci překonaly předpovědi, v Asii dále roste ochota k riziku

Andrew Robinson, strateg pro Forex trhy, Saxo Bank

Poté, co během evropské seance došlo k výraznému obratu v chuti k riziku, poskytly Asii další důvod pokračovat v příklonu k riziku informace o pokračujícím růstu australské exportně orientované ekonomiky.

Australská obchodní bilance za prosinec vykázala zdravý nárůst přebytku na 1,7 mld. AUD z předchozích 1,3 mld. AUD, přičemž tahounem tohoto nárůstu byl export. Vyšší ceny zlata a nárůst vývozu uhlí přispěly k nárůstu exportu dvěma procenty, zatímco import meziměsíčně oslabil o jedno procento. AUD po zveřejnění těchto údajů mírně posílil, po zbytek obchodování se ale pohyboval ve středu aktuálního pásma.

Pokud jde o další údaje, australský počet schválených stavebních povolení v prosinci ve srovnání s předchozím měsícem neočekávaně propadl o jedno procento, i když tento vývoj částečně vyrovnala revize údajů za listopad směrem nahoru.

Pokles většinou zaznamenal pouze volatilní soukromý sektor, což je další známkou toho, že s výjimkou surovin není stav australské ekonomiky příliš růžový. Trhy v současné době do kurzu AUD započítávají 75% pravděpodobnost toho, že RBA na svém příštím zasedání plánovaném na úterý sníží úrokové sazby o dalších 25 bazických bodů.

Pokud jde o vývoj na dalších trzích, japonští představitelé se předháněli v komentářích týkajících se nedávného posilování JPY. Guvernér BoJ M. Širakawa poznamenal, že nedávné posilování JPY je způsobeno především útěkem ke kvalitním měnám v čase všeobecné globální nejistoty.

Ministr financí Jun Azumi přišel s domněnkou, že krátkodobý nákup JPY podporuje očekávání nízkých amerických sazeb do roku 2014. Žádný z komentářů nenaznačil, že by u USDJPY mělo v brzké době dojít k oficiální intervenci. Poslední dva dny se tento měnový pár nacházel těsně nad úrovní 76,0.

Ve středu se v Evropě vrátila chuť k riziku, což překvapilo asijské obchodníky, protože včera během asijské obchodní seance chuť k riziku posilovala jen s obtížemi. PMI data z celého světa pokračovala v překonávání původních předpovědí: téměř všechny skandinávské a evropské indexy nákupních manažerů předčily očekávání (s výjimkou Švýcarska).

Některé přinesly jen mírné zlepšení, u jiných však šlo o velký skok. Když si k tomu přidáte slušený výsledek aukce portugalských dluhopisů, EUR nabylo vrchu a šlo vzhůru. Stále ještě čekáme na zprávy o smlouvě o zapojení soukromých investorů do pomoci Řecku, přičemž včerejší zprávy/spekulace naznačovaly, že je smlouva JEŠTĚ VÍCE NA DOSAH.

Během americké seance však příliv dobrých zpráv nepokračoval. Nejvíce sledovaný index aktivity ve zpracovatelském sektoru ISM prognózy nenaplnil, ale když se na zveřejněné údaje podíváme detailněji, jak nové objednávky, tak zásoby objednávek a dodávky vzrostly.

Co se týká ostatních údajů, index cen ISM byl také vyšší (ze 47,5 se vyhoupl na 55,5) a výdaje ve stavebnictví z 0,4 % v minulém měsíci meziměsíčně stouply o slušných 1,5 %.

Změna počtu pracovních míst v soukromém sektoru dle zprávy společnosti ADP přinesla mírné zklamání, když v lednu zaznamenala pouze 170 tis. nových pracovních míst, což bylo méně než očekávaných 182 tis., a náladu nepozvedlo ani to, že šlo také o revizi směrem dolů z prosincových čísel. Wall Street však díky celosvětově lepším indexům nákupních manažerů zvedl hlavu a poprvé za posledních pět seancí si připsal slušné zisky.

0 komentářů: