07 března 2012

Sazby RBA beze změny; prostor ke snižování v případě zhoršení situace zůstává


Andrew Robinson

Dopolední část asijské seance se soustředila převážně na RBA a veškeré aktivity zůstaly v mantinelech velmi úzkých pásem.

RBA ponechala sazby už druhý měsíc v řadě beze změny na úrovni 4,25 %, ačkoli tentokrát to bylo všeobecně očekávané. Podle průvodních komentářů očekává RBA růst v zásadě v souladu s trendem, inflaci okolo cílové hodnoty, a přestože v Číně růst poněkud polevil, zbytek Asie nevykazuje známky dalšího zhoršování situace. Přesto ujištění, že v případě zásadně nepříznivějších podmínek zůstává prostor pro uvolnění politiky, potvrdilo příklon k holubičímu postoji. AUD se zpočátku držel, nicméně o 10 minut později se sesunul na denní minimum.

Podle dalších zpráv z Austrálie si bilance tamního běžného účtu ve 4. čtvrtletí 2011 pohoršila s prohloubením deficitu na 8,37 mld. AUD z původní revidované hodnoty 5,82 mld. ve 3. čtvrtletí, když ceny komodit opustily nedávná maxima a ceny dovozu zůstaly neotřesitelně pevné. Příznivější výsledky vykázal navzdory chabým prognózám čistý vývoz svým příspěvkem 0,3 % ke čtvrtletnímu HDP, díky čemuž zaznamenala obchodní bilance zboží a služeb přebytek ve výši 3,59 mld. AUD. Vládní výdaje vzrostly ve 4. čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,9 % a podle očekávání by měly pomoci vylepšit kvartální HDP zhruba o 0,2 %. Údaje o HDP za 4. čtvrtletí by měly být zveřejněny zítra a podle posledních průzkumů konsensus předpokládá mezičtvrtletní výsledek +0,7 % (pokles z 1,0 % ve 3. čtvrtletí), nicméně nad očekávání dobrý export možná naznačuje, že bychom se mohli dočkat i příjemného překvapení.

A odjinud: relativně slabé BRC únorové tržby ve srovnatelných obchodech ponechala GBP v podstatě bez povšimnutí. Hodnota tržeb poklesla meziročně stejně jako v lednu o 0,3 % a je známkou toho, že britští spotřebitelé se stále zdráhají utrácet. BRC také uvádí, že za nárůst tržeb u potravin pravděpodobně může „předzásobení“ spojené s nízkými teplotami v průběhu měsíce.

EUR mělo na počátku včerejší seance pomalý rozjezd. Index PMI v eurozóně zklamal a hovořilo se o pochybnostech ohledně dobrovolného zapojení do iniciativy soukromého sektoru (PSI) za účelem záchrany Řecka. Pod tlak se dostaly i rizikové měny s vysokou hodnotou beta poté, co Čína snížila svůj cíl růstu na osmileté minimum ve výši 7,5 %. To vyvolalo obavy, že měnou, která si odnese následky zpomalení, bude pravděpodobně AUD.

Ve svém prohlášení, které se neslo v poněkud agresivnějším tónu než projevy guvernéra Fedu Bernankeho, předseda dalasského Fedu Richard Fisher (známý jestřáb a letos nehlasující člen FOMC) poznamenal, že dodatečné kvantitativní uvolňování nebude nutné, pokud se ekonomický výhled nezhorší a neobjeví se „vážné“ hrozby nebo „výrazné“ známky deflace. Čerstvá makrodata hodnotil optimisticky z hlediska růstu i potenciálu vzniku nových pracovních míst v roce 2012. Zároveň také uznal, že nárůst cen ropy představuje výzvu pro plnění mandátu Fedu v oblasti cenové stability.

Makrodata z USA potvrdila zlepšení – ISM mimo zpracovatelský sektor se oproti očekávané hodnotě 56,0 bodů dostal z 56,8 na přesvědčivých 57,3, i když jisté znepokojení může vyvolávat pokles dílčího indexu zaměstnanosti z 57,4 na 55,7. Podnikové objednávky dopadly lépe, než se očekávalo, a oproti konsenzu na úrovni -1,5 % vykázaly meziměsíční propad o pouhých -1,0 %.

0 komentářů: