03 dubna 2012

RBA beze změny – v závislosti na inflaci očekáváme v květnu snížení


Poprvé za více než tři roky poklesla v březnu měnová báze Japonska. USDJPY to na začátku asijské seance způsobilo jisté problémy s volatilitou. První reakcí bylo USDJPY prodávat, protože se zvýšila možnost, že BoJ již nepřistoupí na další uvolňování, a tento měnový pár se propadl na minimum 81,55. Poté se obchodovalo v úzkém pásmu 81,70-90.

V Číně byl dnes ráno zveřejněn další „neuvěřitelný“ výsledek indexu nákupních manažerů – oproti minulé hodnotě 48,4 posílil PMI mimo zpracovatelský sektor v březnu na 58,0. Dostal se tak na nejvyšší úroveň od září 2011 a za posledních 12 měsíců se pouze dva měsíce pohyboval pod klíčovou hladinou 50 bodů. Tolik co se týče zpomalení čínské ekonomiky….

Další zveřejněná makrodata již tolik vzrušení nepřinesla: maloobchodní tržby v Austrálii mírně zpomalily, přesně v souladu s prognózou +0,2 % meziměsíčně. Vysoké tržby restaurací v minulém měsíci nebylo možné zopakovat, nejvíce však posílila kategorie „ostatní maloobchod“. Údaje podle jednotlivých států dokazují rozvrstvení místní ekonomiky. Zatímco v Queenslandu a Západní Austrálii činil růst tržeb v uvedeném pořadí +1,5 % a 1,0 %, v Novém jižním Walesu naopak o 0,6 % poklesly. Po zveřejnění těchto údajů zaznamenal AUD krátký pokles, ale nakonec před prohlášením RBA skončil v horní části denního pásma.

Australská centrální banka RBA ponechala základní sazbu cash target beze změny na 4,25 % a v průvodním prohlášení uvedla, že před uvolňováním je nutné si počkat na analýzu údajů o vývoji inflace (bude zveřejněna 24. dubna). Banka potvrdila, že růst nedosáhl očekávání, ale jakékoli známky výrazného globálního zpomalení popřela. RBA dodala, že trh s bydlením dál zpomaluje, i když se objevily známky stabilizace. Terms of Trade, rozdíl mezi cenami vývozu a dovozu, dosáhl v Austrálii zřejmě svého maxima, ale stále se drží na vysokých úrovních. AUD na oznámení reagoval se zpožděním; při psaní tohoto článku pomalu klesal.

Včerejší zveřejněná makrodata potvrdila, že Evropa uvízla mezi Asií a Spojenými státy – v zeměpisném i ekonomickém slova smyslu – neboť březnový index nákupních manažerů (PMI) vykázal smíšené výsledky. Na straně jedné zde máme solidní výsledky oznámené Čínou a Spojenými státy (53,1, resp. 53,4, i když to, co si o čínských číslech myslíme doopravdy, jsme dobře zdokumentovali ve včerejším vydání). Na straně druhé stojí eurozóna a Německo s chabými výsledky 47,7 a 48,4, přičemž Španělsko se propadlo na pouhých 44,5. Tato skutečnost přispěla ke zmaření vzestupnějších tendencí eura po včerejší asijské seanci a šupem nás poslala zpátky pod 1,33. Další super výsledek PMI přišel z Velké Británie (nárůst z 51,5 na 52,1, tzn. již tři měsíce po sobě hodnota nad 50), což pomohlo GBPUSD zabydlet se nad úrovní 1,60.

Jak už jsme napsali, index aktivity ve zpracovatelském sektoru ISM v Severní Americe překonal očekávání, ale zaplacené ceny byly na hodnotě pouhých 61,0 (očekávalo se 63,0, poslední údaj byl 61,5). Výdaje ve stavebnictví v meziměsíčním vyjádření rovněž poklesly o 1,1 % (lednový pokles činil 0,8 %), což znovu podpořilo myšlenku, že nedávné oživení v odvětví výstavby je zřejmě jen velmi opatrnou záležitostí. Na konci obchodování zpevnil CAD, zřejmě v důsledku vcelku optimistického prohlášení guvernéra Carneyho ohledně kanadské ekonomiky, která je údajně o něco silnější, než centrální banka očekávala.

0 komentářů: