17 května 2012

Japonsko a Singapur vykazují lepší HDP za 1. čtvrtletí, ale rizikový apetit je stále nevýrazný


Andrew Robinson
Středem pozornosti trhů byl dnes ráno růst v Asii, když Japonsko i Singapur oznámily lepší výsledky, než naznačovaly prognózy. Jejich vliv na celý region však utlumil chmurný krátkodobý výhled a pokračující tlaky v souvislosti se situací v Řecku. Více informací zejména o výhledu pro Japonsko v nadcházejících čtvrtletích se dozvíte v mém nejnovějším videu: Zaostřeno na Asii: Ponurý výhled pro Japonsko - obnova po zemětřesení je u konce.
Po nahoru revidovaných 0 % za 4. čtvrtletí 2011 vzrostlo podle předběžných odhadů japonské HDP v prvním čtvrtletí letošního roku mezikvartálně o 1,0 %, k čemuž výrazně přispěla soukromá spotřeba a výdaje domácností, zatímco příspěvek čistého obchodu se zbožím byl skromných 0,1 %. USDJPY na to nijak nereagoval a během seance se obchodoval v pásmu 80,20-40.
Také Singapur přišel s mírnou revizí dřívějších odhadů HDP za 1. čtvrtletí, a to směrem nahoru na 10,0 % mezikvartálního růstu (první odhad 9,9 %), přičemž mírně dolů byl upraven příspěvek zpracovatelského sektoru a stavebnictví (-2,0 % z -1,0 %, resp. +6,2 % z +7,2 %). Ten byl naopak kompenzován revizí sektoru služeb směrem nahoru (+2,9 % z +2,2 %). Tato mírně lepší čísla pomohla na rozdíl od indexů Nikkei a ASX pozvednout místní burzy, ale měla jen malý dopad na měnu.
V dnes zveřejněné Nilsonově zprávě se hovoří o tom, že čínští spotřebitelé měli v 1. čtvrtletí navzdory nárůstu spotřebitelské důvěry v tomto období na nejvyšší úroveň od roku 2005 menší tendenci utrácet za zbytné zboží. Tato zpráva odpovídá posledním údajům, které ukazují, že růst maloobchodních tržeb v dubnu klesl na 14měsíční minimum. V městských a venkovských oblastech se však výsledky lišily: důvěra spotřebitelů a ekonomický výhled byly na venkově vyšší než ve městě.
Ze zápisu ze zasedání FOMC z 24.-25. dubna vyplývá, že členové výboru očekávají, že růst zůstane v krátkodobém až střednědobém horizontu umírněný, ale později zrychlí. I podle tohoto scénáře jsou inflační tlaky vnímány jako „zhruba vyvážené“, zatímco možnost dalšího kola stimulačních opatření záleží na tom, „zda ekonomika stagnuje, či zda je pravděpodobné, že inflace zůstane ve střednědobém horizontu v souladu s plánem pod úrovní 2 %.“ Totéž téma/tatáž slova zazněla i na předchozím zasedání.
V zápisu ze zasedání toho bylo o možných stimulačních opatřeních právě tolik, aby to americkému dolaru srazilo hřebínek poté, co si na dolarovém indexu během předchozích čtyř seancí připsal čisté zisky. Na GBP se negativně podepsala čtvrtletní zpráva o inflaci z pera Bank of England, která se nesla spíše v holubičím duchu a přinesla nižší prognózy růstu a vývoje inflace. Co se týče EUR, trhy byly rozkolísané. EUR zpočátku v důsledku spekulací, že ECB odřízla řecké banky od krizového financování, oslabilo na nové 4měsíční minimum, avšak jakmile ECB situaci vyjasnila, došlo záhy k oživení.
Americká data byla obecně lepší, než se čekalo. Průmyslová výroba se oproti konsenzu 0,6 % meziměsíčně zvedla o 1,1 % a využití kapacit stouplo ze 78,4 % na 79,2 %. Započatá výstavba z -2,6 % vyšplhala meziměsíčně na +2,6 %, ale počet vydaných stavebních povolení přinesl s meziměsíčním údajem -7,0 % zklamání.

0 komentářů: