04 února 2009

4/2: ZAUJÍMAVÝ DEŇ PRE EURO

Euro pod výpredajným tlakom

Trhy dnes prekvapilo oslabenie Eura, ku ktorému došlo krátko po dnešnom znížení dlhodobých ratingov Ruska v domácej aj zahraničnej mene na úroveň BBB, vyhlásených agentúrou Fitch.

Tohtoročný vývoj na trhu cudzích mien nám potvrdil, že EUR, USD a RUB sú v úzkej korelácii. Kvôli naviazanosti ruskej ekonomiky na ceny komodít a kvôli pokračujúcemu odlevu zahraničneho kapitálu (v doterajšom objeme zhruba $290mld) je RUB pod obrovským výpredajným tlakom.

Od júna minulého roka RUB stratil už viac ako 55%. Tieto výpredaje sa uskutočňujú najmä na menovom páre USD/RUB, teda ruské ruble sa predávajú za USD. To znamená, že USD sa stáva pre investorov predávajúcich Ruble atraktívnejšou menou než Euro.

Okrem toho Ruská Centrálna Banka nakupuje USD, aby spomalila pokles RUB. Zatiaľ banka použila zhruba 2/3 svojich rezerv, v celkovej hodnote $210mld.

Tento jav vysvetľuje, prečo tlaky na zvýšenie parity USD/RUB výrazne korelujú s tlakmi na zníženie kurzu EUR/USD.


EUR/JPY

V prípade EUR/JPY investori taktiež vidia priestor na ďalsie zníženie kurzu. Keďže JPY je už nízkoúročenou menou, kdežto v EU sa počíta s ešte ďalším znížením úrokových sadzieb, JPY je v tejto dobe považovaný za ‚bezpečnejší prístav‘ ako EUR.

0 komentářů: