11 srpna 2010

FX Update - 11.08 - Fed je rozhodnutý zachovat si i přes slabší ekonomický výhled velikost své rozvahy

Nervozita před zasedáním FOMC podpořila pozici amerického dolaru a nejvíce oslabující měnou se stala GBP, na které se neblaze podepsaly ceny domů RICS. Hlavním hnacím motorem obchodování bylo okrajování pozic v obavě, že by Fed nemusel ohlásit nic nového, ovšem nakonec se tyto obavy ukázaly jako neopodstatněné. Ve srovnání s červnem Fed revidoval svoji ekonomickou prognózu směrem dolů a skutečnost, že ekonomickému oživení nejspíše dochází dech, přiměla Fed jednat. Fed se rozhodl zachovat velikost své rozvahy a reinvestovat příjmy z vládními agenturami vydávaných dluhopisů a cenných papírů krytých hypotékami (MBS) do nákupu státních dluhopisů s dlouhodobější splatností (následně bylo potvrzeno, že investice budou směřovat do 2-10letých dluhopisů) – což lze prakticky považovat za „skryté“ uvolňování.
Reakce trhů byla v souladu s očekáváními – nižší americké úrokové sazby způsobené posílením dluhopisů a „opětovné oslabení“dolaru. Pokud jde o další data z USA, produktivita v nezemědělském sektoru poklesla ve 2. čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,9 % poté, co byl v předchozím čtvrtletí její růst revidován směrem nahoru na 3,9 %. Jednotkové náklady na práci poprvé za poslední rok stouply, a to o 0,2 % v ročním vyjádření, zatímco velkoobchodní zásoby se zvýšily o pouhou 0,1 % oproti očekávaným 0,4 %. Před uzavřením se Wall St vzpamatovala z extrémních ztrát -0,6 % pro index S&P (který je teď stlačen mezi 100 a 200denním klouzavým průměrem) a -1,24 % pro Nasdaq. Dolarový index se vrátil zpět na 200denní klouzavý průměr.
Při otevření asijských trhů se dolar víceméně vrátil na předchozí úrovně a první obchody nepřály riziku, když trhy reagovaly na článek ve Financial Times, v němž se uvádělo, že bankovní regulátor v Číně nařídil bankám vysvětlit podrozvahové úvěry ve výši cca 2,3 bilionů RMB, což může vyvolat značný tlak na kapitálové ukazatele některých bank. Bylo zde také druhé kolo zveřejňování čínských makrodat za červenec, které proběhlo vcelku bez povšimnutí. Zveřejněná čísla se velice blížila úrovním, o kterých se šeptalo už včera, a tak reakce byla zanedbatelná. Když už něco, tak rizikové měny po zveřejnění dat byly lehce vytlačeny nahoru.

Pokud jde o Evropu, ve Velké Británii se pozornost soustředí na nezaměstnanost a také na čtvrtletní zprávu Bank of England o inflaci. Během severoamerické seance budou zveřejněna data o stavu obchodní bilance jak v Kanadě, tak v USA.

0 komentářů: