12 srpna 2010

FX Update - 12.08 - Kroky přijaté Fedem přes noc poplašily trhy

Finanční trhy vyplašila pesimističtější prognóza Fedu ohledně dalšího vývoje americké ekonomiky a také jeho nakročení směrem k druhé vlně kvantitativního uvolňování. Po určitém přešlapování se trhy rozhodly pohlížet na rozhodnutí Fedu recyklovat peníze získané z portfoliových investic a investovat je do dluhopisů jako na neinvenční a bez skutečného potenciálu přinést oživení na trhu s aktivy nebo oživení ekonomiky. Celkové situaci ještě dále přitížil červencový americký obchodní deficit, za kterým stál především prudký nárůst dovozů (pravděpodobně zapříčiněný doplňováním zásob ve 2. čtvrtletí). Wall Street si prožila špatný den, na jehož konci index DJIA uzavíral s poklesem o 2,49 %, S&P ztratil 2,82 % (nyní opět výrazně pod 200denním klouzavým průměrem) a Nasdaq se propadl o 3,01 %.
Následky v oblasti měn byly dramatické a americký dolar si připsal nejvyšší denní nárůst od října 2008 a vystřelil na své 2,5týdenní maximum. EUR se potýkalo s výprodeji, při nichž spadlo na nejnižší úroveň od konce července, a také GBP byla pod velkým tlakem, již tak dost oslabená poté, co BoE revidovala směrem dolů svoji prognózu hospodářského růstu a přišla s poměrně holubičím prohlášením, ve kterém zůstala přesvědčena, že v následujících měsících dojde ke snížení inflace. Ani komoditní měny nesměřovaly vzhůru, CAD zasáhl sentiment trhu a slabé výsledky obchodní bilance, zatímco AUD se propadl na dvoutýdenní minima. Nižší dolarové výnosy způsobené uchýlením investorů do bezpečnějších destinací nechaly USDJPY spadnout na úroveň 84,72, čímž tento pár prolomil minimum na hladině 84,80 z loňského listopadu.
Podíváme-li se na úrokové produkty, dluhopisy a futures na pokladniční poukázky navýšily svůj ranní zisk o dalších 5 bazických bodů, obzvláště na krátké straně, neboť cena postupně zohledňuje zvýšení sazeb v následujících 12 měsících. Nižší očekávaná inflace spotřebitelských cen také přitlačila výnosovou křivku do záporných čísel a nyní je v ceně započítána 25% pravděpodobnost poklesu inflace v následujících dvou měsících.
Obchodování měn probíhalo více méně podle očekávání – AUD sklouzl po zveřejnění údajů o dalších 40 bodů, zatímco EUR zůstalo viset těsně pod úrovní 1,29. Pár USDJPY se dostal opět pod úroveň 85,0, nicméně z Japonska nezaznělo žádné hřímání o síle jenu, ačkoli těsně před koncem seance probíhaly zvěsti o revizi úrokových sazeb ze strany BoJ.

0 komentářů: