06 ledna 2011

Aktuální dění na devizových trzích: Silná data z USA táhnou dolar vzhůru

Andrew Robinson, FX Analyst, Saxo Capital Markets
Australská data však zůstávají horší; AUD se znovu zalekl parity
Komentáře k dění na trhu:
Série lepších údajů z USA pokračovala i přes noc. Ve zprávě ADP o zaměstnanosti v soukromém sektoru se uvádí, že v prosinci přibylo v USA neuvěřitelných 297 tis. pracovních míst, což je mnohem víc, než předpokládaných 100 tis. a 92 tis. z předchozího měsíce. Jedná se o největší nárůst za jediný měsíc v historii tohoto výzkumu. Sice to nějakou chvíli trvalo, ale dolar nakonec začal posilovat a vystoupal zpět na své nejvyšší úrovně od konce prosince. Tato velmi pozitivní data pomohla zvrátit nedávný silný růst na dluhopisových trzích a vyšší výnosy se staly hlavním katalyzátorem, který hnal dolar výše, zejména vůči JPY. Další dobré zprávy přinesl index výrobní aktivity mimo zpracovatelský sektor ISM, který vzrostl z předchozích 55,0 na 57,1 bodu, ale komponent zaměstnanosti tohoto indexu, jenž klesl o téměř dva body z 52,7 na 50,5, nepotvrdil příznivá čísla ze zprávy ADP, což může naznačovat, že prosincový nárůst byl do značné míry způsoben sezónními faktory, a tudíž je třeba jej brát s velkou rezervou, jak bylo zmíněno v našich předchozích článcích.
Na evropské frontě se příliš příznivá data neobjevila, indexy nákupních manažerů ve službách v Irsku a v Itálii prudce poklesly a tentýž index ve Španělsku se dokonce dostal na roční minimum. EUR se zpočátku obchodovalo na hladině 1,3250 a pokračovalo v poklesu přes několik dalších klíčových úrovní až k 1,3125, kde našlo jistou podporu. Index nákupních manažerů ve stavebnictví ve VB přinesl hodnotou 49,1 zklamání, což jen zvýšilo tlak na už tak strádající libru.
Asijská seance byla poměrně vlažná, neboť nepříliš zajímavá data a zítra očekávané údaje o počtu pracovních míst v nezemědělském sektoru v USA udržovaly obchodování v úzkých pásmech. Většina zveřejňovaných údajů se týkala Austrálie a byla převážně zklamáním. AiG index výkonů ve službách si polepšil z předchozích 46,2 na 46,4, nicméně i tak zůstává hluboko pod úrovní 50, která je hranicí mezi konjunkturou a recesí. Počty stavebních povolení rovněž nepotěšily, stejně jako včerejší slabá čísla HIA o prodeji nových domů, s propady o 4,2 % m-m a 9,9 % r-r, což by mohlo naznačovat pomalé splaskávání bytové bubliny – udělala RBA opravdu vše, co dosud udělat mohla? AUD se po zveřejnění těchto údajů znovu stáhl z úrovní nad paritou až na dvoutýdenní minimum, kde nalezl určitou podporu.
Při pohledu do Evropy dnes narazíme na index spotřebitelských cen ve Švýcarsku, ve VB index nákupních manažerů ve službách, podnikové objednávky v Německu a v eurozóně na ukazatele důvěry a údaje o maloobchodních tržbách. Americká seance se zaměří na týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA a kanadský index nákupních manažerů Ivey.

0 komentářů: