23 května 2011

Equity Kickoff: Sisyfovská dluhová krize v EU

Peter Garnry, Equity Strategist, Saxo Bank

Evropské obchodování s akciemi v pondělí otevře níže, jelikož akcie v Hong Kongu se po snížení řeckého úvěrového ratingu agenturou Fitch propadly na dvouměsíční minimum a agentura Standard & Poor’s zrevidovala výhled pro Itálii ze stabilního na negativní.

Futures na index FTSE 100 jsou před zahájením obchodování na burze o 0,6 % níže.

Přes víkend agentura Fitch srazila úvěrové hodnocení Řecka z BB+ na B+ (čtyři stupně pod investiční hranicí) a uvedla, že měkká restrukturalizace s využitím prodloužení splatností by byla považována za přiznání neschopnosti splácet. Uvedla také, že může dojít k dalšímu snížení úvěruschopnosti země.

Standard & Poor’s zrevidovala svůj výhled ratingu pro Itálii ze stabilního na negativní a prohlásila, že této zemi hrozí další snížení. Italské ministerstvo financí po oznámení agentury S&P prohlásilo, že bude usilovat o strukturální změny, tak aby do roku 2014 dosáhlo vyrovnaného rozpočtu.

Ve Španělsku utrpěli v místních volbách socialisté nejhorší porážku za více než 30 let, neboť obyvatelstvo ztrácí víru ve schopnost vlády vyvést ekonomiku z krize. Španělsko má největší míru nezaměstnanosti z celé eurozóny, v březnu 2011 dosáhla 20,6 %.

Celá situace v jižní Evropě nám připomíná řecký příběh o Sisyfovi. Evropští představitelé se neustále snaží krvácejícímu pacientovi ošetřovat zranění (přesto, že je nutné provést operaci), ale rána vždy zase začne krvácet. Politici znovu a znovu tlačí tento ohromný kámen nahoru do strmého kopce, balvan ale nezůstane ležet v klidu, takže musí začínat nanovo. Nakonec jim energie dojde, a tak přestanou ten kámen tlačit do kopce, načež bude na záchranu pacienta zapotřebí nových a ještě drastičtějších opatření. 

U indexů nákupních manažerů eurozóny se očekává zpomalení
Investoři budou moci opět nahlédnout pod pokličku ekonomiky v eurozóně při zveřejnění aktuálního indexu nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v Německu (07:30 GMT), přičemž za květen se očekává hodnota 61,0 oproti dubnovým 62,0. Později očekáváme aktuální kompozitní index nákupních manažerů v eurozóně (08:00 GMT), kde se v porovnání s dubnovou hodnotou 57,8 za květen očekává jen 57,3. Odhaduje se, že oba údaje vykážou pokles, protože podniky se potýkají s narůstajícími problémy a výhled není nikterak růžový. Přesto se údaje PMI ještě stále pohybují na vyšší úrovni, což dokazuje celkový optimistický náhled mezi společnostmi eurozóny.

Obchodní model společnosti Ryanair září navzdory stoupajícím cenám ropy
Společnost Ryanair oznámila upravený čistý zisk za poslední fiskální rok (končící 31. březnem 2011) ve výši 401 mil. EUR v porovnání s analytiky odhadovanými 383 mil. EUR, což představuje 26% nárůst oproti výsledkům z minulého roku. Tato letecká společnost přepravila 72,1 mil. cestujících ve srovnání s 66,5 mil. cestujících v minulém fiskálním roce, a to navzdory tomu, že 14 000 letů bylo zrušeno kvůli oblaku prachu z islandské sopky, rekordnímu sněžení v Londýně tuto zimu a stávkám. Jednotkové náklady společnosti Ryanair bez pohonných hmot se mírně zvedly o 3,0 %, přičemž průměrné ceny letenek by se v tomto fiskálním roce měly zvýšit až o 12,0 %. Vzhledem k tomu, že průměrná cena ropy Brent se za poslední tři měsíce nachází na úrovni 112,09 USD za barel, toto obchodní prostředí pravděpodobně podpoří další zvýšení podílu této společnosti na trhu. Máme za to, že vzhledem k současnému obchodnímu prostředí jsou tyto výsledky společnosti Ryanair obdivuhodné.

0 komentářů: