25 května 2011

Forexový blog Kena Vekslera: Nalaďte si zprávy

Ken Veksler, Senior Manager, obchodní poradenství, Saxo Bank

Zprávy, zprávy, zprávy!!!

Pokud chcete na tomto trhu obchodovat, pusťte si současně patnáct zpravodajských kanálů, rádio, noviny si nechte doručovat v pravidelných 30minutových intervalech atd. Myslím, že asi tušíte, kam tím mířím… Noční spekulace ohledně předčasných voleb v Řecku, které si zalaškovaly s trhem, stačily k tomu, aby otřásly obchodováním na asijských trzích a poměrně rychle vypoklonkovaly ze dveří cosi, co alespoň vzdáleně připomínalo ochotu riskovat.

Z pochopitelných důvodů došlo k poměrně drastickému (dalo by se říct) výprodeji akcií a futures, na komoditních trzích převládla nabídka, z řady vystupovalo snad jen zlato. Pokud jde o devizové trhy, v tomto řádu věcí se nadmíru dařilo USD, ale opět nemluvíme o ničem, co by mělo vaši babičku přimět k tanci. Pokud jde o události jinde ve světě, japonská data předčila všeobecné předpoklady, a to v dobrém smyslu slova. 

Scénáři s helmou na hlavě nahrává i článek otištěný ve WSJ, podle něhož čelí pět největších amerických bank v současné době riziku žalob v souvislosti se sporným zabavováním zastaveného majetku, které by mohly vyústit v závazky v celkové výši 17 mld. USD. Člen rady guvernérů ECB Christian Noyer navíc prohlásil, že restrukturalizace řeckého druhu by byla „hororovým scénářem“, a Olli Rhen vystoupil s názorem, že splatnost řeckých dluhopisů by mohla být dobrovolně prodloužena (jeho verze měkkého přeprofilování). Tak se tedy věci mají…

Takže když dnes ráno vejdu do kanceláře a podívám se na obrazovky, jedinou možností, kterou uprostřed všech těch blikajících světel a barev vidím, je obchodování na burze s opcemi. Se spotovými obchody to bude horší, a to o dost! 

Když se podíváme na hlavní páry, EURUSD je dnes opět níže, ale vzhledem k výše uvedenému to není žádné překvapení. Hůře se nám ovšem chápe to, že související poptávka se stále ještě udržuje nad úrovní 1,4000. Je zde nicméně KVANTUM významných stoplossů pod úrovní 1,3980, jejichž počet za posledních 12 hodin znovu narostl, protože spekulanti se zaměřili na spodní část pásma. 

GBPUSD se i nadále drží a po včerejší noci se mi líbí. Myslím, že z velice krátkodobého hlediska je prakticky neprůstřelný. Podpora na dně současného pásma vypadá dobře a malé stoplossy pod hladinou 1,6030 umožňují příhodný vstup do pozic při poklesech zhruba k úrovni 1,6080/50, přičemž cílová horní hranice se nachází na úrovni 1,6230. 

AUDUSD však dnes dopoledne není příliš ve své kůži nejenom v důsledku poptávky po USD přes noc, ale jak už bylo řečeno, na komoditních trzích převládla nabídka a dále se proslýchá, že z Číny se dočkáme špatných makroekonomických zpráv. Proto raději zůstávám v tomto případě stranou, ale pokud bych si měl vybrat, pak bych kupoval opce s nízkou (nižší) deltou a striky kolem 1,0700. 

CHF, věčný bezpečný přístav, … se v zásadě pohybuje ruku v ruce s celkovou chutí k riziku, a tak se EURCHF obchoduje na nově rozšířených minimech … Zbavujme se tohoto zvířátka při vzestupech.
JPY, mám-li být upřímný, je spící pes – a jak říká známé přísloví, bude lepší nechat ho ležet…
Dnes zveřejňovaných údajů je pomálu, a tak jediné, co stojí za pozornost, jsou revidované údaje o HDP ve Velké Británii a objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA. 

Na závěr ještě zopakuji: nalaďte si zprávy, protože to je to, co hýbe tímto trhem. 

0 komentářů: