21 července 2011

FX Update: Zraky jsou upřeny na summit EU – Francie s Německem našly společnou řeč

Andrew Robinson, 21. července 2011

Kromě toho se proslýchají příznivé zprávy o jednáních o dluhovém stropu USA

První zprávy z dnešního rána, podle kterých Francie a Německo dosáhly shody ohledně záchranného finančního balíku pro Řecko, byly další povzbuzující injekcí pro euro, takže pár EURUSD vystoupal na týdenní maxima a s ním se svezly i další rizikové měny. Žádné další podrobnosti ohledně této shody nejsou známy, nicméně představitelé zemí eurozóny se je dozví dnes na vrcholném jednání EU.

V pozdějších ranních hodinách se obchodování s rizikem opět propadlo poté, co čínský HSBC index PMI klesl poprvé v tomto roce pod hranici 50 bodů, na 48,9 z předchozích 50,1. To je považováno za signál, že čínská ekonomika v návaznosti na nedávná zvýšení sazeb a všeobecně zpomalující globální ekonomiku rovněž ztrácí dech. MMF navíc ve své výroční zprávě o Číně poznamenal, že inflace, realitní bubliny a nedostatečné měnové kontrolní mechanismy představují „významné riziko“ pro finanční a makroekonomickou stabilitu země.

Z dalších zveřejňovaných dat zmiňme japonskou bilanci obchodu se zbožím, která za červen vykázala po třech měsících první kladný výsledek, jak se postupně obnovuje výroba přerušená březnovým zemětřesením. Ačkoli vykázaný přebytek byl pouhých 70,7 mld. JPY, dalece předčil původní odhady. Vývoz již druhý měsíc v řadě vykazoval růst, nicméně meziročně došlo stejně k propadu, zatímco dovoz meziročně vzrostl o 9,8 %, což však bylo méně než očekávání.

Přes noc jsme zaznamenali zvýšenou aktivitu krotitelů rizika, které povzbudil pozitivní vývoj jak v jednáních o americkém dluhovém stropu tak o záchranném balíku pro Řecko.
 Americký prezident Obama ocenil plán šestice senátorů, jehož cílem je snížit schodek o 3,7 bilionů USD v průběhu 10 let, a francouzský ministr financí Juppé optimisticky prohlásil, že summit EU předvede trhům rozhodnost při řešení druhého záchranného balíčku pro Řecko a zamezí šíření problému. Dolar utrpěl v důsledku větší náklonnosti vůči riziku pokles a USDJPY sklouzl pod 79,0, a to i přes poněkud vyšší výnosy z amerických dluhopisů a komentáře ohledně kurzu JPY ze strany Japonska. CAD si udržel pevnou pozici díky vzestupu cen ropy a trh začal vyhlížet brzké zvýšení sazeb kanadskou centrální bankou. Podle zveřejněného zápisu se zasedání BoE neslo ve více jestřábím duchu, než se čekalo, když M. Weale s S. Dalem obhajovali zvýšení sazeb. Na zasedání se také částečně diskutovalo o možnosti pokračování programu odkupu aktiv.

Pokud jde o makrodata, z USA přišlo zklamání v podobě meziměsíčního poklesu prodejů existujících domů o 0,8 % (oproti očekávanému nárůstu o 1,9 %) a opožděná zpráva o spotřebitelské důvěře v eurozóně se propadla pod prognózovanou úroveň na -11,4 (v souladu se sentimentem, který již včera naznačovaly výsledky německého průzkumu ZEW). Seance na Wall Street uzavřela po včerejších ziscích téměř beze změny – index S&P odepsal 0,07 % a Nasdaq 0,43 %.

Dnes budou zraky všech upřeny k summitu EU a prvním podrobnostem o záchranném plánu. Investoři prozatím automaticky reagují nákupem rizika při jakýchkoli pozitivních zprávách, ale tento přístup již možná záhy odezní a navíc musíme vždy počítat se scénářem „kupuj na spekulaci, prodávej, když se potvrdí“. Z makrodat dnes očekáváme údaje o obchodní bilanci ve Švýcarsku, index PMI v Německu a v eurozóně, saldo běžného účtu platební bilance eurozóny a stav veřejných financí a maloobchodní tržby ve Velké Británii. Z USA se pak dozvíme týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti, spotřebitelskou důvěru, index cen domů, předstihové ukazatele a index filadelfského Fedu. S prohlášením má vystoupit Ch. Evans z Fedu a B. Bernanke

0 komentářů: