15 srpna 2011

Commodity Upadte: Komodity se po propadu stabilizovaly

Ole S. Hansen, komoditní stratég
  
I minulý týden jsme napříč sektory pozorovali zvýšenou volatilitu jako důsledek dluhové krize na obou stranách Atlantiku. K tomu se přidává ještě zpomalující hospodářská aktivita. Trh se aktuálně snaží zjistit, zda se některé ekonomiky vrátí k druhému dnu recese, což by byla špatná zpráva jak pro akcie tak pro komodity.

Graf níže ilustruje vývoj některých klíčových trhů od momentu, kdy FED spustil kvantitativní uvolňování. Riziková aktiva jako akcie a komodity trpí, zatímco investoři se přesunuli do zlata a švýcarského franku. Švýcarský frank je nyní podle některých názorů nadhodnocen o 40% a důsledky jsou vidět i na silnicích. Lidé jezdí ze Švýcarka nakupovat do Německa a Francie. Jak se Švýcarská centrální banka vyrovná s touto situací, bylo a je předmětem mnoha spekulací a díky některým z nich mohl frank na konci minulého týdne oslabit.

Index Reuters Jefferies CRB se vzpamatoval z dřívějších ztrát a celý uplynulý týden zakončil na nule. Zisky na drahých kovech a zemědělských komoditách vyvážily ztráty, které utrpěly energie a průmyslové kovy.



Ropa ztratila třetinu své hodnoty
Cena ropy WTI se minulé úterý propadla až na 75,71 USD. Od květnových maxim tak ztratila třetinu své hodnoty a propadla se také pod průměrnou cenu z roku 2010, který činí 80 dolarů. Cenu tlačily níže likvidace dlouhých pozic a obavy z dvojité recese. Na trhu zmizela také víra v budoucí vyšší ceny futures kontraktů, která hnala trhy výše a nyní se dá čekat spíše konsolidace.

Ropa Brent si vedla lépe, především díky poptávce z rozvíjejících se ekonomik a menšímu podílu spekulativních pozic. Cena se krátce podívala pod hodnotu 100 dolarů, potom ale silně posílila s potenciálem růstu na 110 dolarů, kde lze čekat další růst.

Zlato dosáhla s platinou téměř parity
Cena zlata dosáhla nového rekordu 1800 dolarů a má za sebou nejlepší týden od ledna 2009. Cena rostla šest týdnů v řadě.

Zatímco zlato rostlo, stříbru se nedařilo držet krok a spolu s platinou zůstalo pozadu. Poměr ceny zlata a stříbra je nejvýše za šest měsíců a cena zlata a platiny dosáhla parity, potřetí za 15 let. Graf níže ukazuje, že ve dvou předchozích případech cena platiny po dosažení parity přidala v následujících měsících 20 procent.

Trhy se ke konci týdne zklidnily a švýcarský frank, japonský yen a zlato trpěly vybíráním zisků, z části i proto, že přes víkend by mohlo dojít k oznámení dalších politických kroků. Přiliv kapitálu do zlatých ETF fondů se v uplynulých týden vyrovnal předchozím sedmi měsícům a na rekordní úrovně opět roste také objem spekulativních pozic.

Zvýšení marží na zlatě - přijdou další
Burza CME, která zajišťuje obchodování zlatých futres v New Yorku zvýšila minulý týden zálohu na kontrakt ve výši 100 uncí o 22 procent, na 5500 dolarů. To představuje stále pouze 3,1 procent celkové hodnoty kontraktů a při stále trvající velké intradenní volatilitě se dá čekat další zvýšení.  Potenciál růstu je krátkodobě omezený, protože někteří investoři budou nuceni trh opustit. Nadále ale trvají fundamentální důvody pro růst, které zlato podporují. Patří k nim i obavy z možné intervence na švýcarském franku a japonském yenu, které by jen vehnaly další investory do zlata.

Zpráva o úrodě poslala ceny výše
Klid na trhu s obilninami a sojovými boby, který vypadal imunní vůči nedávnému dění na ostatních trzích, byl ve čtvrtek minulý týdne přerušen. Americké ministerstvo financí v poslední zprávě snížilo odhad výnosů nové úrody. V červenci trpěl Středozápad nejhoršími vedry za posledních 50 let a to mělo negativní dopad na úrodu. Prudkým růstem reagovala cena sojových bobů a především kukuřice. Kukuřice si zatím od začátku roku vede nejlépe, připsala si 27%, o tři procenta více než zlato a stříbro.

Pšenice se stává krmivem místo kukuřice
Cena pšenice i přes neutrální zprávu rostla, především díky rostoucím cenám kukuřice. Nižší produkce a vyšší poptávka po pšenici jako krmivu byla vyvážena nižším očekávaným exportem. Zásoby pšenice jsou dostatečné a ruský export činí mezinárodní trh vysoce konkurenčním.

Na prosincových kontraktech téměř vymizel rozdíl mezi cenou pšenice a kukuřice, protože pšenici podporují očekávání chovatelů dobytka, kteří nahrazují drahou kukuřici právě pšenicí. Graf níže ukazuje poměr ceny mezi cenou kukuřice a pšenice a ukazuje fenomenální nárůst ceny kukuřice v uplynulých šesti měsících.

0 komentářů: