13 září 2011

13.9. Přichází Čína (znovu) na pomoc periferii Evropy?

Andrew Robinson, Forex Market Strategist, Saxo Bank

Nejedná se o nezávislý investiční výzkum
Sentiment trhu na tuto možnost, na kterou upozornil deník Financial Times, reaguje příznivě.

Po rychlém propadu těsně pod úroveň 1,35, ke kterému došlo včera na závěr asijské a na začátku evropské obchodní seance, se EURUSD podařilo najít určitou podporu a tento měnový pár zaznamenal mírný vzestup, když příliv negativních zpráv začal polevovat.

Zdá se, že trhy příznivě přijaly nejnovější zpřísněná úsporná opatření, ke kterým Řecko přistoupilo, a sentiment trhu podpořily také zprávy, že Řecko má dostatek financí, které by mu měly vydržet až do poloviny října, a že bylo v červenci méně závislé na financování z prostředků ECB.

Německý ministr financí W. Schäuble zároveň také prohlásil, že není možné, aby Řecko vystoupilo z eurozóny. Větší chuť k riziku ovšem na trzích vyvolala především zpráva, která se objevila v deníku Financial Times a podle níž Itálie vede jednání s Čínou týkající se možného odkupu dluhopisů a investování do strategicky důležitých společností (podobné zprávy se přitom v minulosti objevily i v souvislosti s Řeckem, Portugalskem a Španělskem).

V USA nebyla zveřejňována žádná data, která by měla vliv na dění na trzích, a vzhledem k tomu, že se žádné další negativní zprávy neobjevily (žádné zprávy, dobré zprávy!), se Wall Street na závěr seance podařilo uzavřít se ziskem. DJIA posílil o 0,63 %, S&P o 0,7 % a Nasdaq o 1,1 % (první kladná čísla po třech dnech) a v důsledku o něco příznivějšího přístupu k riziku zaznamenal USD v závěru seance mírné oslabení, čímž umožnil rizikovým měnám nepříliš výrazný comeback.

Pokud jde o dění na americké ekonomické scéně, představitel Fedu R. Fisher prohlásil, že pravděpodobně nepodpoří další kvantitativní uvolňování (je to známý opozičník), ovšem připustil, že nedávno zveřejněné údaje o vývoji americké ekonomiky nejsou povzbudivé a že americký spotřebitel zaujal „obrannou pozici“.

Americká Národní asociace podnikových ekonomů (NABE) mezitím seškrtala své prognózy růstu HDP pro roky 2011 a 2012, které z původních 2,8 % a 3,2 % snížila na 1,7 % a 2,3 %.
Asijskou obchodní seanci opět ovlivnily místní svátky a pásma nebyla tak dramatická jako včera.

Co se týká zveřejňovaných údajů, novozélandský trh s bydlením po červencovém poklesu o 0,6 % v srpnu meziměsíčně mírně vzrostl (+0,5 %).

Podle REINZ za svůj nárůst vděčí poklesu zásob a vyššímu obratu. Ministr financí B. English se vyjádřil, že Nový Zéland by měl být schopen déle zachovat nižší úrokové sazby, což v kombinaci s včerejším odpoledním komentářem guvernéra RBNZ A. Bollarda, podle nějž bude silný NZD „skutečnou brzdou“ novozélandského vývozu a podle nejž by se zemi dařilo lépe, pokud by její měna odrážela základní ukazatele, mělo za následek krátké oslabení NZD.

V Austrálii zaznamenala podnikatelská důvěra podle průzkumu NAB v srpnu prudký propad, když si zejména volatilní finanční trhy vybraly svou daň na chuti k riziku. Průzkum podnikatelské důvěry oproti poslední hodnotě +2 sklouzl na dvouleté minimum na hladině -8, zatímco podnikatelským podmínkám se dařilo jen o něco málo lépe, přesto však zaznamenaly pád z -1 na -3. Výzkum znovu poukázal na dvoustupňový charakter australské ekonomiky a skutečnost, že silný AUD je překážkou konkurenceschopnosti.

Co nás čeká? V Evropě je na programu švédský index spotřebitelských cen a míra nezaměstnanosti, britská obchodní data a indexy spotřebitelských cen/maloobchodních cen a dále projev A. Posena z BoE. Sledujte také setkání německé kancléřky A. Merkelové a finského premiéra J. Katainena a projev německého ministra financí W. Schäubleho. Severoamerická seance zahájí obchodování americkým optimismem podniků SME a indexem cen dovozů a zakončí indexem ekonomického optimismu IBD/TIPP.

0 komentářů: