25 října 2011

25.10. Ropa díky lepšímu výhledu roste

Ole S. Hansen, komoditní stratég Saxo Bank

Cena ropy WTI přidala na spotovém trhu od začátku října 21 procent a prolomila předcházející rezistenci. Rally těžila především z levého konce cenové křivky, protože cena ropy s prosincovým dodáním šplhala přes 91 dolarů za barel. Forwardová křivka se v uplynulých sedmi dnech poměrně dramaticky změnila a cena dodání v současném měsíci je vyšší než v následujícím a to poprvé od září 2008.Tento tvar forwardové křivky zvaný backwardation, kdy je ropa s bližším dodáním dražší, signalizuje sbližování nabídky a poptávky. Toto sbližování se na trhu dalo pozorovat již několik měsíců, ale obchodníci se soustředili na dopad možné recese na ceny. Určité napětí na trhu s ropou Brent panovalo během libyjského konfliktu, výpadku produkce v Severním moři a díky pokračující silné poptávce ze strany rozvíjejících se zemí.

Investoři svůj negativní pohled vyjádřili prostřednictvím ropy WTI, která před pár týdny klesla až na 75 dolarů za barel. Ceně pak v růstu pomohly nižší než očekávané americké zásoby.

Růst ceny byl podpořen i dobrými ekonomickými daty z USA a Číny, tedy svou největších světových ekonomik. Ve středu by měl být oznámen evropský plán na zkrocení rostoucí dluhové krize a ztroskotání těchto snah představuje krátkodobě největší riziko. Forwardová křivka v backwardation je pro investory výhodná, protože při rolování kontraktů z měsíce na měsíc získávají kladný výnos, z této formace těžili investoři na ropě Brent po většinu roku 2011.

Technicky přešla ropa WTI po té, co v pondělí překonala hranici 91 dolarů, z negativní formace do formace neutrální. Většina toho růstu byla pravděpodobně způsobena zavíráním krátkých pozic (spekulací na pokles), protože investoři byly nuceni díky menší pravděpodobnosti recese přehodnotit rizika. Pokud se ve středu nedočkáme po meetingu kvůli evropské dluhové krizi negativních zpráv, může ropa v následujících týdnech šplhat až k hranici 100 až 105 dolarů.

0 komentářů: