04 října 2011

4.10. RBA nechává sazby na stejné úrovni; doprovodné prohlášení se nese převážně v holubičím duchu

Andrew Robinson, Forex Market Strategist, Saxo Bank

Očekávané australské údaje a oznámení RBA o úrokových sazbách udržovaly měny na začátku asijského obchodování ve vyčkávacím režimu.

Austrálie zveřejnila za srpen téměř rekordní obchodní přebytek ve výši 3,1 mld. AUD, což je těsně pod rekordním přebytkem z loňského června ve výši 3,5 mld. AUD. Po červencovém 0,9% poklesu dovoz meziměsíčně vzrostl o 3 %, k přebytku ale nejvíce přispěly vyšší ceny zlata a obrat ve vývozu železné rudy a uhlí.

Po neuspokojivém 0,85% poklesu v červenci vývozy vykázaly zdravý meziměsíční růst ve výši 8 %. Reakce AUD byla jen tlumená, rychlý růst o 15 bodů se v převládajícím negativním postoji k riziku brzy obrátil. Stavební povolení také zaznamenala zdravé zisky, meziměsíčně v srpnu narostla o 11,4 %, i když lepší údaje jsou bezpochyby výsledkem vládních grantů/podpor s cílem pomoci procesu rekonstrukce po povodních ve státě Queensland.

Jak se většinou očekávalo, RBA ponechala oficiální úrokové sazby nezměněné na úrovni 4,75 %. Doprovodné prohlášení ale mělo silnější holubičí tón než ta předchozí, zaznělo konkrétně, že inflace by nyní mohla více odpovídat cílovým úrovním, a tím by mohla zvětšit prostor pro politiku podpory poptávky (tzn. prostor pro snížení?).

RBA poznamenala, že obchodní bilance zůstává velmi vysoká, i když Čína i zbytek Asie pokračuje v expanzi. Spotřebitel je i nadále opatrný, neboť volatilita finančního trhu důvěře nepřeje. Po tomto oznámení AUD oslabil na jednoletá minima.

V průběhu asijského obchodování se EUR drželo na svých pozicích i přes minima na newyorské burze, navzdory zprávám agentury Reuters o tom, že ministři financí eurozóny zvažují odložení další tranše pomoci Řecku až na listopad, zatímco zároveň přehodnocují míru zapojení soukromého sektoru do druhého mezinárodního záchranného balíčku.

Americký senát schválil návrh zákona, který má donutit Peking zrychlit posilování kurzu čínské měny. Nyní bude následovat týdenní rozprava. Jak již napsal dříve John, na čínský dovoz sice můžete uvalit vyrovnávací cla, ale celkové částky nepředstavují žádnou významnou hrozbu.

Čína reagovala prohlášením, že tento zákon porušuje pravidla Světové obchodní organizace a může „výrazně zhoršit“ obchodní vztahy mezi oběma zeměmi. Zároveň zopakovala, že za nerovnováhu v obchodu mezí Čínou a USA nemůže primárně kurz juanu.

Během večerního obchodování v Evropě a USA pokračoval nezadržitelný pokles eura způsobený dluhovou krizí na periférií eurozóny, která stále nemá životaschopné řešení.

Nicméně v průběhu seance docházelo i k vzestupům – stimulační účinek měl odkup dluhopisů Evropskou centrální bankou a údaje o PMI v Německu a eurozóně, které překonaly očekávání (50,3 a 48,5 v uvedeném pořadí oproti 50,0 a 48,4 z minula), avšak později během obchodování opět převládly negativní zprávy, když MMF nařídil Řecku větší škrty, zatímco samotné Řecko přiznalo, že nebude schopné udržet nedávno stanovený schodek rozpočtu i míru růstu HDP.

Pod tlakem byla i libra, protože ze zveřejněného zápisu ze zářijového zasedání Výboru pro finanční politiku vyplynulo, že banky budou potřebovat navýšit kapitálové rezervy. Ve čtvrtek také proběhne zasedání Výboru pro měnovou politiku BoE a množí se zvěsti o možném pokračování kvantitativního uvolňování a snížení sazeb. Pochmurný výhled globální ekonomiky tlačil dolů i ropu a zprostředkovaně i komoditní měny – AUDUSD se tak dostal na 1leté minimum.

Sada makrodat z USA sice překonala očekávání, ale beznaděj přicházející z Evropy zastínit nedokázala. Index ISM ve zpracovatelském sektoru za září vzrostl z 51,6 na 50,6 (oproti očekávaným 50,5) a cenový index také posílil z 55,5 na 56,0 (oproti očekávaným 54,8). Na Wall Street to však velký dojem neudělalo a akcie již druhý den v řadě klesaly, zejména pak finanční tituly. DJIA odepsal 2,36 %, S&P 2,85 % a Nasdaq 3,29 %.

Jelikož první vlnu PMI máme za sebou, veškerá pozornost se pravděpodobně obrátí k projevu guvernéra Fedu Bernankeho ve Společném hospodářském výboru amerického Kongresu.

0 komentářů: