10 října 2011

10.10. Opustilo zlato status bezpečného přístavu?

Ole S. Hansen, komoditní stratég Saxo Bank

Před zveřejněním americké měsíční zaměstnanosti rostla na trhu ochota riskovat. V Evropě dvě centrální banky poskytly další stimuly a oficiální místa vykazují zvýšenou ochotu podporovat bankovní sektor.

Ačkoliv se sentiment mírně zlepšil, komoditní trhy nadále ovlivňuje averze k riziku daná problémy na finančních trzích a ekonomickým zpomalením. Trhy nyní vypadají chyceny mezi dvěma protichůdnými skutečnostmi: nedávný výprodej nebyl po fundamentální stránce opodstatněný, ale pokud se dostaví recese, spustí výprodej horší než v letech 2008 až 2009.

Dolar se po nedávné rally ustálil, což komoditám pomohlo se stabilizovat, navíc je třeba vzít v úvahu, že hedžové fondy v uplynulých týdnech snížily své dlouhé expozice v komoditách na polovinu.

Index Reuters Jeffries CRB má za sebou poprvé po měsíci týdenní růst. Silný návrat zažil především energetický sektor. Táhly ho naděje, že ekonomické stimuly sníží riziko recese v USA. Průmyslové kovy si připsaly také růst, zejména měď, které od srpna spadla o třetinu.Ropu podpořil propad amerických zásob
Dramatický výprodej ropy během uplynulých měsíců proběhl navzdory fundamentálnímu tlaku zejména na ropě brent, kde se ještě nedostavilo očekávané zpomalení poptávky a navýšení libyjské produkce.

Cena ropy WTI dosáhla jednoletého minima na ceně 75 USD za barel. Poté následoval růst po nečekaném poklesu stavu zásob a ropa se obchoduje v 10 dolarovém pásmu s rezistencí na 85 USD. Americké zásoby ve srovnání s pětiletým benchmarkem poklesly na nejnižší hodnoty od listopadu 2008 a zásoby v Cushingu, centrálním skladu pro ropu NYMEX WTI, poklesly na 18 měsíční minimum. To podporuje sbližování spreadu, jak ukazuje graf níže.Forwardové křivka ropy Brent nadále oceňuje pokles ekonomického zpomalení a to bude také limitovat v dalších týdnech prostor pro růst. Aktuálně je oceněn také pokles ceny Brent pod 100 dolarů, což by způsobilo problémy pro některé členy OPECu a Rusko, které požadují vysoké ceny, aby mohly vyrovnat rozpočty. Také to zvyšuje pravděpodobnost, že Saúdská Arábie přestane s nadměrnou produkcí, aby ceny vyrovnala.

Zlato se chová jako ostatní komodity - prozatím
Cena se ustálila v pásmu 1685 ž 1585 dolarů a pokouší se vzpamatovat z nedávného výprodeje. Je zajímavé pozorovat, jak se mění chování zlata. Z bezpečného přístavu se stává komoditou, která se vyvíjí v souladu s ostatními rizikovými aktivy jako je ropa nebo akcie. Fyzické nákupy na spodní straně cenového rozpětí mohou zabránit dalším poklesům.

Tento návrat k “obyčejnému” aktivu pomohl ostatním kovům jako například platině a stříbru zlato překonat. Platina se obchoduje proti zlatu s diskontem v průměru 10 procent ve srovnání s prémií ve výši 30 procent v uplynulých pěti letech. Díky tomuto masivnímu podhodnocení se můžeme, jakmile na se globální ekonomické situace zlepší, dočkat dlouhé fáze růstu.Investiční poptávku na zlatě určují přílivy investičních prostředků prostřednictvím fondů ETF a zejména futures kontraktů. Tato poptávka během uplynulých měsíců klesla o 500 na 2700 metrických tun. Růst ceny nad hranici 1700 dolarů je omezený minimálně do té doby, než se vrátí investiční poptávka a statut bezpečného přístavu. Dalším faktorem, který by mohl způsobit růst ceny nad tuto hranici, by byl nečekaný a prudký pokles hodnoty dolaru.

Inflace v cenách potravin v září polevila
Index cen potravin United Nations Food and Agriculture Food Price Index zahrnuje 55 komodit a v září dosahoval 225 bodů, proti srpnu poklesl o 2%, proti únorovému maximu o 5,5%. Je však stále výše než v září 2010, kdy jeho hodnota byla 195 bodů. Pokles vedl cukr (-3,8%) obiloviny (-3,0%) a oleje (-2,3%).Po propadu se ceny obilovin stabilizovaly
Cena CBOT prosincové pšenice se rychle otočila poté, co pod hodnotou 6 dolarů za bušl, což odpovídá červencovému minimu, našla poptávku.

Během září utrpěla cena 26,5 procentní korekci, trh se soustředil místo na problémy s nabídkou na stranu poptávky, kde se projevily obavy ze silnějšího dolaru a nižší domácí poptávky. Dlouhé spekulativní pozice byly výrazně sníženy a řeči o tom, že Číně bude chybět 5 až 10 milionů tun, pomohly ceny také stabilizovat.12. října zveřejní americké Ministerstvo zemědělství report o stavu světové nabídky a poptávky pro kukuřici, pšenici, sojové boby a bavlnu. Trh bude na tuto zprávu vzhledem k rozsahu zářijových poklesů čekat.

0 komentářů: