11 října 2011

11.10. FX Update: Akciové trhy ovládl úlevný vzestup, ovšem měnové trhy se zatím přesvědčit nenechaly

Andrew Robinson, Forex Market Strategist, Saxo Bank

Byla příčinou nízká likvidita trhů? Nadměrná angažovanost na trzích? Nebo „iracionální veselí“ vyvolané záměrem tandemu Mer-kozy připravit nový plán? Ať už to bylo cokoli, Asie začala obchodování rozhodným příklonem k riziku, rizikové měny stoupaly jak horkovzdušný balon a Wall Street (S&P) si připsal největší jednodenní zisky za 1 a 1/2 měsíce, když poprvé od července zavřel nad 55denním pohyblivým průměrem.

I přesto, že se příznivá nálada z Wall Streetu rozšířila i na regionální akciové burzy, obchodníci prozatím nebyli ochotní podpořit měny v dalším růstu a namísto toho před dalším prolomením následuje období konsolidace.

Pokud jde o zveřejňovaná data, přišlo překvapení v podobě údajů o tržbách na srovnatelné bázi dle BRC, které ve srovnání se zářím vzrostly i přesto, že vyhlídky britské ekonomiky jsou podle BoE chmurné a že BoE přistupuje k druhé fázi kvantitativního uvolňování. Tržby meziročně vzrostly o 0,3 % poté, co v minulém měsíci poklesly o 0,6 %, a BRC za hlavní faktory, které k nárůstu tržeb přispěly, považuje výrazné slevy a příznivé počasí (jak dlouho může něco takového ve Velké Británii vydržet?).

Japonský přebytek běžného účtu se v srpnu snížil o celých 64 % a spadl na 407,5 mld. JPY v důsledku nepříznivého vývoje obchodní bilance (propad do schodku ve výši 818 mld. JPY). Přestože převis příjmů ve výši 1,35 bil. JPY poskytl bilanci běžného účtu vzpruhu, stejně jde už o šestý po sobě jdoucí měsíc, kdy se tento převis snižuje.

V Austrálii oproti dvouletému minimu v předchozím měsíci podnikatelská důvěra NAB v září opět vzrostla v důsledku očekávání podniků, že dojde ke snižování úrokových sazeb a měna oslabí. Také podnikatelské podmínky se o 5 bodů zlepšily, přičemž k největšímu oživení došlo ve zpracovatelském průmyslu a k nejlepšímu v důlním průmyslu.

Akciové tituly Šanghaje a Hongkongu za včerejším růstem asijských akcií pokulhávaly, ale zpráva, že pobočka čínského vládního fondu bude investovat do akcií čtyř hlavních bank, nastartovala finanční sektor a masivnější oživení v regionu pomohlo ostatním sektorům. Dopoledne se stále ještě zdálo, že měny se k všeobecně rostoucí chuti k riziku připojit nechtějí.

Včerejšímu růstu pomohla zpráva, že Rusko zvažuje nákup španělských vládních dluhopisů, jakmile bude oznámena strategie, přičemž původním katalyzátorem byl „Mer-kozy efekt“. Na Wall Streetu se navzdory americkému svátku obchodovalo. V důsledku pátečních pozitivních hlavních údajů týkajících se zaměstnanosti zamířil Wall Street prudce vzhůru, přičemž DJIA si připsal 2,97 %, S&P 3,41 % a Nasdaq 3,5 %.

0 komentářů: