13 října 2011

13.10. Skvělé údaje o zaměstnanosti v Austrálii, AUD ale brzdí čínská obchodní bilance

Andrew Robinson, Forex Market Strategist, Saxo Bank

Z hlediska makroekonomických údajů byl čtvrtek v Asii rušnějším dnem, a ačkoli se objevily argumenty jak pro ochotu riskovat, tak pro averzi vůči riziku, měny setrvaly na horních hranicích svých pásem.

Pokud jde o faktory ve prospěch chuti k riziku, zveřejněny byly fantastické údaje o zaměstnanosti v Austrálii, kde v září přibylo 20,4 tis. pracovních míst, tedy více než očekávaných 10,0 tis., což bohatě kompenzuje revidovanou srpnovou ztrátu 10,5 tis. míst a znamená zastavení dvouměsíčního poklesu.

Nová pracovní místa jsou téměř rovnoměrně rozdělena mezi plné a částečné úvazky a nezměněná míra účasti na pracovním trhu na úrovni 65,6 % stačila, aby se míra nezaměstnanosti o něco snížila z 5,3 % na 5,2 %. To bylo vnímáno jako solidní číslo a AUD v důsledku toho vůči ostatním měnám prudce posílil, přičemž AUDUSD dosáhl třítýdenního maxima.

Poté, co se AUD zabydlil na vyšších úrovních, byly zveřejněny údaje o čínské obchodní bilanci, které přinesly určité zklamání. Přebytek obchodní bilance se již druhý měsíc po sobě snížil, tentokrát z +17,76 mld. USD na +14,51 mld. USD, přičemž na vině je především pokles exportu.

Vývoz vzrostl meziročně o „pouhých“ 17,1 % a co je snad ještě větším zklamáním, růst dovozu se ze srpnových meziročních 30,2 % propadl na 20,9 %. Tato skutečnost trochu ubrala ziskům AUD na kráse a měnový pár AUDUSD se znovu vrátil pod 1,02.

V průběhu obchodování jsme zaznamenali další holubičí komentáře od Ch. Beana z BoE, který má dojem, že výhled britské ekonomiky se za uplynulé tři až čtyři měsíce zhoršil. Pokud by tento trend pokračoval, vyžadovalo by to další kolo kvantitativního uvolňování.

Charles Bean je toho názoru, že v roce 2012 dojde k ochlazení inflace, což vychází přesně na Olympiádu! Jeho komentáře ohledně hospodářské situace odrážejí postoje S. Dalea z BoE, který vyjádřil obavy ohledně růstových vyhlídek Velké Británie po zbytek roku.

Britská libra však stála po většinu asijské seance na vedlejší koleji.
Přes noc převládala při obchodování všeobecná ochota riskovat, což uškodilo americkému dolaru.

Odehrála se však spousta věcí, které naopak přispěly k růstu EUR. Představitelé Slovenska se nechali slyšet, že druhé hlasování o rozšíření EFSF proběhne pravděpodobně do víkendu a očekává se kladný výsledek. Evropská komise zatím představila rámcový plán rekapitalizace evropských bank. Data z eurozóny byla rovněž impozantní.

Průmyslová výroba vzrostla meziměsíčně o 1,2 %, tj. meziročně o 5,3 %, což je mnohem víc, než se předpokládalo, i ve srovnání s číslem za předchozí měsíc. Měnový pár EURUSD se dostal až nad 1,3830, což je měsíční maximum. Teprve potom narazil na určitý odpor.

0 komentářů: