15 února 2012

BoJ oznámila další uvolňování – je to předehra k další vlně intervencí? EUR bylo zasaženo snižováním ratingu ze strany Moody’s

15.02.2012
EUR se po řeckém hlasování o dalších úsporných opatřeních drželo jen stěží, protože se objevily pochybnosti o tom, zda je situace opravdu zcela vyřešena. Opatrné komentáře z úst německého ministra financí W. Schäubleho a předsedy EK J. M. Barrosa, že potíže eurozóny nejsou zdaleka u konce, způsobily, že EUR přišlo o všechny své předchozí zisky. A pak vstoupila na scénu agentura Moody’s.
Zhoršené výhledy pro celou řadu zemí EU, včetně Rakouska, Francie a Velké Británie, a skutečné snížení ratingu Španělska (o dva stupně), Itálie, Portugalska, Slovenska, Slovinska a Malty (všechny také s negativním výhledem) srazily EUR na kolena a měna se během asijské seance obchodovala s tendencí k oslabování. Asijské burzy také povětšinou potvrzovaly obecnější averzi vůči riziku, která na trzích panuje.
Kromě EUR se pozornost v Asii soustředila i na zasedání Bank of Japan, před kterým se po včerejší špatné zprávě o HDP spekulovalo o dalších opatřeních zaměřených na kvantitativní uvolňování. BoJ nakonec splnila to, co od ní trh očekával. Úrokové sazby zůstaly beze změny, došlo ale k navýšení fondu pro nákup aktiv z 55 bil. na 65 bil. JPY, přičemž všechny tyto dodatečné prostředky byly vyčleněny na nákup japonských státních dluhopisů. Podotýkáme, že nedávným intervencím japonského ministerstva financí u USDJPY v posledních čtyřech případech předcházelo další uvolňování ze strany BoJ a USDJPY po jeho oznámení posílil, stejně tak jako japonské státní dluhopisy. S ohledem na silnou domácí poptávku v důsledku právě probíhající rekonstrukce po zemětřesení zachovala BoJ svůj ekonomický výhled beze změn. Po 7:15 hod. GMT se očekává tisková konference, na kterou guvernér BoJ M. Širakawa přijde se svými zatím nezveřejněnými komentáři.
Co se týče ostatních makrodat, australské podniky byly o něco sebevědomější než v lednu; index podnikatelské důvěry NAB vzrostl z +3 na +4, a to se zlepšením podmínek pro podnikání ze směrem dolů revidované prosincové nuly na +2 v důsledku listopadového/prosincového snížení sazeb.
Nejdůležitější čísla ukázala, že ceny bydlení ve Velké Británii za poslední tři měsíce do ledna stále klesají; sezónně očištěná bilance cen domů RICS zůstala beze změny na -16 %, ačkoli analytici byli ohledně cenového výhledu na nadcházející měsíce méně pesimističtí. Bilance očekávaných cen domů na další tři měsíce vzrostla o osm bodů na -15 a dosáhla své nejvyšší úrovně za šest měsíců. Zpráva zaznamenala, že oblast Londýna je vůči trendu klesajících cen v ostatních částech země zatím imunní.
V průběhu seance jsme sledovali vystoupení J. Williamse z Fedu. Nechal se slyšet, že ekonomické oživení je stále ještě neslané nemastné a že pro Fed je životně důležité „udržet ventil měnové politiky v otevřené poloze“, aby se trochu rychleji dařilo snižovat nezaměstnanost a vracet inflaci zpět na úrovně odpovídající ustanovením Fedu.

0 komentářů: