21 února 2012

EUR se po oznámení druhého záchranného balíku pro Řecko snaží zamířit vzhůru

Schůzka evropských ministrů financí se výrazně protáhla do asijské obchodní seance a tisková zpráva z ní byla vydána až teprve začátkem dopoledne. Hlavní zprávou bylo, že byla uzavřena dohoda týkající se poskytnutí dalšího záchranného balíku pro Řecko v hodnotě 130 mld. EUR, který umožní, aby se řecký dluh do roku 2020 snížil na 121 % HDP.

Měnový pár EURUSD po těchto zprávách povyskočil o 50 bodů, ale i tak měl na první pokus potíže s překonáním maxima na úrovni 1,3275, kterého se dotkl v průběhu noci. Tato resistence byla ovšem pokořena o chvíli později, kdy se euro dostalo vůči dolaru na úroveň těsně pod 1,33.

Stojí za zmínku, že velikost záchranného balíku se zdá být menší, než kolik by bylo dle revidovaných odhadů potřebné – řecká ekonomika totiž imploduje a příjmy nedosahují původně předpokládaných hodnot.
Ještě před zveřejněním oficiálního prohlášení byl ve zpravodajství citován jeden z představitelů EU, podle něhož na sebe soukromý sektor pravděpodobně vezme větší nominální ztrátu ve výši 53,5 % (původně to bylo 50 %), za což výměnou získá dluhopisy s 30letou splatností. To posilování eura poněkud ubralo na lesku. Mezitím se také objevily zprávy, že se ECB v rámci záchranného balíku údajně zřekne svých zisků z držení řeckých dluhopisů.

Kromě zpráv týkajících se Řecka obchodníci sledovali také obsah posledního zápisu z jednání RBA, které mělo ozřejmit další důvody, proč úrokové sazby zůstávají beze změny. Tento zápis byl ale v zásadě v souladu s prohlášením, které bylo učiněno po schůzce, i když v samotném obsahu zápisu bylo možné zaznamenat o něco méně holubičí tón. Zdá se, že svou poznámkou: „...pokud by se podmínky na straně poptávky měly výrazně zhoršit, nabízel by inflační výhled prostor pro další uvolňování měnové politiky,“ dává RBA dalšímu uvolňování o něco podmíněnější charakter, ačkoli zhoršení podmínek na straně poptávky může přijít z různých stran – z Evropy, z tvrdého přistání v Číně, kolapsu cen komodit atd. RBA rovněž poznamenala, že Čína stále ještě silně roste a „pravděpodobnost mimořádně špatných výsledků (v Evropě) je zřejmě nižší“. Další událostí, kterou budeme sledovat, je páteční vystoupení guvernéra RBA G. Stevense před hospodářským výborem australské Sněmovny reprezentantů.

Jediný údaj, kterého si povšimneme, byl zveřejněný dvouletý inflační výhled na první čtvrtletí, který z 2,8 % ve čtvrtém čtvrtletí poklesl na 2,5 %. Vzhledem k tomu, že s odezněním dopadu zvýšení DPH došlo ke zmírnění inflačních očekávání (jsou nejnižší za poslední více než dva roky), se zdá, že novozélandská centrální banka dostala více prostoru a času zachovat sazby na nouzově nízké úrovni po delší dobu. NZD se sklouzl po klouzačce makrodat, ale jakmile začalo stoupat EUR, nalezl oporu.

Včerejší ranní růst EUR vyplynul z pozitivnějšího tónu měsíční zprávy Bundesbanky, který byl o něco málo optimističtější, co se týče ekonomických perspektiv, které se podle ní „znatelně zlepšily“. Ovšem s protahujícím se zasedáním EU začaly pracovat nervy a společná měna se opět propadla. Žádná jiná ekonomická makrodata v Evropě ani v USA zveřejněna nebyla.

0 komentářů: