17 září 2010

FX Update - Geithner přitvrzuje a pozornost se zase upírá k CNY

Velkým hybatelem byl přes noc švýcarský frank, když SNB nezměnila svůj verdikt o sazbách, ale její doprovodné prohlášení bylo napsáno v extrémně holubičím duchu se zmínkou o tom, že je zřetelné „výrazné zpomalení“ růstu a je pravděpodobné prudké zbrzdění růstu indexu spotřebitelských cen. Ve výsledku byla očekávání zvýšení sazeb odložena až někdy do roku 2011 a CHF začal prudce oslabovat. Na kurzu GBP se podepsaly špatné údaje o maloobchodních tržbách (meziměsíční pokles o 0,5 % oproti očekávanému růstu 0,3 %), o to více pak vůči euru, které reagovalo pozitivně na úspěšnou aukci španělských dluhopisů a zlepšení obchodní bilance eurozóny.

Co se týče USA, počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti byl nižší, než se čekalo (450 tis. oproti očekávaným 459 tis. a revidované hodnotě 453 tis. z minulého týdne), zatímco index cen výrobců sice zamířil trochu výš, ale v zásadě odpovídá očekáváním. Index filadelfského Fedu měl zase slabou hodnotu -0,7 oproti očekávaným +0,5, ale alespoň se zlepšil ve srovnání s tragickými -7,7 z minulého měsíce, nicméně -8,1 je velmi slabý výsledek pro složku nových objednávek. Údaje TIC naznačují stále solidní zájem o americké pokladniční poukázky, kde čistý příliv činil 61,2 mld. USD. Všimněme si, že poprvé od ledna 2009 byl zaznamenán kladný příliv soukromého kapitálu do tzv. agency securities (tj. dluhopisů vydaných společnostmi krytými americkou vládou), zatímco oficiální toky se zaměřily především do pokladničních poukázek. Toky z Číny byly tento měsíc zase slabé.

Politikaření dosáhlo v USA nových výšek, když kongresmani Shumer a Shelby vyzvali ministra financí Geithnera k tomu, aby zaujal ostřejší postoj vůči devizové politice Číny, konkrétně, aby označil Čínu za měnového manipulátora. Geithner nezašel tak daleko, avšak přislíbil na dalším summitu G20 (v listopadu v Soulu) „svolat jednotky“, aby se na Čínu vyvinul tlak k obchodním a měnovým reformám. S blížícími se americkými volbami můžeme očekávat, že se tato debata vyostří.

Ze strany Bank of Japan nedošlo k žádné zjevné známce druhého kola intervence, USDJPY si tudíž podržel zisky nad 85,0 a totéž platilo i pro dnešní asijskou obchodní seanci. Média nicméně přes noc přinesla zprávu, že Japonsko může posílit svůj intervenční fond, aby podpořilo dlouhodobější prodej JPY.

Po neutrálním uzavření trhů na Wall Street začal dnes sentiment v Asii pozitivně. V průběhu rána však čínská centrální banka zveřejnila zprávu o finanční stabilitě Číny za rok 2010 a varovala, že ztrátové úvěry čínských bank by mohly růst s tím, jak strukturální reformy v zemi nabírají na rychlosti. Centrální banka také znovu potvrdila postojovou adekvátně uvolněnou měnovou politiku a oznámila, že zapojí různé fiskální a měnové nástroje k řízení inflačních očekávání. Tím se čínské akcie dočasně dostaly do červených čísel a v krátkodobém horizontu připravily riziko o trochu lesku.

Kalendář událostí byl v Asii poloprázdný, ale věci se dávají trochu do pohybu, jak se blížíme do Evropy. Zde nás čekají německé ceny výrobců, běžný účet platební bilance v eurozóně a celková stavební výroba spolu s plejádou řečníků z ECB, zatímco severoamerická seance přinese index spotřebitelských cen v USA a michiganský index důvěry.

0 komentářů: