13 října 2010

Zápis z jednání FOMC naznačuje, že v listopadu nejspíše dojde k dalšímu kolu kvantitativního uvolňování

Pro dolar bylo obchodování přes noc smíšené a před zveřejněním zápisu z jednání FOMC dolar mírně zpevňoval. Mírně negativní přístup k ochotě riskovat, který se rozšířil z asijských trhů, dolaru pomohl, stejně jako komentáře J. Yellenové z Fedu, které lehce zpochybnily záměry kvantitativního uvolňování (zaměřila se na uvolněnou politiku Fedu, která je možná příčinou nadměrného riskování). Naproti tomu ve vyjádření A. Webera z ECB byl znát více jestřábí tón, když prohlásil, že ECB by nyní měla postupně přestat s nákupy dluhopisů, a dodal, že rizika příliš pozdního opuštění uvolněného monetárního postoje této banky jsou větší než rizika opuštění příliš brzkého. EUR v průběhu obchodování udrželo převahu poptávky, ale nedostalo se na pondělní úroveň 1,40. Naproti tomu GBP byla stlačena holubičími komentáři D. Milese z BoE, zhoršující se obchodní situací a katastrofálními údaji o cenách domů RICS.

Kromě zápisu z posledního zasedání FOMC přinesla americká data jen málo, co by přilákalo pozornost. Zdá se, že samotný zápis je v souladu s očekáváním trhu a naznačuje, že Fed se pohybuje směrem ke druhé fázi kvantitativního uvolňování očekávané v listopadu. Určitá část členů FOMC zastávala názor, že „v blízké době může být vhodná“ další finanční intervence a hodně se debatovalo o tom, jak takový krok správně nastavit a realizovat.

Asijské seanci dominovala zveřejňovaná čínská data za září. Všechny ukazatele se pohybovaly mírně pod očekáváními, i když ne natolik, aby odvedly pozornost trhů od pomalého „riziku vstřícnému“ obchodování, jehož jsme byli svědkem v nedávné době. Pokud jde o konkrétní čísla, přebytek čínského zahraničního obchodu poklesl na 16,88 mld. USD (5měsíční minimum), což je mírně pod konsensem očekávanými 17,75 mld. USD a také pod srpnovými 20,03 mld. USD. Vývoz vzrostl v přepočtu na rok o pomalejších 25,1 %, ovšem dovoz i nadále ukazoval na silnou poptávku a v ročním vyjádření rostl tempem 24,1 %. Toto číslo je sice slabší než 35,2 % vykázaných v minulém měsíci, ale zdá se, že i tak stále ukazuje na přetrvávající silnou domácí poptávku.

Během evropského obchodování nás čeká švýcarský index cen výrobců, údaje o švédské nezaměstnanosti a konečně také průmyslová výroba ve Velké Británii a v eurozóně. Americká seance bude z hlediska zveřejňovaných dat poměrně klidná a čeká nás index cen dovozů a týdenní index žádostí o hypotéku (MBA), které z Kanady doplní pouze index cen nových domů.

0 komentářů: