16 listopadu 2010

Dolar klesá po slovech prezidenta NY Fedu W. Dudleye, že výstup ze současné měnové politiky je možná na roky vzdálený

Irsko zůstalo přes noc v popředí zájmu kvůli nejistotě, zda záchranný balíček přijme, či nikoli. Pozornost se soustředila také na Řecko, kde tento týden probíhá návštěva představitelů EU a MMF, jelikož rozpočtový schodek Řecka za rok 2009 byl přehodnocen na vyšší úroveň 15,45 % HDP. Euro bylo proto vystaveno dalšímu tlaku a oproti dolaru oslabilo na šestitýdenní minimum. Dolar obecně posílil, když stouply výnosy amerických dluhopisů zčásti v důsledku lepších zveřejněných údajů a také v souvislosti s otazníky, které visí nad kompletní realizací Fedem nedávno spuštěného druhého kola kvantitativního uvolňování. USDJPY znovu dosáhl úrovně 83,0, kdežto GBP navzdory cenám domů, které již dříve zveřejnil britský portál Rightmove, oslabila poté, co Bank of England ustoupila od některých dodatečných opatření.

Co se týká údajů z USA, americké maloobchodní tržby na první pohled vypadaly působivě (+1,2 % meziměsíčně), ale po odečtení tržeb z prodeje automobilů a benzínu až tak slavné nebyly (pouze +0,4 % meziměsíčně). Za předchozí dva měsíce došlo k revizím směrem vzhůru a roční tempo růstu zisků je nejvyšší za poslední čtyři roky. Oproti tomu index podnikatelské nálady NY Fedu oslabil na -11,14, což je prudká změna oproti silným +15,73 za předchozí měsíc. Nové objednávky zaznamenaly katastrofální propad ze solidních +12,1 na výrazně záporných -24,7, což je třetí nejnižší hodnota vůbec. Také průměrný pracovní týden se z říjnových +3,3 propadl na silně záporných -13. Situace na Wall Street byla nejednoznačná a vyznačovala se neschopností udržet si počáteční zisky. DJIA vzrostl o 0,08 %, S&P propadl o 0,12 % a Nasdaq přišel o 0,17 %.

Zástupci Fedu dělali vše pro to, aby obhájili nedávné druhé kolo kvantitativního uvolňování, přičemž J. Yellen i W. Dudley prohlásili, že přijatá opatření neměla v žádném případě vést k oslabení dolaru. W. Dudley prohlásil, že Fed si kladl jednoduchý cíl – zmírnit finanční situaci (tím, že z rovnice odstraní dluhopisy) a vyhnout se recesi ve tvaru písmene W. Vyslovil názor, že výstup ze stávající měnové politiky je „na roky vzdálený“. To dolar později při asijské seanci srazilo zpět dolů.

Co se týče Evropy, pozornost budeme věnovat zprávám z Irska, jehož kabinet dnes zasedá, a pokud jde o zveřejňované údaje, čeká nás britský index spotřebitelských cen, maloobchodních cen a údaje o cenách domů DCLG. V eurozóně to budou index spotřebitelských cen a výsledky průzkumu ZEW. Severoamerická seance přinese kanadské dodávky zpracovatelského průmyslu a americký index výrobních cen, čistý příliv kapitálu TIC, údaje o průmyslové výrobě a využití kapacit a také index trhu rezidenčních nemovitostí NAHB.

0 komentářů: