15 listopadu 2010

Silné maloobchodní tržby v USA by mohly spustit úlevný vzestup

Evropské akciové indexy otevřou v pondělí s největší pravděpodobností výše poté, co už přes noc mírně vzrostl index S&P. Trhy dluhopisových opcí naznačují, že se už začal projevovat dopad programu kvantitativního uvolňování z dílny Fedu, konkrétně zvýšením inflace, a to dokonce dříve, než Fed koupil jediný dluhopis. Z vývoje výnosů amerických pokladničních poukázek lze dále vyčíst, že trhy očekávají silné maloobchodní tržby.
Údaje z USA o maloobchodních tržbách mají zásadní význam a náš názor se nijak neliší od všeobecného konsenzu. Výnosy státních pokladničních poukázek vzrostly na základě očekávání, že údaje o maloobchodních tržbách, které má zveřejnit ministerstvo obchodu, potvrdí daleko lepší stav americké ekonomiky, než se před třemi měsíci očekávalo. Současný konsenzuální odhad předpokládá u základního údaje nárůst o 0,7 %. Bude-li toto číslo vyšší, dojde během dne k silnému vzestupu. To by přesvědčilo investory, že situace je lepší, než si většina z nich myslí, a to by kompenzovalo (krátkodobě) důvody pro kvantitativní uvolňování, ke kterému přistoupil Fed.
Velkou neznámou pro dnešní obchodování jsou z hlediska změny sentimentu jednoznačně zprávy ze zemí PIIGS. O víkendu se spekulovalo o jednáních, jejichž cílem bylo přesvědčit Irsko, aby od zemí eurozóny přijalo finanční pomoc, což se podle našeho názoru také dříve či později stane. V tomto ohledu se nabízejí dvě důležité otázky: 1) Jaká bude výše potřebných prostředků – bude to horší, nebo lepší, než se očekává? 2) Kdo je další na řadě? Na trzích se názory na tuto problematiku různí, ale jednoznačně vyvstávají otázky ohledně toho, zda budou země eurozóny schopny pomoci tak velkým zemím, jako jsou Španělsko nebo třeba i Itálie.

0 komentářů: