23 února 2011

Aktuální dění na devizových trzích: Asie po včerejším volatilním obchodování konsoliduje

http://www.saxobank.cz/

Andrew Robinson, FX Analyst, Saxo Capital Markets


NZD dokázal pokračujícími záchrannými pracemi mírně posílit

Komentáře k dění na trhu:

Během včerejšího obchodování na devizových trzích se sentiment odvíjel zpočátku od geopolitické stability, takže euro při obchodování oslabilo na svá týdenní minima, aby vzápětí zamířilo prudce vzhůru. Z důvodů zvyšujícího se napětí v Libyi se na začátku obchodování dostal do kurzu výprodej rizikových aktiv a ceny ropy vystoupaly na nejvyšší úroveň za posledního 2,5 roku, neboť jeden z trhů ovládly obavy z výpadku dodávek. Spouštěcím momentem, který přispěl k odrazu EUR, byla další várka jestřábích komentářů od zástupců ECB, přičemž tentokrát to byla především slova Y. Mersche, který naznačil, že J.C. Trichet by na dalším zasedání ECB chystaném na příští týden mohl vystupňovat rétoriku kladoucí důraz na boj proti inflaci a mohl by „pravděpodobně vystoupit s prohlášením o ukončení intervence”. Později se také na trzích začalo proslýchat, že jistý think-tank zveřejnil zprávu o úrokových sazbách v EU, která se také nesla v jestřábím duchu, což dále přispělo k posilování EUR. NZD i včera trpěl v důsledku výprodeje rizikových aktiv a dozvuků tragického a ničivého zemětřesení, které již podruhé za necelého půl roku postihlo město Christchurch.

Pokud jde o americká data, S&P Case/Shiller index cen domů byl celkem v souladu s očekáváními a kompozitní index se meziročně propadl o 2,38 %, zároveň ale také v únoru došlo k prudkému nárůstu spotřebitelské důvěry na 70,4 bodů, což je nejvyšší hodnota od března 2008 (ale jak dlouho vydrží, pokud se ceny ropy budou pohybovat tak vysoko?). Také index výrobní aktivity richmondského Fedu posílil na 25 oproti 18 bodům vykázaným v minulém měsíci. Wall Street si prožila nejhorší den od minulého srpna, neboť nepokoje v Libyi si vybraly svou daň - DJIA se propadl o 1,44%, S&P o 2,05 % a Nasdaq o 2,74 %.

Obojaká asijská seance zahájila obchodování s nechutí riskovat, což se v průběhu dopoledne zvrátilo a vedlo k uzavírání krátkých pozic. Z makrodat uvádíme japonskou bilanci obchodu se zbožím, která zaznamenala poprvé za 22 měsíců deficit, nicméně je třeba si uvědomit, že lednová data vzhledem k novoročním svátkům obvykle podléhají určitému zkreslení. Na frontě hospodářské politiky prohlásil H. Yamaguchi z BoJ, že lze záhy očekávat oživení ekonomiky a v krátkodobém výhledu její posílení, nicméně ze střednědobého hlediska je třeba zachovávat o něco větší obezřetnost.

Na Novém Zélandu pokračují záchranné a obnovovací práce, přičemž RBNZ ujišťuje, že trhy jsou trvale monitorovány a fungují bez zádrhelů. Podle prohlášení agentury Moody’s by zemětřesení nemělo mít žádný bezprostřední dopad na dosavadní hodnocení Nového Zélandu na stupni AAA, ačkoli by mohlo odsoudit zélandskou ekonomiku k dalšímu roku chudokrevného růstu. K zaslechnutí byly zvěsti o krizovém jednání RBNZ o snižování sazeb, které se nicméně ukázaly jako nepodložené. Další pravidelné zasedání je plánováno na 10. března.

V průběhu evropské seance se dočkáme údajů o produkčních a dovozních cenách ve Švýcarsku, norské míře nezaměstnanosti, zápisu ze zasedání BoE a nových průmyslových objednávkách v eurozóně. Severoamerická seance pak očekává ceny domů v Kanadě a prodeje existujících domů v USA. V pozdějších hodinách obchodování bude o naši pozornost usilovat také několik zástupců ECB a Fedu se svými projevy.

0 komentářů: