18 května 2011

Equity Kickoff: Akcie hodlají znovu dobýt ztracené pozice

Peter Garnry, Equity Strategist, Saxo Bank

Evropské akciové trhy otevřou ve středu navzdory včerejším slabým ekonomickým datům z USA výše, protože asijští investoři po nedávných výprodejích zvýšili svou expozici v rizikových aktivech, jako jsou akcie a komodity.

Futures na index FTSE 100 jsou nyní před otevřením akciových trhů o 0,8 % výše.

Zaměstnanost ve Velké Británii vázne v bahně
Vzhledem k slabým ekonomickým údajům, včetně včerejší celkové inflace, která byla vyšší, než se odhadovalo, se toho ve Velké Británii správným směrem moc neubírá. Očekává se, že dnešní změna počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti za duben (8:30 GMT) zůstane ve srovnání s únorovými 0,7 tis. na stejné úrovni, jelikož ekonomika není schopna vytvořit dostatek pracovních míst v soukromém sektoru. Zároveň se předpokládá, že míra nezaměstnanosti ILO (tříměsíční průměr) dosáhne za březen ve Velké Británii 7,8 %, tedy stejné úrovně jako v únoru. I když dnešní údaje nebudou zrovna růžové, celkovému sentimentu to před otevřením trhů neuškodí.

Revize směrem dolů je v případě HP specifickou událostí
Technologický kolos HP snížil svou celoroční prognózu zisku na akcii (EPS) z předchozích 5,20-5,28 USD na 5,00 USD. Jeho akcie v průběhu včerejšího obchodování na burze poklesly o 7,3 % a v meziročním srovnání k témuž datu jsou níže o 12,3 % (viz graf níže). 

Společnost Dell, jeden z konkurentů HP, vykázala po vyloučení určitých položek zisk na akcii ve výši 0,55 USD, čímž překonala odhad analytiků 0,43 USD založený na vyšších korporátních výdajích. Strategie firmy zaměřit se více na podniky jim poskytla konkurenční výhodu oproti HP, která zažila za poslední čtvrtletí propad tržeb za spotřebitelská PC o 23 %. Akcie společnosti Dell v průběhu prodlouženého obchodování s akciemi vzrostly o 5,8 %. To je pro Dell jednoznačně zlomový moment, který znamená velké vítězství také pro jeho zakladatele Michaela Della, jenž se znovu ujal role CEO, aby po letech relativně neúspěšného soupeření s konkurencí dostal firmu zpět na výsluní.

Zdroj: Bloomberg

Za výsledky HP je třeba hledat také zajímavý moment, a to úspěch iPadu společnosti Apple, který začíná v masovém měřítku kanibalizovat na prodejích PC. Podle společnosti Jefferies & Co. se iPadů v následujících třech letech prodá přibližně 246 milionů kusů. Společnosti Apple stačily tři roky na totální převrat v odvětví mobilních zařízení, čímž utrpěl největší hráč Nokia do takové míry, kterou by nikdo před pěti lety nepovažoval za možnou. Opakuje se historie i v PC sektoru?

0 komentářů: