16 května 2011

FX Update: Na EUR doléhá tlak před pondělní a úterní schůzkou EU

Andrew Robinson, FX Analyst, Saxo Capital Markets

EUR na počátku páteční evropské seance rychle posílilo, když zveřejněná makrodata vykázala za 1. čtvrtletí silný růst HDP jak ve Francii (1,0 % k-k), tak v Německu (1,5 % k-k), ale objevil se další důkaz o existenci tzv. hranice mezi severem a jihem, jelikož Itálie dosáhla pouze 0,1% růstu a z Portugalska přišly údaje potvrzující technickou recesi. Tlak na EUR pokračoval i přesto, že se finské politické strany shodly na podpoře záchranného balíčku pro Portugalsko, a den zakončilo celkovým oslabením, neboť newyorskou seanci ovládla averze vůči riziku. K oslabení EUR přispěl také člen výkonné rady Evropské centrální banky Jürgen Stark, který prohlásil, že ECB se přiklání spíše k postupnému než k radikálnímu zpřísnění měnové politiky. Dolarový index rázně prolomil rezistenci v podobě 50denního pohyblivého průměru a dostal se na svou nejvyšší úroveň od 5 dubna.

Pokud jde o americká makrodata, index spotřebitelských cen byl v souladu s všeobecnými odhady, ať už se jednalo o celkovou či jádrovou hodnotu, i když meziroční nárůst jádrového indexu byl nejvyšší za posledních 14 měsíců. Index důvěry spotřebitelů Univerzity Michigan vykázal za květen zdravý odraz vzhůru, zřejmě v důsledku zabití Usámy bin Ládina. Wall Street prožil špatný den a zaznamenal již druhý týdenní propad, jehož příčinou je tlak na finanční sektor kvůli obavám z další eskalace dluhové krize v EU.

Nejnovější údaje MMF o stavu pozic (byly zveřejněny o víkendu, ale rozhodným dnem byl pro ně minulý čtvrtek) ukazují, že dlouhé pozice v EUR se snížily přibližně o třetinu na cca 61 500 kontraktů a v druhé polovině týdne nepochybně ubyly ještě další. 

Na začátku dnešního obchodování na burze v Asii se EUR po víkendových zprávách v tisku, jež se i nadále zaměřovaly na obavy z dluhů v EU, propadlo zpět na uzavírací úrovně newyorského obchodování. Dnes a zítra proběhnou na úrovni EU dvě jednání (D. Strauss-Kahn se jednání neúčastní, neboť čelí v New Yorku obviněním ze sexuálního útoku) a existují určité pochybnosti o tom, zda jsou v dohledu nějaká konkrétní řešení pro Řecko. Očekává se zveřejnění detailů záchranného balíčku pro Portugalsko ve výši 78 mld. EUR. Podpora na úrovni 1,4050 vydržela (prozatím) a zbytek seance byl ve znamení uzavírání krátkých pozic.
Dnešní asijský kalendář byl o něco nabitější, převážně ale přinesl druhořadé údaje. Ceny nemovitostí ve Velké Británii vzrostly dle průzkumu společnosti Rightmove meziročně o 0,7 %, což je nejvyšší úroveň od června 2008, ovšem po očištění od inflace jsou stále přibližně o 10 % pod rekordem z roku 2008. Japonské zakázky ve strojírenství vykázaly v březnu zdravý růst, meziměsíčně vzrostly o 2,9 % z revidovaných -1,9 % v únoru a překonaly prognózu, která po zemětřesení a tsunami předpokládala 10% pokles. Singapurské exporty v neropném sektoru byly slabší, než se očekávalo, zásilky elektroniky překvapily směrem dolů. I přes prognózy pozitivního růstu klesl export meziměsíčně o 3,6 % a meziročně o 1,8 %.

V Evropě se pozornost začíná obracet k údajům z Norska a eurozóny, zatímco Severní Amerika čeká na kanadské tržby ve zpracovatelském sektoru, index podnikatelské nálady státu NY, příliv kapitálu TIC a index trhu rezidenčních nemovitostí NAHB.

0 komentářů: