31 května 2011

Market Preview – 31. května 2011

Noční obchodování na devizových trzích: EUR se obchoduje výše
EUR se dnes ráno vůči ostatním hlavním měnám obchoduje výše poté, co včera vedoucí představitel skupiny ministrů financí eurozóny Jean-Claude Juncker naznačil, že představitelé Evropské unie do konce června 2011 rozhodnou o další pomoci Řecku.
JPY se vůči USD obchoduje o 0,4 % níže poté, co se agentura Moody’s Investors Service rozhodla přezkoumat a případně snížit rating japonských dluhopisů denominovaných v JPY i cizích měnách, který je nyní na stupni Aa2.
V 6 hod. se EUR vůči USD na FOREXU obchodovalo o 0,7 % výše na úrovni 1,4382 USD, zatímco GBP se vůči USD obchodovala o 0,4 % výše na úrovni 1,6544 USD. EUR se vůči GBP obchodovalo o 0,3 % výše na úrovni 0,8694 USD.
AUD se vůči USD obchodoval o 0,2 % výše.

Britské akciové trhy: pravděpodobně otevřou výše
Britské akciové trhy pravděpodobně otevřou výše, přičemž u indexu FTSE 100 se při otevření očekává hodnota vyšší o 37 až 42 bodů.
Své hospodářské výsledky během dnešního dne oznámí firmy Renold, Majedie Investments, GCP Infrastructure Investments, Artemis a Hargreave Hale.
Royal Bank of Scotland a její čínský partner Guolian Securities zahájili v Číně provoz společného podniku. Banka bude mít v podniku třetinový podíl.
Daily Telegraph oznámil, že Debenhams jedná se společností Sears o otevření koncesních nebo franšízových prostor v obchodních domech Sears po celých USA.
Telegraph také uvedl, že společnost Wolseley požádala Bank of America Merill Lynch o zorganizování aukce na prodej dodavatele stavebních zakázek Build Center, velkoobchodu s elektrotechnikou Electric Center a specialisty na izolace Encon.
Novae Group a Omega Insurance předběžně jednají o fúzi v hodnotě 500 mil. GBP, jejímž smyslem je konsolidace tohoto odvětví.
Generální ředitel společnosti Tesco naznačil, že firma má v plánu uvést na potravinářský i nepotravinářský trh nové privátní značky.

Asijské akciové trhy: posilují
Asijské trhy dnes ráno pod vlivem optimismu vyvolaného nabídkou další pomoci Řecku ze strany EU posilovaly.
Akcie japonských exportních společností Sony Corporation, Elpida Memory a Sharp Corporation rostly, protože JPY vůči EUR oslabil. Společnost Sojitz Corporation posílila po zveřejnění zprávy, podle níž se v letech 2012 a 2013 chystá v Portugalsku a Kanadě zvýšit produkci vzácných kovů přibližně o 60,0 %. Společnost Tabuchi Electric Company oznámila plány na získání 823 mil. JPY prodejem svých akcií společnosti TDK Corporation a čtyřem dalším firmám a cena jejích akcií díky tomu vzrostla. Akcie společnosti Tokyo Electric Power Company se obchodovaly níže poté, co agentura Standard & Poor’s snížila její úvěrový rating na junk. Index Nikkei se v 6 hod. obchodoval o 1,4 % výše na úrovni 9640,5.
Během obchodování na burze v Jižní Koreji posilovala společnost Samsung Electronics poté, co oznámila své rozhodnutí zahájit v první polovině fiskálního roku 2013 ve svém závodě na výrobu LCD displejů v čínském Su-čou sériovou výrobu. V Hongkongu rostly akcie společnosti Cosco Pacific. V Číně pak po zveřejnění zpráv o tom, že vláda od příštího měsíce zvýší maloobchodní ceny elektřiny, posilovaly firmy Huaneng Power International a China Yangtze Power.

Americké akciové trhy: futures se obchodují výše
V 6 hod. se futures na americké akciové indexy obchodovaly výše, přičemž futures na index S&P 500 stouply o 8,1 bodu.
Mezi dnes zveřejňované klíčové ekonomické ukazatele patří důvěra spotřebitelů, chicagský index nákupních manažerů, index výrobní aktivity dallaského Fedu a S&P/Case-Shiller index cen domů.
Co se týče hospodářských výsledků, dnes je mají oznámit společnosti Phillips Van Heusen Corporation, Lions Gate Entertainment Corporation a Eltek.
Americké trhy byly včera uzavřeny kvůli Dnu obětí války (Memorial Day).

Evropské akciové trhy: pravděpodobně otevřou na vyšších úrovních
Evropské trhy pravděpodobně otevřou na vyšších úrovních. DAX pravděpodobně otevře o 51 až 57 bodů výše, zatímco CAC o 21 až 27 bodů výše.
Investoři čekají na maloobchodní tržby a míru nezaměstnanosti z Německa, index spotřebitelských cen z eurozóny a švýcarský hrubý domácí produkt.
Během dnešního obchodování s akciemi mají své výsledky zveřejnit společnosti Strabag, Voestalpine, Neopost, Petrolia, Bavarian Nordic, Laurent Perrier a Sevan Marine.
Carlos Tavares byl společností Renault s okamžitou platností jmenován do funkce Chief Operating Officer.
Pokud jde o noční zprávy, deník Financial Times Deutschland přinesl informaci, že společnost Bayer outsourcuje výrobu svého významného léčiva, Betaferonu, společnosti Boehringer Ingelheim.
Deník Financial Times Deutschland uvedl na základě citace člena představenstva společnosti Munich Re Torstena Jeworreka, že se společnost prostřednictvím dalších akvizic snaží expandovat do USA.
Společnost LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton uvedla, že má v úmyslu zůstat dlouhodobým akcionářem společnosti Hermes, a popřela tak svou údajnou snahu o destabilizaci této společnosti.
Podle periodika Times of Oman podepsala společnost Alstom předběžnou smlouvu na výstavbu nadzemní trasy metra v Bagdádu pod názvem Baghdad Elevated Train (BET). Metro bude stát asi 1,5 mld. USD a bude financováno francouzskou vládou a francouzskými bankami.

Aktuální makrodata
Japonská průmyslová výroba v dubnu rostla
V měsíčním srovnání vzrostla v dubnu v Japonsku průmyslová výroba o 1,0 % (minulý měsíc jsme zaznamenali pokles o 15,5 %).
Agentura Moody's přehodnocuje rating Japonska s výhledem na jeho snížení
Ratingová agentura Moody’s Investors Service rozhodla přezkoumat a případně snížit rating japonských dluhopisů denominovaných v JPY i cizích měnách, který je nyní na stupni Aa2, a to kvůli dlouhodobým fiskálním problémům.
Míra nezaměstnanosti v Japonsku v dubnu rostla
Po sezónním očištění vzrostla míra nezaměstnanosti v Japonsku v dubnu na 4,7 % (v předchozím měsíci dosahovala 4,6 %).
Jihokorejská průmyslová výroba v dubnu poklesla
V meziměsíčním srovnání klesla průmyslová výroba v Jižní Koreji v dubnu o 1,5 % (v březnu zaznamenala nárůst o 1,4 %).
Australský deficit běžného účtu se v 1. čtvrtletí fiskálního roku 2011 zvýšil
Sezónně očištěný deficit běžného účtu se v Austrálii v 1. čtvrtletí fiskálního roku 2011 zvýšil na 10,45 mld. AUD. Deficit vykázaný v předchozím čtvrtletí dosahoval 8,09 mld. AUD.
Počet vydaných stavebních povolení v Austrálii v dubnu klesl
Počet vydaných stavebních povolení se v měsíčním srovnání v Austrálii v dubnu snížil o 1,3 %. Tato změna následovala po revidovaném růstu o 8,6 % v předchozím měsíci.

0 komentářů: