26 července 2011

Commodity Update: Komodity po nedávné rally konsolidují

Ole S. Hansen, komoditní stratég Saxo Bank

Komoditní trhy mají za sebou po rally, kterou předvedly na začátku července, klidný týden. Letní prázdniny jsou téměř v polovině a aktivita v mnoha zemích je relativně nízká. Pozornost se soustředí na řešení dluhové krize v Eurozóně a USA. Ve čtvrtek přijala Evropská Unie dohodu, která má, jak všichni doufají, definitivně vyřešit situaci Řecka a zabránit šíření dluhové nákazy do Itálie a Španělska.

V USA se politici přiblížili o něco více dohodě o navýšení dluhového stropu, pro který je nejzazší termín 2. srpna. Pokud by se nedohodli, mělo by to pro americkou vládu velmi vážné důsledky,  protože ta by nemohla splatit dluhopisy.

Zatímco akcie září, komodity se drží zpět
Akciové trhy mají za sebou dobrý týden. Na obou stranách Atlantiku investoři věří v řešení dluhové krize a nákupy byly podpořeny také lepšími než očekávanými výsledky amerických technologických společností jako je Apple. Ta hromadí hotovost tak, že by mohla leckterá vláda závidět.

Index Reuters Jefferies CRB získal zpět poloviny svých ztrát, které nabral od května do června. Za uplynulý týden se však téměř nezměnil, vyjímkou je cukr a káva. Ani komodity, které jsou vysoce korelované s hodnotou dolaru, nedokázaly z jeho oslabení proti koši měn těžit.

Ropa Crude testovala rezistenci
Ropa WTI rostla čtvrtý týden v řadě, kdy jií pomohl oslabující dolar, uvolnění napětí v souvislosti s dluhovou krizí a fakt, že Mezinárodní energetická agentura (IEA) neuvolnila další strategické zásoby. IEA oznámila 30. června, že na trh pustí z rezerv 60 milionů barelů ropy jako náhradu za Libyjský export. Tato ropa se brzy dostane na trh a spolu s vyššími dodávkami OPECu a zpomalující ekonomickou aktivitou by měla pomoci uvolnit napětí.Čínská spotřeba zpomalila v červnu na 9 milionů barelů denně, je to nejnižší roční nárůst od roku 2009. Mohlo by to naznačovat, že snahy čínské cetnrální banky o kontrolu  jsou úspěšné. Vzhledem k tomu, že rozvinuté ekonomiky růst zpomalují, bude výše čínské poptávky důležitým faktorem pro vývoj ceny.

Ropa WTI i Curde se obchodovala poblíž horní hranice pásma, v kterém se nachází v poslední době. Pro ropu WT I je to hranice 100 dolarů a pro Crude 120 dolarů. Zásoby v Cushingu, hlavním skladu pro ropu NYMEX WTI, klesly na sedmiměsíční minimum a spread mezi oběma ropami klesl zpět pod 20 dolarů. V posledních deseti letech vykazují měsíce srpen až listopad malý zisk, protože poptávka dosahuje archou v létě a pak klesá. Vzhledem k malým zásobám na trhu (ropa z Libye na něm stále chybí) bychom se při známkách růstu ekonomické aktivity mohli dočkat také růstu ceny ropy.

Vzácné kovy si daly pauzu
Cena zlata a stříbra si ke konci týdne, kdy evropští lídři chválili dohody, které mají ochránit malé evropské země před bankrotem, dala pauzu. Nedávný nárůst ceny zlata k novým rekordům byl dán především obavami z vývoje evropské dluhové krize a tak se po čtvrtečním oznámení dá čekat, že někteří investoři začnou pozice redukovat. Stříbro se aktuálně obchoduje v pásmu mezi 38 a 41 dolary, přičemž zlato by mohlo testovat předchozí maximum 1 577,50 USD.

Růstový výhled pro další měsíce se nemění, ale každé nové high bylo v posledních letech následováno sérií menších korekcí, a vypadá to, že se tento scénář bude opakovat i tentokrát. Krátkodobý výhled by mohla změnit vláda US, pokud by se nedohodla na navýšení dluhového stropu. To by ostatně vedlo i k oslabení dolaru.

Poměr mezi cenou zlata a stříbra se drží v pásmu mezi 39.5 a 44,5. Minulý týden se stříbro pokusilo jít výše a poměr tak snížit, ale tento pokus se opět nezdařil. Investoři, které láká stříbro, si jsou vědomi volatility a dubnového propadu trhu a investice zvažují mnohem pečlivěji.

Cena kukuřice a sojových bobů roste díky teplému počasí
Teploty by měly v tomto týdnu klesnout a to by mělo stabilizovat ceny. Sojové boby se nachází poblíž ročního maxima a nahoře je drží i slabý dolar a vyšší než očekávaný export.
Cena pšenice se naopak obchoduje poblíž spodní hranice svého letošího pásma. Rusko zvýšilo odhad exportu o 3 miliony na 18 milionů tun, vyšší by letos měla být také úroda.

Cukr zpět nad 30 centy
Na cukru pokračovala rally, která v několika uplynulých měsících zvedla ceny o 50 procent a která pak byla následována korekcí. Růst spustilo očekávaní nižší brazilské úrody. Cena nejbližšího měsíčního kontraktu dosáhla 30 letých maxim. Dodávky až do října spoléhají právě na brazilskou úrodu.
Káva na pětiměsíčním minimu
Na opačném konci tabulky najdeme kávu, která za uplynulý týdne ztratila 7 procent. Obavy, že by mrazy mohly v Brazílii poškodit úrodu, pominuly. Celkové zásoby jsou na nízkých úrovních a tak při špatných zprávách o počasí bude cena náchylná k růstu.

Průmyslovým kovům se daří
I přes ekonomické zpomalení je index šesti průmyslových kovů za uplynulý měsíc v šesti procentním zisku. Pro další vývoj bude rozhodující především poptávka z Číny, která spotřebuje 40 procent těchto kovů. Ta se snaží omezovat poptávku na úvěr, na druhou stranu bude v následujících 18 měsících stavět sociální domy s více než milionem bytů.

0 komentářů: