25 srpna 2011

FX Update: Asijské forexové trhy hledají směr poté, co SNB uvolnila cestu

Andrew Robinson


25.08.2011
Asijská seance byla relativně klidná, i když nepříliš přesvědčivý konec obchodování v USA riziko spíše utlumil. EURUSD se protlačil zpět pod úroveň 1,44 po té, co Wall Street Journal zveřejnil článek o tom, že regulátoři z Fedu i jednotlivých států ve snaze izolovat americký bankovní systém od evropské dluhové krize stupňují kontroly amerických poboček evropských bank a vyžadují větší záruky a více informací o zajištění likvidity na každodenní bázi.

Kromě toho se pozornost zaměřovala na údaje o obchodní bilanci Japonska za červenec, která zase potvrzuje, že země překonává následky březnového zemětřesení a tsunami, i když se začínají objevovat známky určitého zpomalení obchodu. Vývoz zboží vzrostl meziměsíčně o 0,8 %, přičemž zpomalení se dotklo jak vývozu do Číny, tak i do USA, ale tato hodnota představuje zároveň 3,3% pokles od začátku roku, což je mírné zhoršení oproti odhadu, které lze pravděpodobně přičíst na vrub silnějšího JPY. Dovoz vzrostl meziročně o 9,9 %, což je rychleji než červnových 9,8 %, ale pomaleji než odhadovaných 11,0 % v meziročním vyjádření. Lze to vysvětlit stabilní poptávkou po zboží a vyššími cenami pohonných hmot po přírodní katastrofě. Přes to všechno zaznamenalo Japonsko již podruhé přebytek ve výši 72,5 mld. JPY, a mírně tak překonalo odhady.

Pokud jde o další makrodata, Čína zveřejnila smíšené údaje o inflaci cen domů za červenec – v Pekingu ceny domů vzrostly v červenci o 1,9 % v meziročním vyjádření (pomaleji než červnový nárůst o 2,2 %), ale v Šanghaji, kde nárůst činil 2,5 %, byl jejich růst rychlejší než v červnu. V čistém výsledku je patrné, že nedávné snahy zbrzdit bublinu v realitním sektoru pokračují a na definitivní zpomalení si budeme muset ještě počkat.

Hned na začátku včerejší evropské seance na sebe upoutal pozornost CHF, když švýcarská centrální banka oznámila zesílení opatření proti posilování CHF. To, že nezazněla žádná zmínka o peggingu ani přímých intervencích, trhy ze začátku zklamalo a CHF posílil vůči EUR na hladinu lehce přes 1,12 (oproti předchozím 1,1550), ale zvýšení nabízené likvidity prostřednictvím swapů z 120 mld. na 200 mld. CHF pomohlo najít bezprostřední oporu. Nyní se vůči EUR obchoduje v oblasti středu okolo hodnoty 1,14. Švýcarská vláda ohlásila vágní podpůrný balíček pro export a turistický ruch, které dopad silného CHF pociťují nejvíce.

Ze zápisu ze zasedání Bank of England vyplývá, že britská centrální banka jednohlasně odsouhlasila zachování stávajících sazeb (jestřábi M. Weale a S. Dale se odklonili od svého postoje), přičemž A. Posen, zastávající výrazně holubičí názor, i nadále podporuje další opatření v oblasti kvantitativního uvolňování (QE) a někteří další členové tuto možnost také zvažují. GBPUSD nicméně navzdory hovorům o QE a neočekávanému nárůstu nezaměstnanosti ze 4,7 % na 4,9 % vyšplhal na své dvouapůlměsíční maximum.

Komoditní měny našly určitou podporu u klesajícího amerického dolaru a stoupajících cen cenných kovů a ropy.

Wall Street se pokusil o odraz, ale ten vyšel do ztracena, když v závěru nočního obchodování rizikové měny spadly z intradenních maxim, načež asijské obchodování otvíralo na úrovních blížících se včerejším závěrečným hladinám. Ch. Plosser a R. Fisher z amerického Fedu potvrdili svůj odpor vůči dalšímu kvantitativnímu uvolňování. Ch. Plosser se vyjádřil, že nedávný slib Fedu zachovat až do poloviny roku 2013 sazby na nízké úrovni je „nevhodnou politikou v nevhodném čase“, což také pomohlo zvednout USD z jeho minim. Údaje v rámci amerického indexu cen výrobců za červenec očividně jejich postoj potvrdily, jelikož jádrové ceny výrobců šly meziměsíčně nahoru o 0,4 %, což přineslo mírné příjemné překvapení. Tím však mohou být narušeny vyhlídky na další opatření v oblasti kvantitativního uvolňování. Dnes večer očekávaný index spotřebitelských cen může tuto teorii potvrdit.

V evropské obchodní seanci nás čekají britské maloobchodní tržby a údaje o stavební výrobě eurozóny. V severoamerické seanci není o zveřejňovaná data nouze, takže tam se pozornost soustředí na kanadské předstihové ukazatele a velkoobchodní tržby a americký index spotřebitelských cen, týdenní počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti, ekonomická očekávání a spotřebitelský sentiment Bloomberg, předstihové ukazatele, index výrobní aktivity oblasti Filadelfie a prodeje existujících domů. Na programu je i projev W. Dudleyho z newyorského Fedu.

0 komentářů: