18 října 2011

18.10. AUD klesl kvůli holubičímu zápisu ze zasedání RBA a slabému čínskému HDP

Andrew Robinson,Forex Market Strategist, Saxo Bank

Při asijské obchodní seanci došlo po zveřejnění zápisu ze zasedání RBA, který se nesl v holubičím duchu více, než se čekalo, k 20bodovému poklesu AUD. Australský dolar se pak sice vydal vzhůru, ale poté, co zveřejněné údaje o čínském HDP přinesly zklamání, šel opět dolů, tentokrát o 40 bodů. Čína se však nechala slyšet, že pravděpodobnost druhého poklesu ekonomiky je nepatrná.

Začátek asijské obchodní seance ovlivnil zápis z říjnového zasedání RBA, který se obecně nesl v holubičím duchu a soustředil se na zlepšující se výhled v oblasti vývoje inflace. V zápise bylo uvedeno, že pokud tento zlepšující se výhled bude potvrzen dalšími údaji, „rozšíří to záběr měnové politiky na podporu poptávky“, pokud to bude nezbytné. Tím se indexu spotřebitelských cen za třetí čtvrtletí, který má být zveřejněn 26. října, dostává oproti minulosti větší váhy, což by mohlo vést k přehodnocení „vhodné“ aktuální měnové politiky na dalším zasedání RBA 1. listopadu.

Objevily se také další známky zpomalování čínské ekonomiky, na níž si vybírá svou daň přísná měnová politika a klesající poptávka v zahraničí. HDP za třetí čtvrtletí v meziročním srovnání dosáhl úrovně 9,1 %, což oproti 9,5 % ve druhém čtvrtletí představuje pokles a je to také o něco méně než 9,3% růst, který očekával trh. Až doposud bylo zpomalování čínské ekonomiky uměřené, odráží však skutečnost, že ani tato ekonomika závislá na exportu není vůči globálnímu zpomalování imunní.

Po zveřejnění údajů vydal čínský Národní statistický úřad početná prohlášení v tom smyslu, že Čína si navzdory zahraničnímu zpomalování zachovává relativně rychlé tempo růstu a pravděpodobnost druhého poklesu je malá. Dále uvedl, že čínská opatření ke zkrocení inflace se setkala s výrazným úspěchem, vývoj inflace je stabilizovaný a pravděpodobně ve čtvrtém čtvrtletí ještě zpomalí. Potvrdily to aktuální údaje o cenách domů, které ukázaly, že celkově ceny nemovitostí v rámci celé země v meziročním srovnání v září vzrostly o 3,5 %, což je však podle výpočtů agentury Reuters méně než srpnových 4,1 %.

Další zářijová data předčila očekávání: průmyslová výroba v meziročním srovnání vzrostla o 13,8 % (očekávalo se 13,4 %) a maloobchodní tržby šly v meziročním srovnání nahoru o 17,7 % (očekávalo se 17,0 %).

Jeden z vládních výzkumníků, člen Státní komise pro vývoj a reformy a špičkový čínský ekonomický plánovač se dnes ráno nechal slyšet, že Čína by do konce roku mohla uvolnit svou hospodářskou politiku, pravděpodobně prostřednictvím zvýšení úvěrových kvót, ukáže-li se ekonomické zpomalení jako závažnější problém.

Reakce trhu na data nebyla příliš agresivní. AUD po zveřejnění zápisu z jednání klesl o nějakých 20 bodů, potom se ale odrazil zpět, aby následně po zveřejnění údajů o čínském HDP spadl o celých 40 bodů. Pak už se AUD po zbytek seance pohyboval ve středu pásma.

Němečtí představitelé se v pondělí ze všech sil snažili zmírnit očekávání trhu, že summit EU tento víkend přinese konečné řešení úvěrové krize v Unii, přičemž varovali, že možná bude nutná další restrukturalizace.

Před zveřejněním těchto komentářů vykazovaly trhy ochotu pokračovat v honbě za pozitivním rizikem, která začala minulý týden, ovšem brzy jim v tomto závodě došly síly a naštěstí zařadily zpátečku.

Článek v německém Der Spiegelu, který hovořil o případném ohrožení francouzského ratingu AAA, potvrdil krátkodobé maximum úvěrového hodnocení (dnes ráno nicméně agentura Moody’s potvrdila stávající rating se stabilním výhledem, a to s odkazem na neměnnou stabilitu francouzské ekonomiky).

Makroekonomické údaje z USA byly také zklamáním, což ještě přispělo ke spíše deprimujícímu výhledu: index podnikatelské nálady NY Fedu (Empire State) se téměř nezměnil (-8,48 oproti -8,82 z minula, přičemž trhy očekávaly zlepšení na -4,0), a to již po páté za sebou.

Zapřisáhlí optimisté by možná řekli, že došlo ke stabilizaci objednávek a že jsme zaznamenali mírné zlepšení hrubého odbytu a zaměstnanosti. I tak to ale není dobrý začátek pro celou řadu informací o regionální průmyslové výrobě, které budou zveřejněny za říjen.

Zářijová průmyslová výroba a údaje o využití kapacit odpovídaly prognózám (i když oblast průmyslové výroby byla oproti srpnovým údajům revidována směrem dolů). Co se týče obchodování na Wall Street, byly zisky finančního sektoru za třetí čtvrtletí mírně řečeno nepovzbudivé a v kombinaci s ubývajícími evropskými nadějemi přišly akcie o všechny výnosy za předchozí den – DJIA šel dolů o 2,13 %, S&P o 1,94 % a Nasdaq o 1,98 %.

0 komentářů: