19 ledna 2012

19.1. Děsivé údaje o zaměstnanosti v Austrálii zblízka tolik neděsí

Andrew Robinson, Forex Market Strategist Saxo Bank

Navzdory dramatickým výsledkům zprávy o zaměstnanosti v Austrálii se většina měn obchodovala v Asii bez zásadních výkyvů.

Klíčová čísla zprávy o zaměstnanosti v Austrálii naznačila, že „ukázkové“ ekonomice se v prosinci dostalo řádné sprchy reality. Konsensuální odhady předpokládaly nárůst počtu pracovních míst za daný měsíc o 10 tis., nicméně hlavní údaj vyšel daleko hůře – naopak ubylo 29,3 tis. míst, což způsobilo rychlý pád páru AUDUSD o 30-40 bodů.

Podrobnější pohled pod povrch hlavních údajů ovšem ukázal, že ve sledovaném období přibylo 24,5 tis. plných úvazků, což na druhou stranu převážil masivní úbytek 53,7 tis. míst na částečný úvazek.

Díky tomu se propad AUD zastavil, ačkoli do momentu zveřejnění článku se jakýkoli pokus o odraz setkal s neúspěchem. Míra nezaměstnanosti se z dolů revidovaného údaje 5,2 % za minulý měsíc nezměnila, přičemž míra účasti na trhu práce klesla z 65,5 % na 65,2 %.

Pokud jde o zprávy odjinud, novozélandská míra inflace za 4. čtvrtletí neočekávaně poklesla, k čemuž přispěly nižší ceny potravin. Index spotřebitelských cen klesl čtvrtletně o 0,3 % a meziročně o 1,8 %, tedy méně, než ukazovaly prognózy, čímž se zároveň bez problémů udržel v 1-3% pásmu stanoveném Reserve Bank of New Zealand. Značnou část meziročního poklesu indexu spotřebitelských cen lze také přičítat výraznému zvýšení DPH z října 2010, které z této rovnice poněkud vypadlo.

I tak ovšem dává příznivější klima RBNZ více prostoru k zachování nízkých úrokových sazeb nebo může dokonce podněcovat ke snahám o jejich další snižování.

EUR se pomalu, ale jistě šplhalo zpátky na včerejší maxima, jelikož trhy vedly v patrnosti zprávu zveřejněnou ve Financial Times, podle níž se jednání o zapojení soukromého sektoru do pomoci Řecku blíží k uzavření dohody, jež by zabránila bankrotu. Podrobnosti jsou stále ještě nejasné.

Někteří navrhují, aby variabilní kupónová sazba začínala na 3 % a s blížící se splatností stoupla na 4,5 %. Jiní přicházejí s návrhem, aby průměrná úroková míra byla 4,25 % a pravděpodobné snížení dluhu se pohybovalo okolo 68 %.

Z hlediska rizika a souvisejících měn jsme včera byli svědky smíšené obchodní seance, v níž měli nakonec navrch býci. EUR šlo zpočátku dolů poté, co agentura Fitch oznámila snížení ratingu Itálie o dva stupně, avšak propad byl jen krátkodobý a zpráva, že Mezinárodní měnový fond chce zvýšit svou úvěrovou kapacitu o 500 mld. USD, vynesla EUR vůči dolaru poměrně rychle nad hladinu 1,28.

Růst se nakrátko zastavil poté, co USA a Kanada oznámily, že další zapojení do financování MMF nemají v plánu. Setrvačnost a příznivější americká data nicméně přála rizikovému obchodování a newyorská seance uzavřela obchodování na maximech. GBP se dokázala oprostit od nezměněné míry nezaměstnanosti ve Velké Británii, která stále ještě dosahuje 17letých maxim, jelikož změna počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti dosáhla jen 1,2tisícového nárůstu.

Co se týče USA, ceny výrobců byly v prosinci nižší (-0,1 % m-m z posledně uváděných +0,3 %), ale úrovně jádrových údajů byly vyšší (o 0,3 % m–m z +0,1 %). Průmyslová výroba přinesla mírné zklamání, když oproti všeobecně očekávaným +0,5 % vzrostla jen o 0,4 %, přičemž využití kapacit z posledně uváděných 77,8 % v souladu s prognózami stouplo na 78,1 %.

Dobré zprávy přinesl index trhu nemovitostí NAHB, který se z 21 bodů vyšplhal na 25 bodů (oproti očekávaným 22 bodům), a vykázal tak nejlepší výsledky od června 2007, čímž podal další důkaz toho, že se americký trh s nemovitostmi patrně odráží ode dna. Wall Street na základě těchto dat zamířil výše, S&P eskaloval a poprvé od 28. července minulého roku uzavřel nad úrovní 1 300.

0 komentářů: